Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci przesiedli się na rowery! W powiecie świebodzińskim spotkasz patrole rowerowe policji [ZDJĘCIA]

AK
Podczas służb - jako środek transportu - policjanci wykorzystują także rowery. Patrole rowerowe można już spotkać w Zbąszynku, gdzie służbę na nich pełnią policjanci z przywróconego posterunku.
Podczas służb - jako środek transportu - policjanci wykorzystują także rowery. Patrole rowerowe można już spotkać w Zbąszynku, gdzie służbę na nich pełnią policjanci z przywróconego posterunku. KPP Świebodzin
Podczas służb - jako środek transportu - policjanci wykorzystują także rowery. Patrole rowerowe można już spotkać w Zbąszynku, gdzie służbę na nich pełnią policjanci z przywróconego posterunku.

- Do wielu popularnych miejsc wypoczynku czy też szlaków wybieranych na rodzinne wycieczki nie ma możliwości dotarcia autem. W sezonie turystycznym, kiedy na leśnych ścieżkach lub tych biegnących wokół jezior pojawia się dużo osób, dla ich bezpieczeństwa kieruje się tam również funkcjonariuszy - wyjaśnia sierż. sztab. Marcin Ruciński, oficer prasowy KPP Świebodzin.

Aby policjanci skutecznie mogli wykonywać swoje obowiązki, muszą mieć możliwość szybkiego poruszania się. Stąd też pomysł patroli rowerowych. - Funkcjonariusze korzystający z tego środka lokomocji w sezonie będą widoczni również w wielu innych, nie turystycznych miejscowościach - dodaje sierż. sztab. Ruciński.

Coraz więcej osób aktywnie spędza czas, a zamiast samochodu wybiera rower, powstają też szlaki rowerowe i w związku z tym policjanci również są na nich obecni. W powiecie świebodzińskim policyjne patrole na rowerach można już spotkać w Zbąszynku, gdzie w 2017 roku przywrócono posterunek.

Korzystając z roweru na drodze publicznej poza ścieżkami rowerowymi lub wytyczonymi szlakami należy również pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach dotyczących jazdy rowerem. Poniżej przypominamy najważniejsze z nich:
Art. 33. 2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Art. 33. 3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
Art. 33. 3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

Zobacz też: Gorzów: Ślubowali na sztandar – Nowi funkcjonariusze zasilili lubuską policję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska