Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polowanie na azbest

(decha)
Najgroźniejszy jest azbest podczas wszelkich prac rozbiórkowych. Niewiele potrzeba, aby jego włókna dostały się do powietrza
Najgroźniejszy jest azbest podczas wszelkich prac rozbiórkowych. Niewiele potrzeba, aby jego włókna dostały się do powietrza fot. Paweł Janczaruk
Jego włókna stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Właściciele nieruchomości muszą zawiadomić magistrat o tym, czy posiadają elementy azbestowe.

Nowa Sól przystąpiła do inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska magistratu przypomina o obowiązku informowania o ilości i miejscu występowania wyrobów zawierających azbest. - Najczęściej wyroby te znajdują się w obiektach budowlanych jako płyty i rury azbesto-cementowe stosowanych w instalacjach - tłumaczy Ewa Batko z nowosolskiego magistratu.

Lepiej zgłosić
Dostarczone przez nowosolan informacje zostaną wykorzystane do opracowania bazy danych (adresowej, ilościowej i jakościowej), na której podstawie tworzony będzie program usuwania azbestu z miasta i gminy. Taka informacja jest konieczna, aby wziąć udział w programie usuwania tego materiału, który zostanie wdrożony przez gminę w ciągu kilkunastu lat.

.

Ze względu na rangę problemu urzędnicy zwracają się z apelem o rzetelne zinwentaryzowanie obiektów i możliwie najszybsze przekazanie informacji na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Nowa Sól ul. Piłsudskiego 12 tel. (0 68 459 03 39 ).

Druki informacji można także pobrać w punkcie informacyjnym UM oraz na internetowej stronie www.nowasol.pl. Obowiązek inwentaryzacji i usuwania wyrobów zawierających azbest ciąży na właścicielach nieruchomości (domów, sklepów, hurtowni), wspólnotach, spółdzielniach mieszkaniowych.

Znany i groźny

Azbest stanowi realne zagrożenie. Jest minerałem znanym od kilku tysięcy lat. Ze względu na swoje zalety (odporność na wysokie temperatury, działanie mrozu, kwasów, substancji żrących, a także elastyczność) stosowany był szeroko od ponad stu lat w około 3 tys. wyrobów przemysłowych. Dziś jednak wiemy, że jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem i wyrobami go zawierającymi zostały zakazane. W Polsce łamanie tego zakazu zagrożone jest grzywną lub nawet pozbawieniem wolności do pięciu lat. Szacuje się, że na terenie Polski znajduje się 15,5 miliona ton wyrobów zawierających azbest.

DLACZEGO JEST NIEBEZPIECZNY?
Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się niewidzialne dla oka włókna azbestu prowadzi
do szeregu chorób układu oddechowego. Zagrożeniem dla zdrowia staje się, gdy dojdzie
do korozji lub jakiegokolwiek uszkodzenia wyrobów zawierających azbest (łamanie, kruszenie,
cięcie i każda inna obróbka). Procesy te powodują uwalnianie się włókien do powietrza i
możliwość wdychania ich do płuc. Dobrze zabezpieczony i nieuszkodzony nie stanowi
zagrożenia.

GDZIE MOŻE SIĘ ZNAJDOWAĆ?

  • pokrycia dachów: eternit i papa dachowa,
  • płyty elewacyjne i balkonowe,
  • rury do wykonywania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i C.O.
  • przewody kominowe i zsypy w blokach,
  • sprzęgła i hamulce wind,
  • izolacja bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów C.O.
  • ognioodporne koce azbestowe.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska