Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja oznakowała zabytki gorzowskiej katedry

(roch)
Choć trudno przypuszczać, że złodzieje mogą ukraść katedralny ołtarz, on też został opatrzony kodem DNA
Choć trudno przypuszczać, że złodzieje mogą ukraść katedralny ołtarz, on też został opatrzony kodem DNA fot. Kazimierz Ligocki
Specjalnymi kodami DNA policjanci oznakowali zabytki z gorzowskiej katedry. Takie same kody cały czas zyskują stare przedmioty z lubuskich świątyń.

- Kody DNA to specjalny środek, który składa się z 42 cząsteczek. Zakodowane są na nich informacje o miejscu pochodzenia zabytku i gdzie należy dzwonić w przypadku kradzieży - mówi Dorota Dąbrowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Taką akcję objęto świątynie katolickie z całego województwa. Lubuskie jest pierwszym województwem w kraju, które przeprowadza taką akcję.

Program ratowania dziedzictwa narodowego przed kradzieżą, a zwłaszcza zabezpieczanie sztuki sakralnej w kościołach rzymskokatolickich zaczął się w 2007 r. Opracował go wydział prewencji gorzowskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Powstała specjalna grupa robocza składająca się z fachowców z prewencji, wydziału kryminalnego i laboratorium kryminalistycznego.

Policja przy akcji znakowania zabytków współpracowała także z Barbarą Bielinis - Kopeć, lubuskim konserwatorem zabytków oraz księdzem Andrzejem Ignatowiczem, kościelnym konserwatorem. - To właśnie oni wskazywali poszczególne obiekty do konserwacji - mówi Dorota Dąbrowska.

Pieniądze na realizację projektu - czyli na zakup kodów DNA, aparaty fotograficzne i inne potrzebne przyrządy podarował wojewoda lubuski.

Województwo zostało podzielone na dwie części i policyjni specjaliści metodycznie znakowali zabytku sztuki sakralnej.

Powstała też baza danych, w której gromadzone są zdjęcia z opisem obiektów oraz innymi informacjami przydatnymi w pracy policji, konserwatorów zabytków i księży. Obecnie do bazy wprowadzono dane dotyczące około 2,5 tys. zabytkowych przedmiotów ruchomych. - Każdy policjant będzie mógł z niej skorzystać, dostanie bowiem kody dostępu - mówi Dorota Dąbrowska. Policja ma nadzieję, że uda się zakończyć akcję znakowania w miarę szybko. Choć jak przyznają zarówno księża, jaki i policja, zbytków cały czas przybywa. i

Akcja podoba się gorzowskim proboszczom. - Trzeba dbać o dobro, a to bardzo dobry poysł, aby nie tracić zabytków- mówili nam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska