Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci ostrzegają: uważaj na swoje dziecko

(don)
Wschowcy policjanci szkolą dzieci z okazji Dnia Dziecka
Wschowcy policjanci szkolą dzieci z okazji Dnia Dziecka KPP Wschowa
Co roku wschowska policja odnotowuje kilka zgłoszeń zaginięcia dzieci. Przeważnie są to jednak, na szczęście, fałszywe alarmy. Jak dotychczas wszystkie dzieci się szybko odnajdowały.

- Zazwyczaj były to zgłoszenia z domu dziecka w Sławie - informuje nas oficer prasowy Tomasz Szuda. - Zdarzało sie, że niektórzy podopieczni nie wracali w wyznaczonym terminie. Spóźniali się z powrotem do placówki i wtedy alarm odwoływano.

Na dziś wschowska policja nie prowadzi żadnej sprawy zaginięcia dziecka. Przypomina jednak, że 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

- Zaginięcie dziecka jest stresem dla opiekunów, lecz przede wszystkim dla samego małoletniego. Każdego roku w Polsce policja poszukuje ponad 500 zaginionych dzieci poniżej 12 roku życia. Jak twierdzą specjaliści z Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - większości zaginięć można byłoby uniknąć, gdyby rodzice otaczali swe pociechy większą uwagą i nie lekceważyli zagrożeń wynikających z nieprawidłowej opieki - mówi T. Szuda.

Głównym celem tego "święta" jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Wschowscy policjanci przypominają o potrzebie działań profilaktycznych podczas spotkań w przedszkolach, szkołach oraz podczas organizowanych pikników rodzinnych z okazji zbliżających się obchodów Dnia Dziecka.

Obchodzony każdego roku na całym świecie Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest okazją by zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci i wskazać metody właściwej opieki.

Czasem by zapobiec nieszczęściu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad: małego dziecka nigdy nie zostawiaj bez opieki; nigdy nie zostawiaj dziecka w wózku przed sklepem, dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko, a także imiona rodziców; do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu; dzieci poniżej 7. roku życia nigdy nie powinny bawić się same na podwórku, wyglądanie przez okno raz na kilka minut nie jest właściwą opieką, gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer, do supermarketu, na festyn, pamiętaj, że to ty masz pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się ciebie, naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, nie może przyjmować od obcych osób żadnych prezentów, słodyczy.

Jak twierdzą specjaliści ds. poszukiwań z Fundacji ITAKA, przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważna jest pierwsza godzina od zaginięcia. Należy wtedy przeszukać najbliższą okolicę i zgłosić sprawę policji. Pamiętajmy, że policjant nie ma obowiązku czekać 24h na przyjęcie zgłoszenia.

Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi całodobowy, bezpłatny telefon nr. 116 000, pod którym można zgłosić zaginięcie małego dziecka. Można na niego dzwonić z terenu całego kraju, zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Pod telefonem dyżurują eksperci ITAKI, gotowi przyjąć zgłoszenie zaginięcia, doradzić w poszukiwaniach czy też wesprzeć rozmową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska