Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Imperium Od Krzyżaków do Potopu, spotkanie z Jackiem Komudą (zdjęcia)

Redakcja
Polskie Imperium Od Krzyżaków do Potopu, spotkanie z Jackiem Komudą.
Polskie Imperium Od Krzyżaków do Potopu, spotkanie z Jackiem Komudą. fot. Cenega
"Tworzenie gier oczyma historyka" - podsumowanie konferencji z udziałem Jacka Komudy na temat jego pracy nad grą Polskie Imperium Od Krzyżaków do Potopu oraz o zgodności gier strategicznych z wydarzeniami historycznymi.
[polecany]12196896[/polecany]
Spotkanie w Warszawie rozpoczęło się filmem Tomasza Bagińskiego stworzonego na potrzeby 600-lecia bitwy pod Grunwaldem udostępniony przez patrona gry, Narodowe Centrum Kultury. Następnie odbył się pokaz walki na żywo rycerzy średniowiecznych.

Prezentacja odnośnie idei powstania, realizacji i finalnego efektu odnośnie pierwszej gry strategicznej o potędze państwa polskiego "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu".

Najważniejsze fakty:

Dotychczas nie było gry opisującej polską historię. "Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu" jako pierwsza gra, która w wierny sposób oddaje historię Polski XIV-XVII wieku (najważniejsze wydarzenia historyczne oddane w grze, wiernie oddani władcy Polski i najważniejsze postacie z tego okresu, jednostki bojowe dedykowane Polsce, np. husaria)

"Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu" dostępna od 11 listopada (data symboliczna, realnie gra będzie dostępna 10 listopada).

Patronat nad grą objęły Narodowe Centrum Kultury, wydawnictwo Fabryka Słów, wydawnictwo Bellona, Magazyn Mówią Wieki, portal Wirtualna Polska oraz Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich.

Jacek Komuda brał udział w tłumaczeniu gry Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu na język polski, zajmuje się dostosowywaniem nazewnictwa oraz tekstów w grze, aby odpowiadały epoce, konsultował merytorycznie, aby była gra jak najdokładniej oddawała wydarzenia z historii Polski XIV-XVII wieku.

Elementy bardzo dobrze odwzorowane w grach strategicznych na przykładzie między innymi Polskiego Imperium: Od Krzyżaków do Potopu to rola wynalazków w rozwoju państw i społeczeństw, rola wybitnych jednostek - polityków, królów, dowódców czy naukowców, klęski żywiołowe, prowadzenie polityki zagranicznej, zarówno środkami dyplomatycznymi (traktaty, wymiana handlowa, umowy międzypaństwowe) jak i siłowymi.

Elementy, które w grach strategicznych, które powinny ulec poprawie na przykładzie różnych tytułów to odwzorowania skomplikowanych układów społeczno-politycznych, zmuszenie gracza do stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań sytuacji kryzysowych, ukazywanie zmian w obyczajach i kulturze ukazywanych społeczeństw, konflikty stanowe i bunty poszczególnych grup społecznych, nieuchronność pewnych wydarzeń będących efektem długotrwałych procesów historycznych, wojny między pozornymi sojusznikami, bunty w koloniach na wielką skalę, np. wojna o niepodległość USA, bardziej zaawansowane przedstawianie procesów religijnych, możliwość kształtowania ustroju ekonomicznego państwa za pomocą stanowionego prawa, brak możliwości zmiany niesprawnej ordynacji podatkowej


- klasyczne elementy władzy spotykane w dotychczasowych tytułach, np. budowanie budowli, odkrywanie wynalazków, rozbudowę armii
- jak najbardziej rozbudowane mechanizmy stojące za rozgrywką, oparte na prawdziwych danych i badaniach socjologicznych

- umożliwienie grającemu podejmowania tylko tych decyzji, które naprawdę były możliwe do podjęcia przez króla
- uczynienie z rekrutowania i współpracy z doradcami jednego z najważniejszych elementów
- zaczerpnięty z gier fabularnych szczegółowy system współczynników opisujących postaci
- możliwość ingerencji użytkowników w mechanizmy gry (podobieństwo do Wikipedii)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska