Tomasz Dębek
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski CHRISTOF STACHE/AFP/East News
Do barażowego meczu z Rosją w ramach eliminacji mistrzostw świata 2022 zostały dwa miesiące. Jak wygląda sytuacja klubowa najlepszych polskich piłkarzy? Sprawdziliśmy, jak radzili sobie w weekend. Niestety, dobrych występów było jak na lekarstwo. Nawet Robert Lewandowski nie zdobył bramki, choć jego Bayern wygrał 4:1.

Bramkarze:

O tę pozycję możemy być względnie spokojni. Wojciech Szczęsny zaliczył w ostatnim czasie kilka słabszych występów, lecz w niedzielnym szlagierze z Milanem stanął na wysokości zadania. Bezbramkowy remis to w dużej mierze jego zasługa, bo obronił kilka groźnych strzałów Rossonerich. W odwodzie jest Łukasz Skorupski, który zaliczył kilka znakomitych interwencji przeciwko Hellasowi, lecz pierwsza ze straconych bramek obciąża jego konto.

Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) 90 minut z Milanem (0:0);

Dobrze w Premier League radzą sobie Matty Cash i Jan Bednarek. Cieszą jednak przede wszystkim występy lewych obrońców, bo z tą pozycją mieliśmy ostatnio duży problem. Arkadiusz Reca jest mocnym punktem Spezii, która wygrała trzeci mecz z rzędu, a wypożyczony do Trabzonsporu Tymoteusz Puchacz w końcu może liczyć na regularną grę. W weekend pomógł drużynie w zwycięstwie z Galatasaray.

Marcin Kamiński (Schalke 04) choroba, poza kadrą z Erzgebirge Aue (5:0),
Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) do 45. minuty w sparingu z Racingiem Union (4:0),
Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) do 62. minuty w sparingu z Admirą Wacker (1:2),
Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor) 90 minut z Galatasaray (2:1),
Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) 90 minut z Sampdorią (1:0),
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) od 46. minuty i żółta kartka w sparingu z FK Jablonec (1:1),

Pomocnicy:

Frankowski, Klich, Moder, Damian Szymański, Zieliński i Żurkowski - tylko sześciu pomocników będących w kręgu zainteresowań ostatnich selekcjonerów zagrało w weekend do najmniej 75 minut w meczach ligowych. Żaden nie zapisał się w statystykach golem czy choćby asystą. Fatalnie wygląda sytuacja Karola Linettego, który w Torino od miesiąca nie powąchał murawy. Na ławkę Derby County wrócił też Kamil Jóźwiak, choć na przełomie grudnia i stycznia grał dość regularnie.

Jedynym przebłyskiem była bramka Grzegorza Krychowiaka. W lidze rosyjskiej trwa przerwa zimowa, lecz FK Krasnodar przygotowuje się do walki o europejskie puchary w Dubaju. W niedzielnym sparingu z MSK Żylina pełniący rolę kapitana drużyny Krycha strzelił gola na 1:0.

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint Gilloise) od 85. minuty z Genkiem (2:1),
Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar) do 45. minuty i gol w sparingu z Żyliną (3:2),

Napastnicy:

Kiepsko wygląda też sytuacja w ataku. Mamy najlepszego piłkarza świata (w plebiscycie FIFA The Best), ale nawet Robert Lewandowski miewa gorsze mecze. W niedzielę nie udało mu się pokonać bramkarza Herthy, choć Bayern strzelił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie cztery gole. Poza Lewym zagrał tylko Krzysztof Piątek, który zastąpił zakażonego COVID-19 Dusana Vlahovicia. W pierwszym meczu Serie A na wypożyczeniu do Fiorentiny „Pio” do siatki jednak nie trafił. Arkadiusz Milik w Marsylii usiadł na ławce, nie zagrał też Karol Świderski, który ma przejść z PAOK-u Saloniki do nowego klubu MLS Charlotte FC.