Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poewangelicki cmentarz w Nowej Roli. To woła o pomstę do nieba

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Zaniedbany poewangelicki cmentarz w Nowej Roli. Co za wstyd
Zaniedbany poewangelicki cmentarz w Nowej Roli. Co za wstyd Mariusz Kapała / GL
Kolejny kamyczek do cmentarnego ogródka. Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak wyglądają dawne cmentarze ewangelickie, o których mówimy zazwyczaj "poniemieckie". Tym razem mowa o podtuplickiej Nowej Roli. Jak na tego rodzaju nekropolię i tak zachowało się wiele znaków przeszłości. Tutaj możemy nawet zidentyfikować zmarłe osoby. Cóż z tego, skoro i tak z każdym rokiem tego cmentarza jest coraz mniej. I to w tym samym czasie, gdy awanturujemy się o nasze kresowe nekropolie.

Wertujemy stare karty pocztowe z Niewerle, gdyż tak przed wojną nazywała się Nowa Rola. Mężczyzna na rowerze przed sztachetami płotu, drugi mężczyzna z taczką, ludzie na dworcu kolejowym, jedna z osób przysiadła na walizce, kościół, sklep w drewnianej chacie, kościół, dwór, poczta...

Po dworze nie ma już w zasadzie ani śladu. Kościół się nie zmienił, podobnie znaczna część domów, bez elewacji, ze zdrową cegłą, a często i przedwojenną dachówką. Ludzie, którzy zbudowali te domy, leżą nieopodal. Jednak trudno tu mówić o szacunku.

Nie do Niemców, czy raczej Łużyczan, do ludzi, którzy byli tutaj przed nami. Na jednej z tablic dowiadujemy się, że tutaj leży "ukochany syneczek" miejscowego gospodarza. W innym spoczywa familia Wilke Granz. Niestety ten cmentarz nie ma nic wspólnego z miejscem spoczynku i z miejscem pamięci.
Tymczasem Nowa Rola ma arcyciekawą historię. W dokumentach pojawia się po raz pierwszy w 1346 roku. W kolejnych nazwa występuje w różnych konfiguracjach - 1451 to Nywerlde, 1513 Niberle, a wreszcie w 1538 Niewerle. W 1451 roku wieś do znamienitego rodu von Kalckreuth. Prawdopodobnie w XV/XVI wieku doszło do podziału wsi na kilka własności rycerskich. Na przykład
w 1577 roku część wsi należała do Kacpra von Kalckreuth i jego żony Ursuli von Mauer. Druga część była własnością rodu von Biberstein (1587). Właściciele zmieniają się często i prawdopodobnie na ostatnim miejscu w tej galerii była rodzina Kommornitzik(Komornicki.

WIDEO: W Lipnie wydobywają cmentarz spod śmieci

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska