Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja dba o nas latem. Zobacz, jak bezpiecznie spędzić wakacje

źródło: www.zgora.lubuska.policja.gov.pl oprac. (ph)
Zrób wszystko, aby policja nie musiała interweniować. Przeżyj te wakacje z głową!
Zrób wszystko, aby policja nie musiała interweniować. Przeżyj te wakacje z głową! Archiwum GL
Lubuskiej policji nie jest obojętne bezpieczeństwo mieszkańców województwa. Zarówno dorosłych, jak i dzieci. Funkcjonariusze podejmują działania mające na celu ograniczenie lub całkowitą eliminację zagrożenia.

Wakacje 2013 w Lubuskiem. Gdzie spędzić wolny czas

Sposobów spędzenia wolnego czasu latem jest mnóstwo. Każdy z nich wiąże się z niebezpieczeństwem, które czyha na wypoczywających nad morzem, w górach, w okolicy miejskiego kąpieliska, a także w centrum miasta. Policja stara się przede wszystkim zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom.

Bezpieczeństwo dziecka w domu i na osiedlu
Największemu zagrożeniu podczas wakacji poddawane są nasze pociechy. Kluczem jest tutaj rozmowa. Raz na jakiś czas należy przeprowadzić ją z dzieckiem, aby wykształcić w nim pewne zachowania i reakcje, mogące uratować nieletniego w podbramkowej sytuacji. Wytłumacz dziecku, a maluchom w wieku przedszkolnym stale przypominaj, że szczególne zagrożenie stanowią dla nich zaczepki nieznajomych, obietnice pokazania czegoś szczególnego w miejscu oddalonym od domu czy propozycje przejażdżki samochodem. Podstawą jest też zakaz otwierania drzwi obcym, akwizytorom oraz innym dzieciom. Możesz również poprosić sąsiadów o zwrócenie szczególnej uwagi na obcych kręcących się w okolicach domu czy na osiedlu.

Sprawdź koniecznie, gdzie maluch trzyma swoje klucze od drzwi domu. Lepiej nie nosić kluczy na szyi, przymocowanych do tzw. smyczy, należy przechowywać je w szczelnie zamkniętej kieszeni.

Ważną sprawą jest również zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w jego własnym domu. Zamontuj w drzwiach solidne zamki, upewnij się, że instalacja gazowa i elektryczna oraz urządzenia do nich podłączone są odpowiednio zabezpieczone. Dopilnuj, aby lekarstwa nie znajdowały się w zasięgu wzroku twojej pociechy. Niech dziecko nie wie, gdzie przechowuje się w domu wartościowe przedmioty.

Dobrym pomysłem jest wyposażenie telefonu w listę ważnych numerów kontaktowych: do obojga rodziców, dziadków, bliskich znajomych, Policji, Pogotowania Ratunkowego i Gazowego oraz Straży Pożarnej. Jeśli posiadasz telefon stacjonarny umieść w jego okolicy kartkę z tymi kontaktami.

Uwaga na wodę!
Dzieci, ale nie tylko - także młodzież i dorośli muszą koniecznie przestrzegać zasad korzystania z kąpielisk i korzystać z porad dotyczących zachowania się nad wodą. Kąpiele są możliwe jedynie w miejscach odpowiednio zorganizowanych, oznakowanych, tylko pod opieką dorosłych.

Do wody nie można wchodzić wbrew zakazom ratownika czy wtedy, gdy na plaży wywieszona jest czerwona flaga. Również pływanie po dłuższym opalaniu i bezpośrednio po posiłku nie powinno mieć miejsca. W wodzie nie należy krzyczeć i wzywać pomocy, jeśli pływający jej nie potrzebuje. Przed kąpielą powinieneś skorzystać z natrysku lub ochłodzić całe ciało wodą. Jeśli zamierzasz skakać do wody, sprawdź jej głębokość i dno. Użytkowanie sprzętu wodnego, kajaków, rowerów wodnych, skuterów, musi odbywać się w kapoku.

Zorganizowany wyjazd dla maluchów
Coraz więcej rodziców decyduje się na wysłanie swoich pociech na zorganizowaną kolonię czy wycieczkę objazdową. Jeśli i twoje dziecko skorzysta latem z takiego wypoczynku, pamiętaj, aby odpowiednio je do tego przygotować. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, komu powierza się opiekę nad maluchem czy nastolatkiem. Można też zdobyć informacje o doświadczeniu zawodowym opiekuna i jego przygotowania do zajmowania się grupą wczasowiczów. Dowiedz się, jakie wrażenia mieli uczestnicy wcześniejszych imprez organizowanych przez tę osobę/biuro.

Ustal adres noclegu dziecka, jakość warunków socjalnych i opieki medycznej. Istotny jest również transport. Sprawdź, czym dzieci będą podróżować. Jeśli wystąpi podejrzenie, że autobus nie jest w odpowiednim stanie natychmiast powiadom policję drogową lub okoliczny posterunek Policji.

Zrób dziecku listę przedmiotów stanowiących jego bagaż. Wartościowe rzeczy oznacz, np. poprzez naszycie na nich inicjałów. Wyposaż pociechę w drobną kwotę pieniędzy, a także kartkę z adresem domowym i ważnymi numerami telefonów.

Akcja "Bezpieczne wakacje"
Policja w ramach akcji "Bezpieczne wakacje" podejmie działania mające na celu edukację, rozpoznanie sytuacji i kontrolę. Szczególną uwagę zwróci na organizację placówek oferujących wypoczynek, przygotowanie wychowawców i organizatorów w zakresie m.in. właściwych reakcji w sytuacjach, w których łamane jest prawo. Funkcjonariusze skontrolują również obiekty, ich zabezpieczenie techniczne, przeciwpożarowe i sanitarne.

Oprócz tego prowadzone będą zajęcia informacyjno-edukacyjne dla wychowawców i uczestników letniego wypoczynku. Celem tych zajęć ma być głównie nauka unikania zagrożeń oraz zachowań odpowiednich w niebezpiecznych sytuacjach.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska