Pokażcie klasę. To jest konkurs, który wiąże mocno

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
- Konkurs sprawił, że łatwiej teraz zacieśnić więzy pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami - mówią sami uczestnicy naszej zabawy
- Konkurs sprawił, że łatwiej teraz zacieśnić więzy pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami - mówią sami uczestnicy naszej zabawy Archiwum klasy
Udostępnij:
Nauczyciele podkreślają, że dzięki wspólnej pracy przy zadaniach, nie tylko klasy się integrują, ale rodzice i wychowawcy wzajemnie doceniają swoje zaangażowanie.

- Są różne konkursy, w których uczniowie startują, uczestniczą, konkursy się kończą, wszyscy zapominają, ale ten plebiscyt to zupełnie co innego – zaznacza Sylwia Mączewska, która jest wychowawczynią klasy IIb w szkole podstawowej w Kolsku.
W naszym plebiscycie uczniowie najpierw przygotowywali opis swojej klasy. Kto przeszedł do drugiego etapu uczestniczył w wykonywaniu dwóch zadań. To właśnie te zadania, które wymagały wspólnej pracy, zjednoczyły uczniów, rodziców i nauczycieli w zgrane drużyny.

Uczniowie budowali karmniki dla ptaków i przygotowywali filmiki promujące czytanie książek. Były to dwa wyzwania, które wymagały włączenia się wielu osób, aby można było osiągnąć oczekiwany efekt. – Dzieci bardzo dużo pracy poświęciły, aby zbudować karmnik, to nie była dla nich prosta sprawa, podobnie było z filmem. Musiały najpierw dobrze nauczyć się czytać, aby wystąpić przed kamerą. Chcę podkreślić, że każde z dzieci dzięki udziałowi w plebiscycie mogło odnaleźć swoje mocne strony, przekonać się, że są zadania, które mogą wykonać znakomicie – opowiada Sylwia Mączewska.

Nauczycielka podkreśla także, że plebiscyt ma też ważny inny efekt, każda ze stron szkolnej społeczności miała okazję docenić rolę drugiej. Rodzice zobaczyli bliżej na czym polega praca nauczycieli, a wychowawcy docenili zaangażowanie rodziców.
W plebiscycie z szkoły podstawowej w Kolsku wystartowała też klasa VI i z powodzeniem trafiła do finału. Gimnazjaliści z Bytomia Odrzańskiego i uczniowie z Happy Hause w Sławie też walczą o miejsca w pierwszych trójkach w swoich kategoriach, a tym samym rozwijają wzajemne kontakty.

– Oglądamy wszystkie prace i jesteśmy na bieżąco z konkursem. Wysyłamy oczywiście sms-y. Ciężko teraz powiedzieć, jaki będzie ostateczny wynik rywalizacji, gdyż dużo klas przygotowało bardzo ładne prace w etapie finałowym. Widać w nich ogrom włożonej pracy dzieci i nauczycieli. My jesteśmy generalnie zadowoleni ze swoich prac. Pewne rzeczy można by oczywiście jeszcze dopieścić, i przydałaby się większa kosmetyka całości, ale zrobiliśmy wszystko tak, na ile dzieci dały radę. Każdy z uczestników i nauczycieli ma chyba jakieś głęboko ukryte nadzieje związane z tym konkursem. Ja nie chciałabym zdradzać swoich przeczuć, choć jestem generalnie optymistycznie nastawiona, a to jest potrzebne przy pracy z dziećmi – mówi Mariola Zych, wychowawca klasy III, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Happy House w Sławie.

Na czele tabeli w kategorii klas 0-III są uczniowie z klasy IIId ze Szkoły Podstawowej W Lubsku. Wychowawczyni Marlena Haściło podkreśla, że udział w konkursie bardzo zintegrował szkolną społeczność. – Najpierw uczniowie wciągnęli rodziców, a teraz w samym Lubsku mamy poparcie mieszkańców. Rozwiesiliśmy własnoręcznie zaprojektowane plakaty z hasłami promocyjnymi, zachęcające do głosowania. Mamy nawet koszulki promocyjne związane z tym konkursem. Uczniowie bardzo długo i starannie przygotowywali zadania finałowe. Cieszymy się z naszego drugiego, w chwili obecnej, miejsca jednak patrząc na naszą stratę do Bogaczowa po cichu liczymy na to, że możemy ich nawet prześcignąć. W pierwszej trójce po zakończeniu głosowania powinniśmy się na pewno utrzymać – mówi z przekonaniem Marlena Haściło.

Uczniowie czekają na głosy do 5 grudnia 2016 r., do godz. 14.59 (pełna lista finalistów wraz z treścią sms-ów w zakładce plebiscyt Pokażcie klasę). Po tej godzinie będzie wiadomo, kto wygrał tegoroczną edycję konkursu, który organizujemy dzięki wsparciu i pomocy lubuskiego kuratora oświaty i wojewody lubuskiego oraz wielu sponsorów, dzięki którym na uczniów czekają różnorodne nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie