Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pogoda. Prognoza na wrzesień 2020. Będą upały czy deszcze i burze? Prognoza długoterminowa IMGW [17.08.2020]

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
Przewiduje się, że średnia temperatura we wrześniu 2020 osiągnie poziom "powyżej normy".
Przewiduje się, że średnia temperatura we wrześniu 2020 osiągnie poziom "powyżej normy". Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
IMGW poinformował, że temperatura we wrześniu 2020 roku w całym kraju wyniesie „powyżej normy". Jedynie miejscami w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim temperatura będzie „w normie”. Czekają nas upały, czy deszczowe dni? Jaki będzie wrzesień 2020? Poznajcie prognozę na przyszły miesiąc.
  • Jakie czekają nas temperatury we wrześniu?
  • Wrzesień deszczowy? Suma opadów w przyszłym miesiącu nie zaskakuje.
  • Temperatury "powyżej normy" m.in. w Lubuskiem.
  • Wrzesień 2020: Prognoza liczby dni z opadem.
  • Jak interpretować długoterminową prognozę pogody?

Wrzesień 2020. Prognoza pogody średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognozy modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce wskazują na miesiąc ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” lub w górnej granicy „w normie”. Temperatury dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Katowic będą mieścić się „w normie” lub w dolnej granicy "w normie", a w Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie w górnej granicy "w normie".

Granice normy wieloletniej średniej temperatury powietrza we wrześniu.
Granice normy wieloletniej średniej temperatury powietrza we wrześniu. IMGW

Mapa pogodowa na żywo - deszcz i burze:

Temperatury "powyżej normy" m.in. w Lubuskiem

Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 rok prognozuje na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia średniej miesięcznej temperatury powietrza „powyżej normy”. Temperatury "w normie" przewiduje się tylko miejscami w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim.

Prognozowane średniej temperatury powietrza dla wybranych miast we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Reg na tle prognoz CFS.
Prognozowane średniej temperatury powietrza dla wybranych miast we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Reg na tle prognoz CFS.
IMGW
Prognozowane średniej temperatury powietrza we wrześniu 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-Reg, IMGW-Bayes oraz modeli CFS.
Prognozowane średniej temperatury powietrza we wrześniu 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-Reg, IMGW-Bayes oraz modeli CFS. IMGW
. Najbardziej prawdopodobna klasa średniej temperatury powietrza we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes.
. Najbardziej prawdopodobna klasa średniej temperatury powietrza we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes. IMGW
Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla średniej temperatury powietrza we wrześniu 2020 r. według modelu
Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla średniej temperatury powietrza we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes. IMGW

Wrzesień 2020. Prognoza opadów

Według modeli prognostycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB sumy opadów w Polsce "poniżej normy" lub "w normie". Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienie opadów "poniżej normy" prognozuje się w północno-wschodniej części kraju, informuje IMGW.

Granice normy wieloletniej sumy opadów we wrześniu.
Granice normy wieloletniej sumy opadów we wrześniu. IMGW

Mapa pogodowa na żywo - temperatura:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ogromna chmura szelfowa, wyładowania atmosferyczne, trąba powietrzna, pełnie Księżyca i Superpełnia, proces tworzenia się komórek burzowych, kometa widoczna gołym okiem z Ziemi. To tylko niektóre zjawiska sfotografowane przez naszych Czytelników. Z jednej strony piękne, z drugiej niebezpieczne. Niesamowite jest to, że zostało to uwiecznione na zdjęciach, które znajdziecie w naszej galerii. Komentujcie, lajkujcie i udostępniajcie, bo jest na co popatrzeć!

To działo się w Lubuskiem: Pioruny, trąby powietrzne, krwawy...

Prognozy modelu IMGW-Reg (model numeryczny) dla wybranych miast w Polsce wskazują dla Warszawy, Wrocławia, Katowic i Suwałk miesięczne sumy opadów w górnej granicy klasy "w normie" lub w klasie "powyżej normy". Dla Krakowa, Poznania, Gdańska, Szczecina, Lublina i Rzeszowa prognozowane są natomiast opady mieszczące się w dolnej granicy lub na środku klasy "w normie". Wskazania numerycznego modelu CFS, za wyjątkiem Katowic, są wyższe, suma opadów "powyżej normy" przewidywana jest w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i w Suwałkach:

Prognozowane sumy opadów we wrześniu 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-Reg na tle prognoz CFS.
Prognozowane sumy opadów we wrześniu 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-Reg na tle prognoz CFS. IMGW
Prognozowane sumy opadów we wrześniu 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-Reg, IMGW-Bayes oraz modeli CFS.
Prognozowane sumy opadów we wrześniu 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-Reg, IMGW-Bayes oraz modeli CFS. IMGW

Pogoda na wrzesień 2020. Opady deszczu

Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 rok prognozuje na terenie całej Polski miesięczne sumy opadów "w normie" lub "poniżej normy". Większe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów "poniżej normy" przewiduje się we wschodniej części kraju, głównie w województwach północno-wschodnich. Opady "w normie" prognozowane są natomiast w części zachodniej, w szczególności w województwach północno-zachodnich:

Najbardziej prawdopodobna klasa sumy opadów we wrześniu 2020 r. według modelu IMGWBayes.
Najbardziej prawdopodobna klasa sumy opadów we wrześniu 2020 r. według modelu IMGWBayes. IMGW
Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla sumy opadów we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes.
Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla sumy opadów we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes. IMGW

Wrzesień 2020: Prognoza liczby dni z opadem

Według statystycznego modelu IMGW-Bayes liczba dni z opadem we wrześniu 2020 r. na przeważającym obszarze kraju powinna być „powyżej normy”. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia liczby dni z opadem w klasie „poniżej normy” prognozuje się jednie miejscami w pasie od województwa podkarpackiego, przez województwo małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, po województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Granice normy wieloletniej liczby dni z opadem we wrześniu.
Granice normy wieloletniej liczby dni z opadem we wrześniu. IMGW
Najbardziej prawdopodobna klasa liczby dni z opadem we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes.
Najbardziej prawdopodobna klasa liczby dni z opadem we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes. IMGW
Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla liczby dni z opadem we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bay
Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla liczby dni z opadem we wrześniu 2020 r. według modelu IMGW-Bayes. IMGW

Prognozę opracował zespół IMGW-PIB: Krystyna Pianko-Kluczyńska (opracowanie prognozy, autorka modelu IMGW-Bayes), Krystyna Konca-Kędzierska (opracowanie prognozy, opracowanie graficzne, autorka modelu IMGW-Reg), dr Alan Mandal (analiza i redakcja), dr inż. Marta Gruszczyńska (koordynowanie prac, opracowanie graficzne).

Jak interpretować długoterminową prognozę warunków termiczno-opadowych? Co oznaczają określenia: „powyżej normy", "poniżej normy" lub "w normie"?

W IMGW-PIB podobnie, jak w innych renomowanych ośrodkach prognostycznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tzw. normy wieloletniej za okres 1981-2010 (rys. 1). Wartości średniej miesięcznej temperatury z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza temperatury w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

Gdy przewidywana jest temperatura:

  • „powyżej normy" można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010,
  • „poniżej normy" chłodniejszy od co najmniej 20,
  • „w normie" podobny do średnich 10.

Analogicznie jest w przypadku prognozy opadów. Prognoza miesiąca z temperaturą „powyżej normy" nie oznacza, że przez cały miesiąc występować będą wyłącznie dni upalne (powyżej 30 st. C), a z kolei prognoza miesiąca „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się takich dni. Należy pamiętać, że prognozowana temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatur notowanych zarówno za dnia, jak i w nocy:

  • Prognoza sumy opadów „powyżej normy" nie oznacza, że w całym miesiącu występować będą wyłącznie silne burze i intensywne opady, a z kolei prognoza miesiąca "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się takich zjawisk sporadycznie. Należy pamiętać, że prognozowany opad odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu.
  • Trzeba również podkreślić, że wyniki modelu statystycznego nie zawierają informacji, o ile prognozowana wartość będzie niższa od dolnej granicy normy lub wyższa od górnej granicy normy (w przypadku temperatury może to być tylko 0.1oC, w przypadku sumy opadów nawet 0,1 mm, a dla liczby dni z opadem tylko 1 dzień).

Dlaczego prognoza na następny miesiąc obarczona jest dużą niepewnością i nie może opierać się na wynikach tylko jednego modelu prognostycznego?

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach długoterminowych temperatury i opadów. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych i równań matematycznych.

IMGW-PIB posługuje się przede wszystkim własnymi modelami (IMGW-Reg, IMGW-Bayes) oraz wynikami modeli amerykańskiej służby meteorologicznej NOAA (CFS1, CFS2, CFS3).

źródło: https://www.imgw.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska