Polak, Węgier, dwa bratanki… Węgierska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]

Zdzisław HaczekZaktualizowano 
Materiały Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w sobotę, 18 maja 2019 r., na 7-godzinny maraton atrakcji. W programie Węgierskiej Nocy w Muzeum - muzyka na żywo, tańce, wino i śpiew! Wstęp wolny.

Coroczne wydarzenia z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przyciągają tysiące mieszkańców. Organizatorzy od lat nawiązują do kultury innego kraju. Tym razem - w sobotę, 18 maja 2019 r. - mamy Węgierską Noc w Muzeum.

7-godzinny maraton atrakcji rozpocznie się tradycyjnie przed gmachem MZL o 17.00. Zagra nagradzana Kapela Szabolcsa Szilágyiego, nie zabraknie tancerzy. Z ludową nutą bratanków z Siedmiogrodu w uszach wejdziemy do muzeum. A tam w programie m.in.: ilustrowany wykład z historii Węgier, warsztaty plastyczne, opowieść o rockowych zespołach z Węgier, o tamtejszej piłce nożnej, kuchni, winie, fotografii… Będą też: wystawa sztuki ludu Matyó, pokazy filmów i instalacja… Buty Stalina! Jeszcze przed północą znów rozgrzeje gorącą nutą Kapela Szabolcsa Szilágyiego.
Maraton atrakcji rozpocznie się o 17.00 i potrwa do północy. Wstęp wolny!

Węgierska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - sobota 18 maja 2019 r. [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]

17.00 (przed gmachem MZL)
Inauguracja Węgierskiej Nocy w Muzeum – występ Kapeli Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy
Zespół powstał 2010 r. w węgierskiej miejscowości Tordas. Tworzą go młodzi utalentowani uczniowie szkół muzycznych. Kapela jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, które otrzymywała „za nieprzeciętne wykonanie” na węgierskich spotkaniach z muzyką ludową. W 2016 roku w prestiżowym ogólnokrajowym konkursie „Wzleciał Paw”, organizowanym przez Telewizję Węgierską dotarła do półfinału.
W repertuarze kapeli występuje głównie muzyka ludowa z regionów Siedmiogrodu, a koncert pt. „Gacie w troki dziewczyny i chłopaki” gwarantuje wspaniałą zabawę połączona z nauką tańca.
Występują:
Luca Bódi – śpiew, skrzypce
Szabolcs Szilágyi – skrzypce
Szilárd Takács – altówka
Botond Tóth – altówka
Péter Gólya - kontrabas

17.15 (Sala Witrażowa)
Historia Węgier – wykład ilustrowany Ambasadora Ákosa Engelmayera i Jánosa Tischlera, połączony z prezentacją gry historycznej ZnajZnak – Felismered?
Ákos Engelmayer – węgierski dziennikarz, historyk i wykładowca, dyplomata, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce.
Uczestniczył w rewolucji węgierskiej 1956. Pracował jako zecer w związku z niemożnością podjęcia studiów w kraju. W latach 1962–1968 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów pozostał w Polsce, był zatrudniany m.in. jako przewodnik wycieczek oraz tłumacz. W 1980 przystąpił do NSZZ "Solidarność". W 1987 był współzałożycielem Solidarności Polsko-Węgierskiej.
Po przełomie politycznym premier József Antall powierzył mu funkcję ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Polsce, pierwszego po upadku komunizmu. W 1992 złożył listy uwierzytelniające Stanisławowi Szuszkiewiczowi jako ambasador na Białorusi (z rezydencją w Warszawie). Obie funkcje pełnił do 1995. Po odejściu z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podjął się pracy wykładowcy historii Europy Środkowo-Wschodniej w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, współpracował również ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Obecnie jest m.in. prezesem Wspólnoty Węgierskiej w Polsce. Żonaty z Krystyną Golińską, mieszka w Podkowie Leśnej.
János Tischler – węgierski historyk.
Absolwent historii i polonistyki Uniwersytetu im. Eötvösa Loránda w Budapeszcie. W 2000 uzyskał stopień doktora za pracę (summa cum laude) o stosunkach polsko-węgierskich podczas wydarzeń latach w 1956 i 1980-81, wydaną rok później w Polsce pt. „I do szabli...” z przedmową Andrzeja Paczkowskiego.
W latach 1991-1998 oraz 2001-2010 pracował jako starszy pracownik naukowy "Instytutu 1956 roku" („1956-os Intézet”) w Budapeszcie, w latach 1998-2001 był wicedyrektorem, a od 2011 jest dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Autor ponad 500 publikacji wydawanych po węgiersku, polsku, niemiecku, angielsku, słowacku i ukraińsku.

17.30 (Galeria Nowy Wiek)
Kąkole, bławatki i maki od niepamiętnych czasów zdobiły ludowe wianki, pasy i serdaki -warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyna Betiuk

18.00 (przed gmachem MZL)
Kociołkowanie – Ewa Hangel gotuje i prowadzi warsztat gotowania w kociołku
Ewa Hangel – właścicielka sklepu węgierskiego w Warszawie oraz autorka książek poświęconych tematyce gastronomicznej. Podczas warsztatów zdradzi kulisy przygotowania tradycyjnego kociołka węgierskiego. Zainteresowani będą też mogli nabyć na jej stoisku oryginalne produkty prosto z Budapesztu i nie tylko.

18.30 (Sala Witrażowa)
Nie tylko Omega – rockowe skarby z Węgier. Wykład Roberta Dłucika o klasykach i nieznanych mistrzach węgierskiej muzyki rockowej od lat 60. do dziś.
Robert Dłucik – dziennikarz, ekspert muzyki rockowej.

18.30 – 19.30 (Muzeum Wina)
Rozmowa o węgierskiej piłce nożnej z autorami książki Mistrzowie bez tytułu – Norbertem Tkaczem i Danielem Karasiem

19.00 (Sala Belkowa)
Uroczyste otwarcie wystaw Hungarikum – sztuka ludu Matyó oraz W jak Węgry, W jak wino połączone z występem Kapeli Szabolcsa Szilágyiego (więcej poniżej)

19.00 (Muzeum Zielonej Góry)
Polak, Węgier, dwa bratanki… – konkurs wiedzy o Węgrzech

20.00 (Sala Witrażowa)
Wykład Tomasza Pastyrczyka o fotografii węgierskiej i twórczości László Moholy-Nagya
„Nie wystarczy mieć talent. Trzeba urodzić się Węgrem” R. Capa
W historii światowej fotografii dzieła artystów węgierskich zajmują miejsce szczególne. Nie sposób dziś napisać jej dwudziestowiecznego rozdziału bez uwzględnienia ich znaczącego dorobku. Za najlepszy okres uważany jest początek XX wieku, a zwłaszcza lata 20. i 40. Wtedy to stworzone zostały podwaliny współczesnego dokumentowania rzeczywistości, a także obrazowania przy pomocy aparatu fotograficznego. Autorami tych dokonań są m.in. wybitni twórcy węgierscy tacy jak: László Moholy-Nagy, Andre Kertesz, Brassai czy Robert Capa. Podczas wykładu przedstawione zostaną sylwetki ww. twórców oraz ich dokonania artystyczne.

20.30 (Muzeum Wina, obowiązuje rejestracja, 2 sesje)
HungAry Bistro! – Anna Butrym i Łukasz Ostrowski w smakowity i przystępny sposób zaprezentują węgierską kuchnię, kulturę i wino.
Autorzy “Węgierskiej randki” i “Winformacji” opowiedzą o tym, co na Węgrzech najwspanialsze. Będzie to degustacja i kompleksowa prezentacja kulinarnych, winiarskich i kulturalnych osiągnięć, okraszone przystępnymi i atrakcyjnymi opowieściami o Węgrzech, Węgrach i łączącej ich z Polakami wielowiekowej przyjaźni.

21.00 – 23.55 (Sala Witrażowa)
Hungarian shorts – pokaz krótkometrażowych i animowanych filmów fabularnych wybitnych reżyserów węgierskich.
Informacja w dodatkowym załączniku.

23.00 (hol)
Występ Kapeli Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy

Tyle się działo w Muzeum Ziemi Lubuskiej na Czeskiej Nocy w Muzeum w 2018 r.

Wystawy specjalne:
Hungarikum - sztuka ludu Matyó – wystawa folklorystyczna z obiektami muzealnymi
Słynne na całym świecie dziedzictwo Matyó to kultura jednej z wielu historycznych, węgierskich grup ludowych. W tradycyjnej kulturze regionu Mezőkövesd doniosłą rolę odgrywa sztuka ludowa: szczególnie piękne hafty i ich wykorzystanie w strojach ludowych. Od XIX wieku charakterystyczny ubiór, niezwykle bogato zdobione damskie i męskie stroje świąteczne zmieniały się i rozwijały w czasie, równolegle ze zmianami w innych węgierskich stylach ludowych. Ze względu na bogate hafty, przepiękny strój Matyó należy do najokazalszych strojów węgierskiej kultury. W 2012 roku kultura ludowa Matyó pod hasłem ”Dziedzictwo Matyó – przetrwanie haftu, strojów i folkloru” została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od stycznia 2013 roku decyzją węgierskiej Komisji Hungarikum kultura ludowa Matyó jako tak zwane „hungarikum chronione prawem” trafiła do Zbiorów Hungarików na Węgrzech. Prezentowane na wystawie oryginalne przedmioty i archiwalne zdjęcia odnoszą się do jej tradycji. Ponadto, w skład ekspozycji wchodzą prace żyjących w Mezőkövesd i okolicy artystów, dając dowód na przetrwanie tradycyjnych wartości we współczesnym świecie. Wystawa stawia w centrum uwagi sztukę ludową Matyó, podkreślając jej dojrzewanie w kolejnych okresach historycznych i związki ze zmieniającym się społeczeństwem i jego poziomem kulturalnym
W jak Węgry, W jak wino – wystawa planszowa o regionach słynących z tradycyjnych win jak Tokaj i Bycza Krew
Buty Stalina – instalacja historyczna
Kopia butów z pomnika J. Stalina zdemontowanego przez Węgrów w czasie rewolucji węgierskiej w 1956 r., aktualnie własność Muzeum Ziemi Mińskiej.
Prezentacja obrazów Tihaméra Gyarmathyego ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej

Tak otwierano Czeską Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej w 2018 roku

Wideo

Materiał oryginalny: Polak, Węgier, dwa bratanki… Węgierska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM] - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Dzień dobry Mężczyzni :) Poszukuje pana na namiętne randki. Liczę 24 wiosen i posiadam zgrabne ciało, moje skromne zdjęcia i kontakt na stronie: czatkobiet.pl/ i poszukaj mnie po nicku: xsanderkax

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3