Polska - Rumunia 6:2. Biało-Czerwoni awansowali do światowej elity! Czekaliśmy na to 21 lat ZDJĘCIA

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Polacy nie bez kłopotów ograli RumunówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Bartosz Frączek/Polski Hokej
W swoim ostatnim meczu meczu hokejowych mistrzostw świata dywizji 1A rozegranym 5 maja reprezentacja Polski wygrała w Nottingham z Rumunią 6:2. Biało-Czerwoni po tym zwycięstwie awansowali do światowej elity, na co kibice hokeja czekali aż 21 lat. Zobaczcie zdjęcia z meczu MŚ Polska - Rumunia.

Biało-Czerwoni awansowali do światowej elity

Polacy do ostatniego swojego meczu w mistrzostwach świata dywizji 1A w Nottinhgam przystąpili bez Johna Murraya. Nasz pierwszy bramkarz doznał urazu pachwiny i między słupkami zastąpił go młody Maciej Miarka, który jest jego zmiennikiem również w GKS Katowice.

22-letni golkiper debiutował w MŚ i chyba był lekko spięty, bo przepuścił do siatki pierwszy strzał Rumunów w tym spotkaniu, ale później bronił dobrze. Rywale objęli prowadzenie w okresie, gdy Polacy dominowali na lodzie. Wcześniej Dominik Paś trafił w słupek, a później w znakomitej sytuacji chybił celu Bartosz Fraszko. Mimo przygniatającej przewagi Polaków w strzałach (11:2) po pierwszej tercji niespodziewanie przegrywaliśmy 0:1.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z MECZU POLSKA - RUMUNIA

Na szczęście w drugiej tercji wszystko wróciło do normy. Polacy najpierw wykorzystali naszą najgroźniejszą broń w tym turnieju, czyli grę w przewadze, a rolach głównych wystąpili zawodnicy GKS Katowice. Po podaniu Marcina Kolusza uderzeniem między parkanami rumuńskiego bramkarza pokonał Grzegorz Pasiut.

Na prowadzenie nasz zespół wyprowadził Bartłomiej Jeziorski zaskakując Zoltana Toke strzałem z bliska, a asystę zaliczył Krystian Dziubiński. Wynik przed końcem tej odsłony podwyższył Bartosz Fraszko dopijając uderzenie Pasiuta, a gry minutę później swoją akcję skutecznym strzałem zakończył Alan Łyszczarczyk na ostatnią tercję mogliśmy czekać z większym spokojem.

Polacy 21 lat czekali na powrót do grona najlepszych

W trzeciej odsłonie gole Rumuni zmniejszyli rozmiary porażki, ale nie byli w stanie nam zagrozić, choć w kocówce wycofali bramkarza. Skończyło się to jedynie golem Krystiana Dziubińskiego do pustej bramki, a nasze zwycięstwo przypieczętował w ostatniej minucie Kamil Wałęga.

Po końcowej syrenie Biało-Czerwoni mogli zacząć świętowanie awansu. Po raz ostatni reprezentacja Polski grała w światowej elicie w 2002 roku, więc było się z czego cieszyć. Przyszłoroczne zmagania najlepszych hokejowych drużyn globu odbędą się tuż za naszą południową granicą - w Ostrawie i Pradze.

Polska - Rumunia 6:2 (0:1, 4:0, 2:1)

Bramki 0:1 Peter Balazs - Pavlo Borysenko (10), 1:1 Grzegorz Pasiut - Marcin Kolusz (22), 2:1 Bartłomiej Jeziorski - Krystian Dziubiński (29), 3:1 Bartoisz Fraszko - Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka (38), 4:1 Alan Łyszczarczyk - Krystian Dziubiński, Maciej Miarka (39), 4:2 Balazs Gajdo - Zoltan Molnar, Yevhen Yemelianenko (55), 5:2 Krystian Dziubiński - Bartosz Fraszko, Bartosz Ciura (59), 6:2 Kamil Wałęga - Paweł Zyhgmunt (60)

Kary Polska - 0 minut, Rumunia - 2 minuty.

Sędziowali Mikael Holm (Szwecja) i Milan Zrnic (Słowenia) oraz Nicklas Knosen (Dania) i Jonas Merten (Niemcy)