Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa młodzieży ma wadę wzroku

oprac. (tami)
Edyta Wojtyczka  pracuje jako lekarz okulista w zielonogórskim Aldemedzie
Edyta Wojtyczka pracuje jako lekarz okulista w zielonogórskim Aldemedzie Fot. Tomasz Gawałkiewicz
O metodach leczenia wad wzroku oraz znaczeniu badań profilaktycznych w okulistyce rozmawiamy z dr n. med. Edytą Wojtyczką z Centrum Medycznego "Aldemed" w Zielonej Górze

- Jako lekarz okulista pracuje pani już od 14 lat. Czy z perspektywy tego czasu może pani powiedzieć, że wzrok mieszkańców Zielonej Góry pogarsza się i pacjentów jest coraz więcej?
- W ostatnich latach zdecydowanie zwiększyła się ilość osób, które przychodzą do okulistów. Taki stan rzeczy dotyczy jednak nie tylko samej Zielonej Góry, ale ogólnie całego kraju oraz wszystkich rozwiniętych społeczeństw. Do okulisty zaczynają przychodzić wszyscy, niezależnie od wieku. Wśród młodzieży najczęstszym problemem są wady wzroku. Osoby w średnim wieku wymagają doboru okularów do czytania, profilaktycznych badań w kierunku jaskry, badania dna oka. W starszym wieku najczęstszym schorzeniem jest zaćma i zwyrodnienie plamki (AMD). Na szczęście coraz więcej osób rozumie, że kontrolowanie wzroku i leczenie schorzeń już od samego początku przynosi zdecydowanie lepsze efekty.

- Czy w takim razie dużo jest pacjentów, którzy regularnie przychodzą, żeby profilaktycznie zbadać swój wzrok?
- Zdecydowanie coraz więcej osób świadomie podchodzi do swojego zdrowia i prawidłowego stylu życia. Część pacjentów jest zobligowana do badań okresowych przez zakłady pracy, zwłaszcza osoby pracujące przy komputerze oraz kierowcy, ale wielu przychodzi z własnej inicjatywy. Uważam, że jest to bardzo pozytywna tendencja, ponieważ rokowanie w wielu schorzeniach zależy właśnie od wczesnego rozpoznania.

- Z jakimi problemami mieszkańcy Zielonej Góry przychodzą do pani najczęściej?
- Najczęstszym problemem okulistycznym są wady wzroku. Zwłaszcza krótkowzroczność staje się schorzeniem cywilizacyjnym, pojawiającym się u coraz młodszych pokoleń zielonogórzan. Wczesne jej wykrycie i odpowiednia korekcja zapobiega jednak rozwojowi wady, a także umożliwia prawidłowy rozwój szkolny.

- Z czego wynika coraz większa liczba osób z wadami wzroku? Dlaczego nasz wzrok się pogarsza?
- Oko ludzkie ewolucyjnie przyzwyczajone jest do patrzenia na odległość. W dzisiejszych czasach natomiast, patrzymy coraz bliżej. Spędzamy dużo czasu przed ekranem komputera, używamy telefonów komórkowych, dużo czytamy. Praktycznie 50 proc. młodzieży ma wadę wzroku. W przypadku wystąpienia objawów takich jak nieostre widzenie, bóle głowy i towarzyszące im uczucie zmęczenia, trzeba udać się do okulisty. Pocieszające jest to, że wraz z rozwojem nauki pojawiają się nowe, coraz doskonalsze metody korekcji .

- Jakie są możliwości specjalistycznego leczenia wad wzroku w Zielonej Górze?
- Jedną z możliwości leczenia są oczywiście okulary. Alternatywę stanowią soczewki kontaktowe, których szeroki wybór otwiera możliwości korekcji wszystkich wad wzroku, prowadzenie aktywnego trybu życia i zaspokojenie indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy jednak pamiętać, że soczewki wymagają właściwej pielęgnacji i regularnej wymiany. Natomiast jeśli chodzi o nowocześniejsze metody, to pacjenci po 21. roku życia mają również do wyboru zabiegi laserowej korekty wady wzroku. Zabiegi te pozwalają na korekcję w zakresie: krótkowzroczność do -10,0D, nadwzroczność do +5,0D i astygmatyzm do ±5,0D. W Zielonej Górze możemy zaproponować pacjentom badanie kwalifikujące do laserowej korekcji wady wzroku. Same zabiegi przeprowadzane są natomiast w Klinice Okulistycznej w Poznaniu.

- Jakie względy decydują o tym, że ktoś wybiera okulary, soczewki lub zabieg laserowy?
- To zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Okulary wpływają nie tylko na to, jak postrzegamy innych, ale mogą też wpływać na to, jak postrzegamy samych siebie i jaką mamy samoocenę. Są osoby, które dobrze wyglądają w okularach, jakby były dla nich stworzone, okulary stają się częścią ich wizerunku. Inna grupa pacjentów chce jednak uniknąć noszenia okularów, czuje się niekomfortowo, bo przeszkadzają one w aktywnym trybie życia, parują przy przejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Dla tych osób alternatywą są soczewki kontaktowe. Jednakże i ta metoda korekcji ma pewne przeciwwskazania: przewlekłe alergie, stany zapalne oczu, niektóre choroby ogólnoustrojowe lub brak przestrzegania higieny przez pacjenta. Wreszcie pacjenci, którzy chcą całkowicie pozbyć się okularów i soczewek mają do wyboru zabiegi laserowej korekty wady wzroku. Polegają one na zastosowaniu lasera excimerowego do zmiany kształtu przedniej powierzchni oka, czyli rogówki.

- Laserowa korekcja wady wzroku to nowoczesna metoda leczenia. Czy pacjenci już się do niej przekonali i mają świadomość na czym ona polega ?
- Jest coraz więcej osób zainteresowanych chirurgią refrakcyjną, które pytają o szczegóły związane z zabiegiem podczas okresowych kontroli lub doboru nowych okularów czy soczewek kontaktowych. Duża część pacjentów przychodzi już zdecydowana na tego typu operację i ma pewien zasób wiadomości, najczęściej zaczerpniętych z różnych stron internetowych. W mediach drukowanych ciągle mało jest informacji na ten temat.Za każdym razem jednak to lekarz okulista, po dokładnym badaniu, decyduje o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.

- Jak często powinniśmy badać swój wzrok?
- Zawsze kiedy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości. Najprostszym testem jest zadanie sobie trzech pytań: "Czy moje oczy czują się dobrze? Czy moje oczy wyglądają dobrze? Czy widzę dobrze?" Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi "nie" powinniśmy udać się do specjalisty. Warto też pamiętać, że oczy to jedyny narząd w ciele człowieka, który umożliwia ocenę żył, tętnic, stanowi wręcz okno, przez które widać ogólny stan zdrowia. Bywa, że badanie dna oka przyczynia się do rozpoznania takich schorzeń jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, stwardnienie rozsiane. Zachęcam zatem do profilaktycznych badań oczu przynajmniej raz w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska