Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie [ZDJĘCIA]

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Debata społeczna w urzędzie miasta w Gubinie
Debata społeczna w urzędzie miasta w Gubinie Policja Krosno Odrzańskie
W siedzibie urzędu miejskiego w Gubinie odbyła się kolejna już w tym roku debata społeczna, zorganizowana przez lokalną policję.

Prelegenci omówili zagadnienia dotyczące oszustw, kradzieży tożsamości, praw człowieka, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Debatę „Bezpieczeństwo mieszkańców wspólną sprawą” poprzedzała debata ewaluacyjna, podczas której naczelnik wydziału ruchu drogowego asp. szt. Dariusz Kocur omówił rekomendacje jakie zostały zgłoszone podczas debaty z 30 maja w Gubinie oraz sposób ich realizacji.

Spotkanie z mieszkańcami rozpoczął zastępca komendanta powiatowego policji w Krośnie Odrzańskim mł. insp. Zenon Osajca, który po słowach wstępu i przywitaniu uczestników debaty przekazał głos przedstawicielom banku Marcie Borowiak oraz Anicie Chlebek, które omówiły najczęściej występujące zagrożenia tj. kradzież tożsamości, nieetyczni pośrednicy, a także kradzież pieniędzy przy wykorzystaniu różnych metod działania np. na wnuczka, na policjanta, na inkasenta. Ponadto panie, zwróciły uwagę na co należy zwrócić uwagę podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu oraz dokonywania transakcji przez internet.

Następnie głos zabrał zastępca komendanta komisariatu policji w Gubinie podkom. Marcin Jakubczak, który przekazał zebranym informacje co należy zrobić żeby nie zostać ofiarą oszusta, a także jakie zachowania mogą powodować, że zostaniemy wybrani na ofiarę. Ponadto mając na względzie zdarzenia z Polski, w których dochodzi do naruszeń praw człowieka, a także to iż 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka przypominał zebranym czym są prawa człowieka, jakie są uregulowania prawne w tym zakresie, jakie podmioty zajmują się ochroną praw człowieka oraz jaka jest rola Policji w respektowaniu praw człowieka.

Kolejnym prelegentem, który zabrał głos był naczelnik Dariusz Kocur, który zwrócił uwagę na zachowania zarówno kierowców jak i pieszych, które mają wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto przypomniał zebranym o możliwości sprawdzenia świateł pojazdu w ramach realizowanych działań „Twoje światło- Twoje bezpieczeństwo”. Po swoim wystąpieniu wręczył uczestnikom spotkania ulotki oraz opaski odblaskowe, prosząc o ich noszenie, nawet w terenie zabudowanym.

Jako ostatni głos zabrał mł.asp. Tomasz Murowicki asystent referatu prewencji komisariatu policji w Gubinie, który przypomniał o funkcjonującej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której można zgłaszać miejsca, które zdaniem obywatela są niebezpieczne. Przypomniał on także o obowiązującej aplikacji „Moja Komenda”, za pomocą której można łatwo ustalić dane kontaktowe dzielnicowego oraz dotrzeć do jednostki policji w całej Polsce. Na zakończenie uczestnicy podzielili się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami, a także wypełnili ankiety podsumowujące przedsięwzięcie.

Zobacz też: Moda i uroda odc. 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska