Polska ekstraklasa jednak wystartowała i nie obyło się bez niespodzianek

Szymon Ludowski [email protected]
Kibice mogą odetchnąć z ulgą. Liga, mimo problemów, w końcu ruszyła, a w pierwszej kolejce nie zabrakło ciekawych spotkań i niespodzianek.

LICZBY KOLEJKI

4 - tyle minut potrzebował Sebastian Dudek ze Śląska Wrocław, żeby trafić do siatki w meczu z Cracovią. To najszybciej strzelony gol w pierwszej kolejce ekstraklasy.

7 - punktów na minusie ma Jagiellonia Białystok po wygranej z Odrą. "Jaga" została ukarana dziesięcioma ujemnymi "oczkami" za korupcyjną przeszłość klubu.

123 - już tyle bramek ma na koncie Tomasz Frankowski z Jagielloni Białystok. Popularny "Franek" zajmuje 10. miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców ekstraklasy w historii.

Jak informowaliśmy w piątek, w meczu otwarcia mała sensacja - PGE GKS Bełchatów przegrał z Polonią Bytom. Ten wynik to duże zaskoczenie, zważywszy na to, że bełchatowianie mają mistrzowskie aspiracje, a Polonię czeka ciężka walka o utrzymanie.

Drugie piątkowe spotkanie to derby Trójmiasta, czyli Lechia Gdańsk - Arka Gdynia. W trzeciej potyczce obu zespołów w najwyższej klasie rozgrywkowej i trzecia zakończona zwycięstwem Lechii. W piątek bohaterem został... Karol Piątek, zdobywca dwóch bramek. - Zwycięstwo to zasługa całej drużyny, nie uważam się za zawodnika meczu - powiedział skromnie. Piątek ma jednak pecha, dobre spotkanie okupił kontuzją.

"Wtorek" debiutuje, "Seba" strzela

W sobotę największe zainteresowanie wzbudzało starcie Wisły Kraków i Ruchu Chorzów. W ekipie "Niebieskich" zadebiutował wychowanek Promienia Żary Andrzej Niedzielan, którego w Wiśle skreślono. - Mam w Krakowie wielu przyjaciół, ale na boisku nie ma sentymentów - mówił popularny "Wtorek". I nie było. Arkadiusz Głowacki i Marcelo skutecznie "przykryli" Niedzielana tak, że ten nie oddał ani jednego strzału, a jedną z bramek zdobył jego przyjaciel Wojciech Łobodziński. - Odprawę przed meczem prowadził pewnie Andrzej, ale chyba mu nie poszło - żartował "Łobo" po spotkaniu.

Tylko cztery minuty potrzebował inny wychowanek Promienia, Sebastian Dudek, aby znaleźć drogę do bramki Cracovii Kraków i wyprowadzić Śląsk Wrocław na prowadzenie. W drugiej połowie pięknym golem w samo okienko popisał się Krzystof Wołczek i Śląsk "przejechał" po "Pasach".

Jagiellonia Białystok wygrała z Odrą Wodzisław, jedną z bramek zdobył niezawodny Tomasz Frankowski, a drugiego gola strzelił Kamil Grosicki, który przed sezonem miał problemy z dyscypliną, mówiło się nawet, że odejdzie z klubu.

Kasprzik nie pomógł "Piastunkom"

Lech Poznań, pojechał w niedzielę do Gliwic. Dodatkowego smaczku temu spotkaniu dodawał fakt, że w barwach "Kolejorza" występuje były bramkarz Piasta Grzegorz Kasprzik. Poznaniacy dosyć długo nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie Jakuba Szmatuły. Dopiero na początku drugiej połowy wynik otworzył Sławomir Peszko, a Szmatułę pokonali jeszcze Hernan Rengifo i Jakub Wilk. Honor gospodarzy uratował Roman Maciejak.

Wyniki pierwszej kolejki: Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:0 (2:0). Głowacki (20), Łobodziński (24); Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków 2:0 (1:0). Dudek (4), Wołczek (77); Jagiellonia Białystok - Odra Wodzisław 2:1 (0:1). Frankowski (51), Grosicki (66) - Piechniak (44); Piast Gliwice - Lech Poznań 1:3 (0:0). Maciejak (68) - Peszko (49), Rengifo (58), Wilk (64) Korona Kielce - Polonia Warszawa : ( : ). Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin : ( : ). Jak już informowaliśmy w piątkowych meczach: Polonia Bytom - PGE GKS Bełchatów 1:0 (0:0). Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:1 (2:1).