Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy żołnierze w irackiej telewizji. "Al Kut. Ostatnia zmiana" (część XXIV)

(opr. th)
Generał Różański spotykał się z dziennikarzami irackimi na konferencjach prasowych
Generał Różański spotykał się z dziennikarzami irackimi na konferencjach prasowych fot. 17 WBZ
W unikatowej książce "Al Kut. Ostatnia zmiana znalazło się miejsce także dla dziennikarzy. Czytamy tu o współpracy irackich mediów z polskimi żołnierzami, którzy służyli w Al Kut.

Brygadowa Grupa Bojowa VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wykonywała bardzo różne zadania w Prowincji Wasit - swoim rejonie odpowiedzialności. Począwszy od działań operacyjnych, mających wspierać Iracką Armię i Irackie Siły Bezpieczeństwa w zakresie utrzymania bezpieczeństwa, poprzez podstawową pomoc medyczną lokalnym mieszkańcom, a skończywszy na wspieraniu lokalnych władz w zakresie odbudowy i rozwoju regionu oraz poprawy warunków życia lokalnej ludności.

Podczas wszystkich działań bardzo ważne było, w jaki sposób żołnierze byli postrzegani przez lokalne społeczeństwo oraz czy to co robili docierało do wiadomości zwykłych obywateli. W przypadku informacji błędnych, nieprawdziwych lub ich braku, opinia na ich temat mogłaby być różna lub mylna. A nie o to przecież chodziło.

Nie są punktualni

Chcąc wyjść temu naprzeciw, od początku działalności BGB w prowincji Wasit, żołnierze nawiązali kontakt z lokalnymi mediami. Nie było to trudne. Poprzez szefa oficerów łącznikowych PJCC, ppłk. Roberta Urbanka, ustalono wszystkie media działające na terenie prowincji. Następnie zorganizowano konferencję prasową, której termin został wyznaczony na 28 lutego 2007 roku. Oczywiście punktualność nie jest w zwyczaju lokalnego społeczeństwa, więc konferencja rozpoczęła się ze sporym opóźnieniem. W pierwszej części przedstawiciele lokalnej telewizji, radia i kilku gazet wysłuchali wystąpień dowódcy 17WBZ, gen. bryg. Mirosława Różańskiego, dowódcy grupy medycznej, ppłk Zbigniewa Aszkielańca oraz szefa sekcji współpracy cywilnowojskowej S-5, mjr Arkadiusza Stachowiaka. Dowódca przedstawił reprezentantom mediów nasze zamiary i cele do zrealizowania podczas działalności BGB w prowincji Wasit. Lekarz przekazał informacje o świadczonej pomocy medycznej dla lokalnej ludności i realizowanych przyjęciach w bazie.

Jako ostatni głos zabrałem osobiście i poinformowałem o zrealizowanych już projektach na rzecz odbudowy i rozwoju prowincji oraz planowanych w najbliższym czasie, jak również o przeprowadzonej pierwszej akcji pomocy humanitarnej dla uchodźców mieszkających w Al-Kut. Na zakończenie mojego wystąpienia wszyscy dziennikarze otrzymali ogłoszenia wraz z odpowiednimi dokumentami dotyczącymi trzynastu nowych projektów, które zostały skierowane do komisji przetargowej, celem wyłonienia kontraktorów do ich realizacji. Był to bardzo dobry sposób na przekazanie informacji o rozpoczynanych przetargach dla bardzo szerokiego grona zainteresowanych.

Potem dziennikarze zaczęli zadawać pytania z różnych dziedzin, dotyczących działalności w prowincji. Na wszystkie uzyskali odpowiedzi, a po konferencji, przy skromnym poczęstunku, odbyły się rozmowy w kuluarach. Każdy z dziennikarzy chciał mieć jeszcze kilka słów na wyłączność, dlatego rozmowy przeplatały się z wywiadami. W ten sposób społeczeństwo prowincji Wasit mogło dowiedzieć się o koalicjantach z Polski znacznie więcej niż dotychczas, a przez to nawiązany został pierwszy, jakże ważny, kontakt z mediami. Było to bardzo pomocne w dalszej działalności brygady. Ponadto wystąpienia na temat bieżącej działalności brygady okazały się na tyle interesujące, że kilkakrotnie były puszczane w lokalnej stacji telewizyjnej TV Al-Kut.

Ciekawe doświadczenie

Podczas drugiej konferencji prasowej, która odbyła się 26 kwietnia, z uwagi na trzymiesięczną, intensywną działalność BGB, wojskowi przekazali szczegóły i wyniki swojej aktywności. Każda sekcja, zarówno CIMIC, jak i grupa medyczna, informowały o niesionej pomocy dla ludności prowincji. Podawano szczegóły na temat pomocy humanitarnej i realizowanych projektów na rzecz prowincji i jej ludności. Jak zwykle z dużym zainteresowaniem wysłuchano planów na kolejne tygodnie. Spotkanie to było równocześnie idealnym momentem na uzyskanie informacji zwrotnej o opinii społeczeństwa na temat szeroko pojętej działalności koalicjantów. Bardzo miłe były słowa jednego z dziennikarzy z gazety "Al-Aziziyah", który w imieniu społeczności lokalnej podziękował za dotychczas zrealizowane projekty, a zwłaszcza za budowę pięciu odcinków dróg gruntowych w tym rejonie.

Kontakt z lokalnymi mediami był dla żołnierzy z 17WBZ bardzo ciekawym doświadczeniem. Tutejsze media funkcjonują w nieco odmiennych warunkach niż w innych krajach, ale najważniejsze, że są w większości niezależne i wyrażają obiektywną opinię. Było to zarazem bardzo pomocne w działalności niekinetycznej, gdzie istota polegała na pozyskiwaniu ludzkiej przychylności i budowaniu pozytywnego wizerunku żołnierz polskiego w arabskim świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska