Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Lubuskiego na warsztatach w Oświęcimiu. "Zrozumieć zło"

(cż), KGP
- "Zrozumieć zło” to program wyjątkowy – powiedział Maciek Zabierowski, koordynator programu
- "Zrozumieć zło” to program wyjątkowy – powiedział Maciek Zabierowski, koordynator programu KGP
19 stycznia 2015 r. w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu rozpoczęły się trzecie warsztaty programu "Zrozumieć zło", skierowanego do kadry zarządzającej policji. Biorą w nich udział pracownicy policji z województw lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Program ten jest pierwszą tego typu inicjatywą w Europie, w ramach której przez najbliższe dwa lata policjanci z całej Polski poznawać będą historię Holokaustu, aby móc lepiej zwalczać przestępczość mającą swoje źródło w nienawiści. Łącznie zaplanowano dziesięć zajęć dla 200 najważniejszych policjantów z całej Polski.

- "Zrozumieć zło" to program wyjątkowy - powiedział Maciek Zabierowski, koordynator programu. - Dzięki pogłębionemu studium historii ludobójstwa na Żydach w połączeniu z wiedzą psychologiczną o zachowaniach sprawców Holokaustu osoby na najwyższych stanowiskach w policji nabywają ekspercką wiedzę o współczesnych zagrożeniach wynikających z przestępstw z nienawiści - kontynuował Zabierowski.

Problematyka poruszana na zajęciach nabiera szczególnego znaczenia w kontekście miejsca, w którym mają one miejsce - warsztaty odbywają się w oświęcimskim Centrum Żydowskim, położonym niespełna kilka kilometrów od byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz, odwiedzają także Muzeum Żydowskie oraz jedyną zachowaną synagogę przedwojennego Oświęcimia - Chewra Lomdej Misznajot. W mieście tym przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili nawet 60 proc. mieszkańców.

Młodszy inspektor Krzysztof Łaszkiewicz, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na otwarciu programu powiedział: - Warsztaty zorganizowane dla Policji przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu mają na celu profesjonalne przybliżenie zagadnienia przestępstw z nienawiści w miejscu, w którym dokonano zagłady tak wielu istnień ludzkich, w oparciu o chorą wizję świata, która też miała swój skromny i niezauważalny początek.

- Chciałabym, abyśmy wszyscy mieli świadomość, że zjawisko rasizmu i związanej z nim nietolerancji i ksenofobii godzi w podstawowe prawo godności przysługujące każdemu człowiekowi, a także stanowi poważne zagrożenie dla porządku społecznego - napisała w liście skierowanym do uczestników Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. - Liczę więc, że wiedza, jaką zdobędzie na tych warsztatach kadra zarządzająca pomoże odpowiednio przygotować środowisko policjantów do właściwej odpowiedzi na wszelkie zło, jakie powodują społeczna nietolerancja oraz działania motywowane uprzedzeniami wobec rożnych grup społecznych. Państwa postawa w bezpośredni sposób rzutuje na sposób prowadzenia czynności przez podległych funkcjonariuszy.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Konsulatu Generalnego USA w Krakowie oraz przy współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Przeczytaj też:

Syn zabił ojca? Czy w Międzyrzeczu doszło do brutalnego morderstwa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska