Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda dla alergików. Jak rozpoznać alergię? Kalendarz pylenia roślin

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Wiosną, najbardziej cierpią osoby, które są uczulone na pyłki roślin. Objawy alergii wzmaga dodatkowo ciepła, sucha i wietrzna pogoda. Pyłki roślin są alerganami, które działają przede wszystkim na układ oddechowy człowieka. W ich przypadku rzadziej pojawiają się objawy na skórze.
Wiosną, najbardziej cierpią osoby, które są uczulone na pyłki roślin. Objawy alergii wzmaga dodatkowo ciepła, sucha i wietrzna pogoda. Pyłki roślin są alerganami, które działają przede wszystkim na układ oddechowy człowieka. W ich przypadku rzadziej pojawiają się objawy na skórze. pixabay.com
Coraz więcej Polaków cierpi na alergie. Według ostatnich danych jest to już około 40 proc. społeczeństwa. Problem z roku na rok narasta. Jeśli kichasz bądź łzawią ci oczy, udaj się do swojego lekarza rodzinnego. Może to tylko przeziębienie. Ale może to być także reakcja alergiczna. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie alergii i jej leczenie. Wówczas pomoże ci alergolog.
  • Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
  • Co zrobić, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy?
  • Co i kiedy pyli?
  • Jak przygotować się na czas pylenia roślin?

Jak odróżnić alergię od przeziębienia

Alergie w większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu pacjentów, ale objawy często są bardzo uciążliwe i obniżają jakość naszego życia.

Często nasze objawy nie wskazują jednoznacznie na to, że możemy być uczuleni na pyłki. Jak więc odróżnić alergię od przeziębienia?

W przypadku alergii mamy do czynienia z objawami powtarzalnymi. Mogą nam dokuczać takie objawy jak np.:

  • kichanie,
  • kaszel,
  • łzawienie,
  • pieczenie oczu,
  • świąd skóry,
  • wypryski,
  • pokrzywka,
  • ogólne rozbicie,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • obrzęki.

Najczęściej uczulają nas pyłki traw, których szczyt kwitnienia przypada na połowę maja. Natomiast przez cały rok uciążliwe dla nas mogą być grzyby, pleśń oraz roztocza. Niektóre osoby mogą też być uczulone na zwierzęta oraz niektóre pokarmy.

Wiosną, najbardziej cierpią osoby, które są uczulone na pyłki roślin. Objawy alergii wzmaga dodatkowo ciepła, sucha i wietrzna pogoda. Pyłki roślin są alerganami, które działają przede wszystkim na układ oddechowy człowieka. W ich przypadku rzadziej pojawiają się objawy na skórze.

Jeśli więc zauważyliśmy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego, który wstępnie może ocenić, czy mogą one mieć związek z uczuleniem. Wtedy warto udać się do alergologa, który przeprowadzi testy.

Diagnostyka alergii obejmuje testy skórne, badania laboratoryjne z próbek krwi oraz coraz częściej wykonywane testy prowokacyjne polegające na podaniu alergenu donosowo, dooskrzelowo lub dospojówkowo. Jeśli alergia zostanie rozpoznana, powinno się uniknąć alergenów ją wywołujących.

Ważne jest wczesne rozpoznanie alergii i jej leczenie

Jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin, pamiętaj!

  • śledź komunikaty pylenia dla swojego miejsca zamieszkania
  • ogranicz pobyt na świeżym powietrzu, korzystaj z mocno zabudowanych okularów przeciwsłonecznych, by uniknąć kontaktu spojówek z pyłkami, po powrocie ze spaceru zmień odzież i weź prysznic, przepłucz usta i nos
  • na spacery wybieraj się po obfitym lub długotrwałym deszczu (stężenie pyłków w atmosferze jest wtedy najniższe)
  • śpij przy zamkniętym oknie
  • zamykaj okna w czasie jazdy samochodem, załóż filtr przeciwpyłkowy
  • nie susz prania na świeżym powietrzu
  • unikaj pracy w ogrodzie
  • jeśli kosisz trawnik wokół domu zrób to zanim wytworzą się kwiatostany
  • przed pójściem spać weź kąpiel i umyj głowę, by uchronić się przed działaniem pyłków
  • planuj urlop w wysokich górach, nad morzem lub jeziorami
  • pamiętaj o ryzyku reakcji alergicznych przy spożywaniu określonych pokarmów, które wykazują reakcje krzyżowe z pyłkami (np. jabłka).

Zobacz też: Wiosna to ciężki czas dla alergików. Co warto wiedzieć na temat alergii?

Co i kiedy pyli?

Pyłki, które obecne są w powietrzu, pochodzą z różnych roślin.

DRZEWA – Leszczyna, olsza, brzoza, topola oraz dąb w naszym klimacie pylą najintensywniej. Pyłki drzew pojawiają się już nawet w styczniu.

Leszczyna może zacząć pylić już w połowie tego miesiąca, a jej najintensywniejsze pylenie przypada na luty oraz marzec.

Podobnie olsza czy brzoza (kwietniu ich pylenie jest najbardziej intensywne). Pyłki brzozy, która pyli jeszcze w maju, są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i spojówek w tym okresie. Na początku stężenie może być niewielkie, ale od początku kwietnia może być już bardzo duże.

Od marca pyli topola, której najintensywniejsze stężenie obserwowane jest na przełomie marca i kwietnia. Dąb z kolei może najbardziej dokuczać alergikom w kwietniu i w maju. Ich aktualne stężenie i związane z nim dolegliwości zależą od regionu kraju.

Na przełomie czerwca i lipca pyli lipa.

TRAWY, ZBOŻApylą od połowy maja do przełomu lipca i sierpnia. Pyłki pojawiają się w powietrzu w okolicy maja i utrzymują się przez cały okres letni. Największe natężenie pyłków trawy obserwowane jest pod koniec maja, w czerwcu i na początku lipca. W powietrzu znajdują się pyłki traw, szczawiu, babki, komosy. To najsilniejsze czynniki wywołujące alergie wziewne w okresie letnim. Żyto najintensywniej pyli w czerwcu.

CHWASTY - od lipca do października. Chwasty, które mogą uczulać to m.in.:

  • bylica,
  • babka,
  • szczaw,
  • pokrzywa,
  • komosa,
  • ambrozja.

Pyłek bylicy jest trzecią najczęstszą przyczyną alergii wziewnej w Polsce. Uczuleni na ten chwast, poza katarem siennym, zapaleniem spojówek czy objawami astmy, mogą doświadczać reakcji alergicznej po zjedzeniu niektórych ziół, przypraw (np. kolendry, selera, pietruszki czy marchwi.

Pokrzywa najmocniej pyli już od końca maja, aż do połowy sierpnia.

PLEŚNIE – również zarodniki grzybów pleśniowych mogą wywoływać objawy alergii w sezonie pylenia. Rozwijają się na liściach, sianie czy słomie lub pasożytują na roślinach. Alergia na grzyby pleśniowe może objawiać się zarówno sezonowo, jak i całorocznie. Zwykle jest całoroczna, a największe nasilenie jej symptomów przypada na okres intensywnego zarodnikowania grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria i Cladopsorium.

Jak przygotować się na czas pylenia roślin?

W zależności od siły reakcji naszego układu immunologicznego oraz rodzaju alergenów, o sposobie leczenia powinien decydować lekarz alergolog, który dobierze nam odpowiednie leki. Podstawą są leki przeciwhistaminowe, które są dostępne w formie: doustnej, aerozoli do nosa (przy alergicznym nieżycie nosa), kropli do oczu (przy alergicznym zapaleniu spojówek).

W przypadku osób, które bardzo ciężko przechodzą reakcje alergiczne, wykorzystywane są glikokortykosteroidy. O ich stosowaniu decyduje lekarz, są wydawane wyłącznie na receptę.

U osób dorosłych stosuje się też doustne, oczne lub donosowe leki obkurczające. Wspomagająco - do nosa, jak i do oczu - stosuje się sól fizjologiczną, wody morskiej (do nosa), a także preparaty nawilżające takie jak krople do oczu, żele czy spraye do nosa.

Alergikom poleca się również zabiegi odczulające. Polegają one na wielokrotnym podawaniu coraz większych dawek szczepionki (podskórnie lub podjęzykowo) z alergenem. Jest to proces bardzo długi, bowiem może trwać nawet do pięciu lat. Zazwyczaj potem pacjenci obserwują złagodzenie lub nawet w niektórych przypadkach, ustąpienie objawów.

Kalendarz pylenia roślin

Jeśli jesteś alergikiem, warto korzystać z kalendarza pylenia roślin. To bardzo pomocne narzędzie, dzięki któremu dowiesz się, o najbardziej alergizujących roślinach oraz prognozowanym czasie, w którym będą pylić. Warto przy tym zaznaczyć, że intensywność pylenia danej rośliny może różnić się w zależności od regionu kraju, w którym mieszkamy.

Korzystając z kalendarza pylenia roślin warto zweryfikować źródło, z którego pochodzi opracowanie i korzystać z tych, które publikowane są przez sprawdzone portale medyczne. Przy niektórych kalendarzach można znaleźć również mapę Polski, na której można wybrać interesujący nas region kraju i dowiedzieć się, co i jak intensywnie tam obecnie pyli.

Ponadto warto śledzić komunikaty dla alergików, które pojawiają się w mediach.

Zobacz też: Kalendarz pylenia roślin w Polsce. Dzięki niemu złagodzisz objawy alergii

Tutaj sprawdzisz aktualny stan pylenia roślin w poszczególnych regionach Polski

źródło: medistore.com.pl, www.medicover.pl

Wiosną, najbardziej cierpią osoby, które są uczulone na pyłki roślin. Objawy alergii wzmaga dodatkowo ciepła, sucha i wietrzna pogoda. Pyłki roślin są alerganami, które działają przede wszystkim na układ oddechowy człowieka. W ich przypadku rzadziej pojawiają się objawy na skórze.

Pogoda dla alergików. Jak rozpoznać alergię? Kalendarz pylenia roślin

Zobacz też: Jak podczas alergii poradzić sobie z łzawiącymi i swędzącymi oczami?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska