Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polak zagra na płycie Björk na starym instrumencie

AIP
Stanisław Zubrzycki dostał wiadomość od menedżera słynnej islandzkiej piosenkarki
Stanisław Zubrzycki dostał wiadomość od menedżera słynnej islandzkiej piosenkarki AIP
Sławomir Zubrzycki poświęcił na rekonstrukcję violi organisty aż trzy lata. Efekt zachwycił słynną piosenkarkę Björk, która zaprosiła krakowianina do współtworzenia płyty.

Kilka tygodni temu krakowski pianista Stanisław Zubrzycki dostał wiadomość od menedżera słynnej islandzkiej piosenkarki. „Czy nie zechciałby pan wziąć udziału w nagraniu nowej płyty Björk?” - przeczytał zaskoczony w e-mailu. Wokalistka zaplanowała rejestrację nowej wersji swojego ostatniego albumu z wykorzystaniem wyłącznie instrumentów akustycznych. Krakowski muzyk miał wystąpić ze skonstruowanym przez siebie instrumentem o nazwie viola organista, którego projekt wyszedł spod ręki mistrza malarstwa Leonarda da Vinci.

- Oczywiście zgodziłem się. Dostałem więc nuty, nagrałem wersję demo swojej partii i odesłałem Björk. Niespodziewanie w piątek zadzwoniono do mnie z propozycją „last minute”. Miałem w kolejny czwartek przylecieć do Londynu na sesję. Nie zdążyłem ochłonąć po tym telefonie, kiedy nazajutrz otrzymałem następną propozycję. Miałem już w poniedziałek nagrać w Krakowie swoją partię i wysłać natychmiast Björk. Cóż miałem począć? Zrobiłem, co mogłem, i nagrania poleciały do Londynu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy następnego dnia otrzymałem od Björk... kwiaty z podziękowaniem za nagrania - opowiada Sławomir Zubrzycki.

Album islandzkiej piosenkarki - „Vulnicura Strings” - z dźwiękami zagranymi przez Sławomira Zubrzyckiego ukaże się 4 grudnia. Niewykluczone, że w ramach jego promocji Björk da kilka akustycznych koncertów - w tym z udziałem krakowskiego muzyka. Gwiazda światowego eksperymentalnego popu dowiedziała się o tym, że Sławomir Zubrzycki zrekonstruował violę organistę, dwa lata temu. Już wtedy muzyk dostał od niej e-mail, w którym wyraziła chęć zobaczenia i posłuchania instrumentu. Jej obowiązki koncertowe i nagraniowe sprawiły jednak, że do współpracy doszło dopiero teraz.

- Po raz pierwszy zagrałem publicznie na violi w 2013 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa. Jego dyrektor artystyczny Marian Sobula zobaczył instrument, kiedy jeszcze był nieukończony, ale uwierzył w jego możliwości. Zagrałem głównie repertuar wczesnobarokowy, z przełomu XVII i XVIII wieku. To było spełnienie moich wieloletnich marzeń - wspomina Sławomir Zubrzycki. Prezentacja violi organisty wywołała sensację w muzycznym świecie.

Na koncert w Krakowie przyjechali przedstawiciele agencji France Press - i w ślad po artykule w francuskiej prasie podobne teksty pojawiły się w innych mediach. To dzięki temu Björk dowiedziała się, że polski muzyk zrekonstruował legendarny instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci. - Odbudową instrumentów zainteresowałem się już w czasie studiów. Zmusiła mnie do tego konieczność remontu własnego fortepianu. Były lata 80., nie miałem narzędzi, trudno było zdobyć w Polsce odpowiednie materiały. Dzięki pomocy stroicieli z krakowskiej Akademii Muzycznej udało mi się jednak osiągnąć cel - wspomina Sławomir Zubrzycki.

Nagroda Nobla 2015: Swietłana Aleksijewicz laureatką Nobla z literatury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska