Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pol'and'Rock Festival 2019. Wojewoda i służby podsumowały kolorowy festiwal. Ile było przestępstw? Kto pracował na terenie Pol'and'Rock?

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
W czwartek 8 sierpnia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie podsumowano Pol'and'Rock Festival 2019. Co wynika z danych policji i innych statystyk?

- Pol'and'Rock jest imprezą o bardzo wysokim ryzyku. Co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast działania służb organizatora i służb wojewody czynią tę imprezę, można powiedzieć, w miarę bezpieczną

powiedział podczas konferencji prasowej wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak.

- Warto też podkreślić, że taki stan bezpieczeństwa, jaki jest osiągany na Pol'and'Rock jest efektem wspólnego działania zarówno służb organizatorów, jak i służb wojewody. Bez jednych i bez drugich nie byłoby takiego efektu bezpieczeństw, jaki osiągnęliśmy - dodał wicewojewoda Perczak.

Prawie 1600 policjantów zabezpieczało Pol'and'Rock Festival 2019

Aby festiwal był bezpieczny, do jego zabezpieczenia policja wykorzystała 460 pojazdów służbowych i sprzęt specjalistyczny.

Trwa głosowanie...

Czy Pol'and'Rock to bezpieczny festiwal?

Sandra Soczewa

- Policja zabezpieczając ten festiwal, w szczycie stwierdziła udział około 285 tysięcy uczestników. Na miejsce przyjechało łącznie wszystkich pociągów około 390. Tymi pociągami przyjechało ponad 59 tysięcy osób, z tego ponad 5 tysięcy z Niemiec. Natomiast pociągami odjechało ponad 46 tysięcy osób - informował na konferencji

Przestępstwa na Pol'and'Rock Festival 2019

Odnotowano 132 przestępstwa. W tym: 82 osoby zostały zatrzymane za posiadanie narkotyków, odnotowano 22 kradzieże, kradzież rozbójniczą, dwie kradzieże z włamaniem, przywłaszczenie i nagrywanie wizerunku, znieważenie funkcjonariusza, dwa nieumyślne spowodowania śmierci, dwa fałszywe alarmy bombowe, dwóch nietrzeźwych kierujących

- mówił podczas spotkania I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Bogusław Piotrowski

Policyjne statystyki z Pol'and'Rock Festival 2019

 • Łącznie zatrzymano 102 osoby, w tym 3 osoby nieletnie
 • ujawniono 34 wykroczenia
 • zastosowano ponad 650 pouczeń
 • wniosków do sądu o ukaranie skierowano 16
 • wystawiono 118 mandatów
 • wylegitymowano ponad 2300 osób
 • przeprowadzono łącznie ponad 540 interwencji
 • 16 policjantów pracowało wyłącznie nad kontrolą trzeźwości kierujących
 • przeprowadzono ponad 33 tysiące badania trzeźwości
 • 774 policjantów spoza garnizonu lubuskiego brało udział w zabezpieczaniu Pol'and'Rock
 • podzas festiwalu zmarły 2 osoby: 36-latek (przedawkowanie) i 54-latek (zawał mięśnia sercowego)

Dane z zarządzania kryzysowego

Na miejscu pracowały zespoły ratunkowe przygotowane przez służby wojewody, organizatora i burmistrza Kostrzyna nad Odrą.
W Kostrzynie dostawiono jeszcze jeden zespół ratowników, co było decyzją wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

Zmiany nastąpiły też w dyspozytorni. Oprócz siedmiu stałych stanowisk powłoano jeszcze dwa dodatkowe, dedykowane tylko do obsługi zgłoszeń z rejonu Kostrzyna.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE

- Łącznie z tego rejonu zespoły zostały zadysponowane 85 razy. Zabezpiecznie medyczne trwało już od 29 lipca, czyli na trzy dni przed rozpoczęciem festiwalu. Po starcie festiwalu uruchomiono szpital polowy i swoją pracę rozpoczęło zabezpiecznie medyczne ze strony organizatora. Obserwujemy duże wsparcie z tej strony. Na numer telefonu 999 w okresie tego tygodnia wykonano 300 połączeń. W kwestii centrum powiadamiania ratunkowego, czyli numeru 112 również w okresie tego tygodnia zaobserwowalismy całkowitą ilość zgłoszeń - z wyłączeniem tych fałszywych - 422 zgłoszenia, co stanowi zwiększenie o 25 proc. zgłoszeń do średniej dobowej w skali całego roku - poinformował na konferencji Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Artur Wójtowicz.

Na miejscu pracowali też strażacy

Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Lesław Gliński przekazał informacje o łącznym zadysponowaniu 136 strażaków i 50 pojazdów różnej specjalizacji. Pomoc lubuskim strażakom okazali strażacy z wielkopolski i województwa zachodnipomorskiego - było ich 42 oraz druhowie z OSP z powiatu gorzowskiego.

Jeden z trzech policyjnych śmigłowców black hawk przyleciał do Kostrzyna nad Odrą. Będzie patrolował z nieba teren miasta, dróg dojazdowych i Pol'and'Rock Festiwalu 2019.

Pol'and'Rock Festiwal 2019. Antyterroryści, betonowe zapory,...

- Straż uczestniczyła w 1036 zdarzeniach – 1 pożarze samochodu, zgłoszeniach o owadach błonkoskrzydłych, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ponad 1000 przypadkach używania otwartego ognia - poinformował st. bryg. Gliński.

Kto jeszcze pracował na Pol'and'Rock?

Przy zabezpieczaniu festiwalu pracowali też funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Ochrony Kolei. Z kolei sanepid i Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzała liczne kontrole.

- Chcieliśmy podziękować wszystkim służbom za tą ciężką pracę. Przy tak wielkiej i skomplikowanej operacji niezwykle istotne są indywidualne umiejętności poszczególnych osób. Ale tylko w zespole są możliwe do wykorzystania w optymalny sposób. Udało się stworzyć dobrą drużynę, która nie tylko wzorowo wypełniła ciążące na niej obowiązki ale i potrafiła cieszyć się z tego co daje społeczeństwu- bezpieczeństwo - mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. 0

ZOBACZ FILM - WIELKIE SPRZĄTANIE PO FESTIWALU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska