Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polowania z udziałem dzieci coraz bardziej realne. Sejm nie odrzucił projektu

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Obecnie polowanie przy obecności osób poniżej 18. roku życia jest zabronione. Projekt ma umożliwiać polowanie w obecności dzieci i młodzieży za zgodą rodziców.
Obecnie polowanie przy obecności osób poniżej 18. roku życia jest zabronione. Projekt ma umożliwiać polowanie w obecności dzieci i młodzieży za zgodą rodziców. Arkadiusz Dembiński
Sejm nie odrzucił projektu dopuszczającego udział dzieci i młodzieży w polowaniach. Projekt zostanie teraz skierowany do komisji. Czy to może oznaczać, że polowania z nieletnimi są coraz bardziej realne? Przeciwnicy polowań, obrońcy zwierząt są rozczarowani. - Wyraziliśmy stanowczy sprzeciw w kwestii obecności najmłodszych obywateli przy zabijaniu zwierząt, wysyłając list do wszystkich posłów i posłanek - mówią przedstawiciele Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Obywatelski projekt ustawy zmieniający prawo łowieckie w Polsce trafił do Sejmu pod koniec października 2019 r. Obecnie polowanie przy obecności osób poniżej 18. roku życia jest zabronione. Projekt ma umożliwiać polowanie w obecności dzieci i młodzieży za zgodą rodziców.

Czytaj: Aborcja, polowanie z dziećmi, kary za edukację seksualną - tym zajmą się posłowie po Wielkanocy. To tematy zastępcze w dobie epidemii?

Jednak dyskusja na temat umożliwienia uczestnictwa nieletnich w polowaniach trwa od lat. O zmiany w prawie apeluje Polski Związek Łowiecki.

W czwartek, 16 kwietnia większością głosów zdecydowano nie odrzucać obywatelskiego projektu, a skierować go do komisji. Co się z nim dalej stanie? Nie wiadomo. Jednak polowania z udziałem nieletnich wydają się coraz bardziej realne.

Polowanie z dziećmi wzmacnia więzy?

Myśliwi od lat stoją na stanowisku, że udział nieletnich w polowaniach pozwala im wychować dzieci w umiłowaniu natury, a także wzmacnia więzi rodzinne.

Czytaj: Myśliwi pozostali w domach, nie ma, kto chronić naszych pól - skarżą się rolnicy. Kto zapłaci za szkody łowieckie w czasie koronawirusa?

- Należy pamiętać, że polowanie to nie tylko zabijanie zwierząt, ale również tropienie i poznawanie przyrody. Dużo większe szkody mogą wyrządzić psychice dzieci krwawe gry komputerowe niż udział w polowaniu. Polowanie uczy tego, jakie nieodwracalne szkody może spowodować broń np. nóż - tłumaczył na naszych łamach Michał Kolasiński, instruktor w poznańskim Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego.

Zabijanie wzbudza w dzieciach brutalność

Odmiennego zdania są przedstawiciele Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

- Ze względu na istotne względy pedagogiczne, psychologiczne i społeczne nasze Stowarzyszenie wraz z Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Stowarzyszeniem na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia, UNICEF Polska oraz koalicją Niech Żyją! (40 organizacji społecznych), wyraziliśmy stanowczy sprzeciw w kwestii obecności najmłodszych obywateli przy zabijaniu zwierząt, wysyłając list do wszystkich posłów i posłanek - tłumaczą.

Czytaj: Myśliwi też nie mają wstępu do lasów. Ministerstwo Środowiska zadecydowało, że do 11 kwietnia jest zakaz polowań

- Tak jak państwo zabrania (także rodzicom) udostępniania szkodliwych treści nieletnim, takich jak pornografia albo przemoc, tak udział dzieci w polowaniach powinien być zakazany - mówią przedstawiciele fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!.

Pracownia apelowała w ostatnich dniach o wysyłanie maili do Sejmu z prośbą o odrzucenie projektu.

ZOBACZ TEŻ:

W czasie pandemii koronawirusa nie załamaliśmy się. W internecie kwitną grupy pomocowe, na klatkach schodowych mieszkańcy wywieszają kartki z propozycjami pomocy, prężnie działają wolontariusze Drużyny Szpiku, Caritasu i wielu innych stowarzyszeń. Lokalni restauratorzy, zamiast załamywać ręce, zakasali rękawy i codziennie dostarczają jedzenie do szpitali. Skrzyknęli się kibice, studenci, nauczyciele i naukowcy. Wszyscy chcą i pomagają. Szyją, robią zakupy, dostarczają środki do dezynfekcji. Czytaj dalej -->

Koronawirus w Wielkopolsce: Jak wygląda pomoc w czasie pande...

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Masz wątpliwości, czy możesz wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy, by przestrzegać nowych zasad?Przejdź dalej i sprawdź zalecenia przygotowane przez rząd  --->

Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...

„Las nie jest zagrożeniem dla ludzi, to my sami jesteśmy zagrożeniem dla siebie”. Wszedł w życie zakaz wstępu do lasów - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polowania z udziałem dzieci coraz bardziej realne. Sejm nie odrzucił projektu - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska