Polska Jerozolima, czyli Grób Pański w Miechowie. Niewiele osób wie o jego istnieniu

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Grób Pański w Miechowie to wierna kopia jerozolimskiego. Tymczasem wciąż niewiele osób wie o Polskiej Jerozolimie.
Grób Pański w Miechowie to wierna kopia jerozolimskiego. Tymczasem wciąż niewiele osób wie o Polskiej Jerozolimie. Anna Kaczmarz/PPG
Aby stanąć przed Grobem Pańskim wcale nie trzeba zmierzać do Jerozolimy. Możemy ruszyć do małopolskiego Miechowa. Już w średniowieczu pielgrzymowały tu miliony ludzi z całego świata. Bo kiedy Jerozolima została w XII wieku zdobyta przez muzułmanów, to właśnie tutaj chrześcijanie mogli pomodlić się przy Grobie Pańskim. To najstarsza w Europie replika Grobu Pańskiego. A historia jest niezwykła...

Spis treści

Spędziłem kilka dni w Racławicach. Tak, tak, tych od Kościuszki i Głowackiego. Gdy pytałem mieszkańców o to, co warto zobaczyć w okolicy patrzono na mnie jak na kosmitę. Jak to, Grób Pański. I nie zdało się na wiele moje wymądrzanie, że przecież Grób Pański znajduje się w Ziemi Świętej. Rzeczywiście, gdy trafiłem do miechowskiej świątyni, bez trudu przeniosłem się w przestrzeni. Grób Pański do złudzenia przypominał ten z Jerozolimy. O tej porze powinny być tutaj tłumy, gdyż to właśnie w tej świątyni obchodzi się Triduum Paschalne najbardziej uroczyście.

Grób Pański w Miechowie jak ten z Jerozolimy. Zobacz zdjęcia:

Bożogrobcy i ziemia z Jerozolimy. Tak zaczęła się historia Grobu Pańskiego w Miechowie

Bazylika została ufundowana przez księcia Jaksę, który otrzymał ziemię miechowską jako wiano swojej żony. W 1163 roku możnowładca wrócił z rocznej pielgrzymki do Jerozolimy i sprowadził stamtąd zakonników - bożogrobców.

Ich misją była opieka nad Grobem Pańskim w Jerozolimie i służba pielgrzymom. Zajmowali się wszystkim tym, co związane z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Dlatego to właśnie im książę polecił zbudować replikę świętego miejsca. Przywiózł z Jerozolimy kilkanaście worków ziemi z Góry Golgota i zbudował mały kwadratowy kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Osiedlając się w Miechowie w XII w. bożogrobcy, wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej na tych terenach nieznane. Jednym z nich był zwyczaj budowania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Dużą wagę zakonnicy przykładali też do drogi krzyżowej. Dlatego w Miechowie odbywa się ona przez cały rok, w każdy piątek.

Jakub, stróż Grobu. Jego ołtarz znajduje się w bazylice w Miechowie

Legenda bożogrobców głosi, że pod krzyżem w momencie śmierci Chrystusa, oprócz Matki Bożej i św. Jana, był Jakub Mniejszy. Stał obok Maryi, kiedy ta zamoczyła palec w krwi Chrystusa, po czym narysowała na szacie tego apostoła dwa krzyże, jeden pod drugim. Pionowe ramiona połączyły się i powstał krzyż z podwójnym ramieniem poprzecznym. Matka Boża miała wypowiedzieć wtedy słowa:

Ty, Jakubie, będziesz stróżem grobu mojego Syna.

Bożogrobcy przyjęli więc ten krzyż jako swój herb. Dlatego w bazylice znajduje się ołtarz Jakuba Mniejszego.

Grób Pański w Miechowie

Grób Pański w Miechowie jest wierną imitacją Jerozolimskiego Grobu Chrystusa. Pod kopułą stoi ciosowy grób; jego górna część jest wykonana z drewna. W dolnej części grobu jest nisza, w którą w Wielki Piątek, wsuwa się figurę zmarłego Chrystusa Pana. Do sanktuarium przybywa wielu pielgrzymów i turystów z całej Polski. W ścianę późniejszej, XVI-wiecznej kaplicy wmurowano autentyczny kamień z jerozolimskiego Grobu Chrystusa.

Kliknij w zdjęcie, by obejrzeć więcej ujęć bazyliki i Grobu Pańskiego w Miechowie:

Grób Pański w Miechowie to wierna kopia jerozolimskiego. Tymczasem wciąż niewiele osób wie o Polskiej Jerozolimie.

Polska Jerozolima, czyli Grób Pański w Miechowie. Niewiele o...

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie