Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy zabezpieczają się w gotówkę? "Coraz więcej osób widzi potrzebę posiadania gotówki w portfelu na „czarną godzinę”.

OPRAC.: MB
Marcowy wzrost gotówki w obiegu to m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na waluty obce po wybuchu wojny na Ukrainie, które nabywane były właśnie za gotówkę PLN
Marcowy wzrost gotówki w obiegu to m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na waluty obce po wybuchu wojny na Ukrainie, które nabywane były właśnie za gotówkę PLN pixabay
Polskie społeczeństwo lubi i zna wartość fizycznego pieniądza. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość zaliczanej do podaży pieniądza M3 gotówki w obiegu – w marcu br. – zwiększyła się o 18,3 mld zł, tj. o 5,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz 16,7 proc. r/r. – Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrost gotówki w obiegu nie jest jedynie efektem chwilowym, wywołanym wojną. Stan ten utrzymuje się już od dłuższego czasu – mówi Aleksander Pawlak.

Popularność gotówki efektem wojny?

Marcowy wzrost gotówki w obiegu to m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na waluty obce (po wybuchu wojny w Ukrainie), które nabywane były właśnie za gotówkę PLN.

Co więcej, w analizowanym okresie Narodowy Bank Polski odnotował również odpływ gotówki w stronę gospodarstw domowych – kwota zgromadzonych środków finansowych na rachunkach bankowych zmniejszyła się o ponad 16 mld zł. Zmianę tę można określić jako rosnący popyt przezornościowy. Oznacza to, że coraz więcej osób widzi potrzebę posiadania gotówki w portfelu na „czarną godzinę”.

– Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrost gotówki w obiegu nie jest jedynie efektem chwilowym, wywołanym wojną. Stan ten utrzymuje się już od dłuższego czasu – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarząd, Tavex. Sytuację tę potwierdza nasze badanie przeprowadzone za cały 2021 rok o preferowanych metodach płatności. Pokazało ono, że dla polskiego społeczeństwa niezmiennie ważna jest możliwości korzystania z gotówki w codziennym życiu i w najbliższym czasie z tego przywileju nie zrezygnujemy – dodaje.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Tavex wynika, że 83 proc. respondentów uważa, że likwidacja gotówki w obiegu gospodarczym to niekorzystny ruch. „Za” wyłączeniem fizycznego pieniądza z obiegu było 11 proc. badanych. Natomiast 7 proc. przyznało, że nie posiada odpowiedniej wiedzy.

Najliczniejszą grupą wiekową wskazującą, że brak gotówki w obiegu jest niekorzystny, są osoby w wieku 25-34 lat (86 proc.), oraz kolejno grupy wiekowe 45-54 (85 proc.), 18-24 i 65+ (84 proc.). Co ciekawe, wyróżniającą się grupą z mniejszą liczbą wskazań są ankietowani w przedziale 35-44 (78 proc.), a także 55-64 (80 proc.).

Gotówka w portfelu daje nam niezależność i zapewnia prywatność

W niepewnych czasach oraz cyfrowym świecie to wartości bardzo ważne – coraz częściej w przestrzeni publicznej porusza się temat swobody korzystania ze swoich środków finansowych oraz ochrony prywatności. Co więcej, istnieje wiele argumentów popierających płacenie fizycznym pieniądzem – to np. odporność na awarie infrastruktury technicznej czy bankowej. Pieniądz gotówkowy ułatwia również udział w życiu społecznym ludziom mniej biegłym technologicznie, jak np. osobom starszym.

** W perspektywie długoterminowej wzrost zamożności społeczeństwa wraz ze stabilnym udziałem płatności gotówkowych powoduje – widziany w wynikach NBP – wzrost popytu na gotówkę – wskazują autorzy badania.

Warto pamiętać, że określona pula dostępnej gotówki jest potrzebna do właściwego funkcjonowania gospodarki. Co ciekawe, według informacji Europejskiego Banku Centralnego – w strefie euro banknoty i monety są przeważającym środkiem płatniczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy zabezpieczają się w gotówkę? "Coraz więcej osób widzi potrzebę posiadania gotówki w portfelu na „czarną godzinę”. - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska