Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Krzysztofa Donabidowicza. Legendarny fotograf miał 102 lata

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Donabidowicza: Zielona Góra, 17 stycznia 2023 roku.
Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Donabidowicza: Zielona Góra, 17 stycznia 2023 roku. Mariusz Kapała / GL
Pożegnaliśmy Krzysztofa Donabidowicza, legendarnego fotografa. Miał 102 lata. Przez 60 lat wykonywał zdjęcia zielonogórzanom. Podczas Wydarzeń Zielonogórskich został oskarżony o szpiegostwo i rok siedział w więzieniu... Kiedy skończył 100 lat, na kamienicy, w której prowadził zakład, pojawił się... bachusik.

Pogrzeb Krzysztofa Donabidowicza odbył się na cmentarzu na Chynowie. Poprzedziła go msza święta w kościele pw. Świętego Urbana I. Proboszczem parafii jest syn pana Krzysztofa, W uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny i bliskich znanego fotografa, udział wziął biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński. Radny Marek Budniak odczytał m.in. list od wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

Postawiono mu zarzut szpiegostwa

Krzysztof Donabidowicz walczył na frontach drugiej wojny światowej. W 1946 roku osiedlił się w Zielonej Górze i na ul. Kupieckiej otworzył pierwszy zakład. Zdobył wielu stałych klientów. Swój zakład zamknął po 60. latach pracy.

- Wielu z nas właśnie tam się fotografowało. W albumach mamy zdjęcia, które robił pan Donabidowicz - wspomina Wanda Krumska. - To była legendarna postać. Jakoś tak zawsze mi się właśnie on kojarzył z Zieloną Górą, z deptakiem, ulicą Kupiecką. Często go widziałam w drzwiach jego zakładu. Lubił tam stać i patrzeć na ludzi...

Podczas Wydarzeń Zielonogórskich władze oskarżyły Krzysztofa Donabidowicza, że w ich trakcie robił zdjęcia dla CIA. Uznano, że brał udział w walkach w obronie Domu Katolickiego i postawiono mu zarzut szpiegostwa. Spędził rok w więzieniu w Potulicach. Prezydent Andrzej Duda zielonogórskiemu fotografowi przyznał w 2017 roku Krzyż Wolności i Solidarności. Później Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Nietypowy bachusik na kamienicy przy ulicy Kupieckiej 32

30 czerwca 2020 r. Krzysztof Donabidowicz skończył 100 lat. Zasłużonego zielonogórzanina uhonorował Złotym Medalem prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Z kolei staraniem najbliższych pana Krzysztofa – na ścianie budynku przy ul. Kupieckiej 32, gdzie mieścił się zakład fotograficzny Krzysztofa Donabidowicza – pojawił się nietypowy bachusik. Rzeźba autorstwa artysty Artura Wochniaka – nazwana Fotografusem – przedstawia pana Krzysztofa z aparatem fotograficznym na piersi, a w ręku trzyma portret swojej ukochanej żony Adeli, która zmarła w sierpniu 2019 r., w wieku 95 lat.

WIDEO: Chynowiakus nowym bachusikiem w mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska