Policja kontrolowała trzeźwość kierowców nowym sprzętem (wideo)

(pij)Zaktualizowano 
Nowy policyjny sprzęt do kontroli kierowców. fot. Piotr Jędzura
Przez całą noc świebodzińska drogówka kontrolowała trzeźwość kierowców. Nowe urządzenie pozwala wykryć alkohol już podczas rozmowy z kierowcą lub zaciągając powietrze z wnętrza auta.
Nowy policyjny sprzęt do kontroli kierowców. fot. Piotr Jędzura

Nowy policyjny sprzęt do kontroli kierowców.
(fot. fot. Piotr Jędzura)

Żółte urządzenie podobne do latarki to nic innego jak "wykrywacz" alkoholu. Czuły sprzęt wystarczy podstawić do ust kierowcy. Po kilku sekundach pokaże ono, czy pił alkohol. Jest też inna opcja. Sprzęt sam zaciągnie powietrze z wnętrza auta i po chwili wyświetli to, czy w powietrzu jest alkohol wydychany przez kierowcę.

Sprzęt pozwala przede wszystkim na większą liczbę kontroli niż badanie popularnym alkomatem. Nocą, zaledwie jedna załoga świebodzińskiej drogówki, sierż. sztab. Wiesław Lachowicz i st. sierż. Sebastian Napierała, w kilka godzin dokonała kilkudziesięciu kontroli. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

Kierowcy na widok nowego urządzenia reagują dziwnie. Dotychczas mieli do czynienie jedynie z alkomatem lub alkosensorem. Teraz z lekkim zdziwieniem dmuchali w inny sprzęt, podobny do latarki.

Wykrywacz alkoholu jest niezwykle czułym urządzeniem. Jeżeli wykaże alkohol, kierowca "dmuchnie" w alkotest z wydrukiem badania. To dowód niezbędny dla sądu. Badanie alkomatem również nie jest długie. Zanim jednak sprzęt się skalibruje, a kierowca włoży ustnik mija kilkadziesiąt sekund. Jak się zatnie, mija minuta.

Wykrywacz działa natychmiast i pozwala w stu procentach wytypować kierowcę do badania alkomatem.
Noc w Świebodzinie minęła spokojnie. Kiedy kierowcy dmuchali w nowy sprzęt, patrolówka była na osiedlach. Policjanci interweniowali natychmiast po zgłoszeniach od mieszkańców. Na przykład na jednym z osiedli głośno zachowywała się młodzież. Po rozmowie z patrolem, spokojnie rozeszli się do domów.

W mieście przez cały czas było w ruchu kilka radiowozów. Policjanci stali również w newralgicznych punktach. Na przykład po dyskoteką. To działa prewencyjnie nie tylko na osoby wychodzące z zabawy, ale również na kierowców.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 14:19, ja napisał:

Ja się zgadzam, alkohol szkodzi nie tylko kierowcą. Stan naszych dróg i nadmierna szybkość "porąbanych kierowców" to jest prawdziwa przyczyna większości wypadków. Można zakupić tysiące alkomatów ale na "wariatów" drogowych nie ma szans.



Zaostrzyć kodeks karny-Szanowni Parlamentarzyści!!!
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 14:14, Tomaszko napisał:

Potwierdzam ja też coś koło tego czasu byłem tym badany w Pyrzycach mi urządzenie wykazało że coś jest nie tak.... zostałem wzięty na alkomat i wynik 0,00 urządzenie bardzo czułe wyłapało płyn do spryskiwaczy który użyłem przed wjechaniem do Pyrzyc. Ale zgodze się iż kontroli trzeżwości jest zdecydowanie za mało, mając taki sprzęt można w naprawdę szybki sposób sprawdzić wielu kierowców.



CO robi WRD-e w Pyrzycach?
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 13:24, Don Gryficki CORLEONE napisał:

Rozwiewając wszystkie Wasze wątpliwości, obejrzyjcie sobie powtórkę z ostatniego odcinka z nowej serii "Uwaga Pirat" na TVN TURBO. Jest tam zapruta baba wioząca swoje dzieci. Najpierw policjant włożył sensor do pojazdu ona dmuchnęła i okazało się że coś jest na rzeczy... Więc policjant zaprosił ją do radiowozu gdzie poddał ją badaniem na alkomacie i alkomat zrobił odrazu wydruk z przeprowadzonego badania. Niestety okazało się ze miała promil alkoholu. Żal mi jej, kompletna kretynka. A jak błagała .... śmiech ... i to z własnymi dziećmi na pokładzie!



Urządzenia muszą mieć atest.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 12:27, Szofer napisał:

No i ilu dziadków po piwie na rowerach tym razem zgarnęli? Przecież to takie zagrożenie a szczególnie na polnych wiejskich drogach.



O to jest pytanie.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 10:10, ~M.A.F.I.A~ napisał:

Sprzet sam zaciagnie powietrze z wnetrza auta!!!!! plyny do spryskiwaczy, perfumy i rozne gadzety maja w sobie alk. albo jade i wioze ludzi pijanych a ja bede miala dobry chumor ale bede trzezwa to co bede jechac na badania krwi? bez sensu. wole stare automaty.



Na miejscu będziesz przebadana.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 09:59, bs napisał:

Wtedy bedzie przebadany kierowca alkomatem, wcelu ustalenia zawartosci alkoholu w wydychanym powietrzu, przeciez mamy dozowlny limit i policja musi ustalic czy ktos go przekroczył czy nie.



Zrozumiałe.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 09:52, szofer napisał:

A co będzie gdy TRZEŹWY kierowca będzie wiózł kilku pijanych i zostanie pobrane powietrze z wnętrza samochodu?



Należy kierowcę poddać badaniu.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 09:22, ~filip~ napisał:

Akcji pt:"Stop pijanym kierowcom i wożnicom"przyglądam się już ponad 50lat.Dokładnie pamiętam scenkę z centrum jednego z lubuskich miast-wożnica na kożle w asyscie milicjanta dmuchający w balonik.Jaki postęp w tej dziedzinie nastąpił przez te lata,strach pomyśleć.



Co jeszcze wymyślą?
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 09:05, swojak napisał:

ciekawe ile ludzi dostanie mandat za plyn w pryskiwaczach, przeciez ten zapach przechodzi do srodka auta a ma w sobie nie malo alkoholu



O to jest pytanie,może wypowie się ktoś z PZMOT-u-rzeczoznawca.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 08:56, Jędrek napisał:

Taki urządzeniem byłem kontrolowany już prawie rok temu w Lipianach, faktycznie niczego sie tam nie dotyka jt na odległość. ( oczywiscie wynik był OK!) Swoją droga jak patrząc na tych po kielichu za kółkiem to jest zdecydowanie za mało kontroli w tym kierunku. Często i dużo jeżdżę , też nocą i naprawdę rzadko spotykam patrol a jeszcze rzadziej kontrole. Oczywiście nie chcemy być państwem policyjnym ale jak przeglada się statystyki o pijakach za kółkiem to mozna zmienić poglady.



Wzmóc kontrole przez Policję w Pyrzycach.
s
szalony0511
W dniu 13.03.2010 o 08:21, Gość napisał:

Jak ja "lubię" te kretyńskie filmiki, z których nic nie wynika zamieszczane na stronach przy różnych artykułach.



Cudujesz.
j
ja

Ja się zgadzam, alkohol szkodzi nie tylko kierowcą. Stan naszych dróg i nadmierna szybkość "porąbanych kierowców" to jest prawdziwa przyczyna większości wypadków. Można zakupić tysiące alkomatów ale na "wariatów" drogowych nie ma szans.

T
Tomaszko
W dniu 13.03.2010 o 08:56, Jędrek napisał:

Taki urządzeniem byłem kontrolowany już prawie rok temu w Lipianach, faktycznie niczego sie tam nie dotyka jt na odległość. ( oczywiscie wynik był OK!) Swoją droga jak patrząc na tych po kielichu za kółkiem to jest zdecydowanie za mało kontroli w tym kierunku. Często i dużo jeżdżę , też nocą i naprawdę rzadko spotykam patrol a jeszcze rzadziej kontrole. Oczywiście nie chcemy być państwem policyjnym ale jak przeglada się statystyki o pijakach za kółkiem to mozna zmienić poglady.


Potwierdzam ja też coś koło tego czasu byłem tym badany w Pyrzycach mi urządzenie wykazało że coś jest nie tak.... zostałem wzięty na alkomat i wynik 0,00 urządzenie bardzo czułe wyłapało płyn do spryskiwaczy który użyłem przed wjechaniem do Pyrzyc. Ale zgodze się iż kontroli trzeżwości jest zdecydowanie za mało, mając taki sprzęt można w naprawdę szybki sposób sprawdzić wielu kierowców.
D
Don Gryficki CORLEONE

Rozwiewając wszystkie Wasze wątpliwości, obejrzyjcie sobie powtórkę z ostatniego odcinka z nowej serii "Uwaga Pirat" na TVN TURBO. Jest tam zapruta baba wioząca swoje dzieci. Najpierw policjant włożył sensor do pojazdu ona dmuchnęła i okazało się że coś jest na rzeczy... Więc policjant zaprosił ją do radiowozu gdzie poddał ją badaniem na alkomacie i alkomat zrobił odrazu wydruk z przeprowadzonego badania. Niestety okazało się ze miała promil alkoholu. Żal mi jej, kompletna kretynka. A jak błagała .... śmiech ... i to z własnymi dziećmi na pokładzie!

S
Szofer

No i ilu dziadków po piwie na rowerach tym razem zgarnęli? Przecież to takie zagrożenie a szczególnie na polnych wiejskich drogach.

Dodaj ogłoszenie