Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjni wodniacy zapewniają bezpieczeństwo nad akwenami. Policja apeluje, woda jest niebezpiecznym żywiołem. Uważajcie na siebie!

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad akwenami wodnymi.
Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad akwenami wodnymi. Lubuska Policja
Coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek nad akwenami. Nie zapominaj jednak, że woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Czasami wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii. Nie pozwólmy na to i zawsze zachowajmy rozsądek. O bezpieczeństwo wypoczywających dbają policyjni wodniacy, którzy wraz z nadejściem ciepłych dni rozpoczęli kontrole na wodach i terenach przywodnych.

Podczas wakacji wielu z nas pozwala sobie na chwilę beztroski i luzu, co w szczególności nad wodą może być bardzo niebezpieczne, a nawet skończyć się tragedią. Dlatego dbając o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, policjanci powiatu krośnieńskiego w ramach programu „Bezpieczne wakacje 2020” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” kontrolują kąpieliska, obserwując zachowanie osób odpoczywających na plażach, przebywających w wodzie, a także korzystających z wodnych środków transportu.

Policja apeluje i przypomina

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, kajakiem, pontonem, rowerem wodnym itp. obiektem pływającym niebędącym pojazdem mechanicznym grozi grzywna. Z uwagi, że nie wszyscy korzystają z kąpielisk strzeżonych, funkcjonariusze kontrolują również miejsca, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli oraz tzw. dzikie kąpieliska, zwracając szczególną uwagę na to, czy przebywają tam dzieci będące bez nadzoru i opieki. Ponadto policjanci kontrolują, czy osoby przebywające nad wodą nie zaśmiecają terenu, nie łamią zakazu wjazdu do lasu, nie rozpalają ogniska oraz czy wędkarze, łowiąc ryby, posiadają dokumenty uprawniające ich do wędkowania i robią to zgodnie z obowiązującymi przepisami. W powiecie krośnieńskim kontrole terenów wodnych i przywodnych prowadzone są przez stermotorzystę sierż. szt. Dawida Wiewiórowskiego z Komisariatu Policji w Gubinie, któremu towarzyszą przedstawiciele Straży Leśnej, Straży Rybackiej i WOPRu.

Pamiętaj, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Czasami wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii.

Przeciwdziałając takim sytuacjom przypominamy:

 • do kąpieli wybierz tylko miejsca strzeżone;
 • będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika;
 • jeśli wybrałeś się na wodę z dziećmi, zadbaj o ich bezpieczeństwo i nie pozostawiaj bez opieki;
 • nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodź stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;
 • nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
 • nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa, a nawet śmiercią;
 • podczas wodnych zabaw nie spychaj z pomostu, z materaca;
 • przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.) koniecznie zaopatrz się w kapok;
 • nigdy nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem;
 • nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem;
 • zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc;
 • w sytuacji, gdy przystępujesz do udzielania pomocy poszkodowanemu, pamiętaj o zachowaniu spokoju, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa oraz sprawdzeniu, czy osoba nas słyszy i oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo, rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową oraz wezwij pomoc.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska