Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz ratownictwa na lodzie

Tadeusz Krawiec
Gdy lód się zarwie, nie należy wpadać w panikę. Nawet bez pomocy innych możemy wydostać się na powierzchnię – zapewnia ratownik Dariusz Kolenda.
Gdy lód się zarwie, nie należy wpadać w panikę. Nawet bez pomocy innych możemy wydostać się na powierzchnię – zapewnia ratownik Dariusz Kolenda. fot. Tadeusz Krawiec
W piątek na jeziorze Klukom ratownicy i strażacy uczyli zasad zachowywania się na lodzie. Pokazywali w jaki sposób sami sobie lub innym możemy pomóc w przypadku gdy tafla się załamie się lub wpadniemy do przerębli.

- Już nie jeden przekonał się o tym jak ważnym może być taki kawałek drąga - mówi Bronisław Pawlaczyk, prezes choszczeńskiego oddziału WOPR. Tuż przed piątkowym pokazem pokazuje nam kilkumetrowe tyczki, które ratownicy WOPR rozmieścili na brzegu jeziora Klukom. - Przy starostwie, na Betlejem, obok Klubu Garnizonowego, przy plaży miejskiej, czyli w miejscach gdzie zazwyczaj jest najwięcej wędkarzy i amatorów ślizgania się - tłumaczy gdzie można zobaczyć i stojaki i umieszczone na nich drągi. W jaki sposób należy się nimi posługiwać pokazywali już strażacy.
- Już po kilku minutach przebywania w lodowatej wodzie zaczynamy się wyziębiać. Wówczas liczy się każda sekunda - mówi Dariusz Kolenda, ratownik, który w piątek co chwilę wpadał do przerębli. Najpierw udowodnił wszystkim jak ważnym jest zabranie za lód kawałka kija. - Nie machajmy rękami, nie panikujmy. Oszczędzajmy siły - udowodnił też, że przy odpowiednim rozłożeniu ciężaru możemy również wydostać się na powierzchnię lodu. Wspólnie ze strażakami zademonstrowali w jaki sposób tonącego możemy wyciągnąć przy pomocy gałęzi, drąga, szalika, drabiny, rzutki ratowniczej czy profesjonalnych sań lodowych.
- Ten pokaz utkwi mi w pamięci na całe życie - zapewnia Rafał Kamiński, który z zapartym tchem obserwował pokazy.

PAMIĘTAJ

* Nie wyruszaj na lód sam.
* Nie wchodź na lód cieńszy niż10 centymetrów.
* Omijaj, trzciny, szuwary, oparzeliska i pamiętaj, że na każdym akwenie są miejsca gdzie woda nigdy nie zamarza.
* Gdy lód się zarwie, nie wpadaj w panikę.
* Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody i jeśli jest to możliwe zdejmij buty i kurtkę, bo wtedy łatwiej utrzymasz się na powierzchni.
* W razie potrzeby, wezwij pomoc (numer 112 z telefonu komórkowego) i staraj się podać tonącemu coś dłuższego (szalik, gałąź, drąg), by mógł się wydostać na krawędź lodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska