Polskie kajakarki: Nigdy nie byłyśmy tak mocne [WIDEO]

AIP, (pik)
Karolina Naja, Beata Mikołajczyk i Marta Walczykiewicz we wspólnym zdjęciu z olimpijskimi krążkami, które zdobyły we wtorek, 16 sierpnia w Rio. Facebook Karliny Nai
Po wioślarkach po sukcesy popłynęły kajakarki. Srebro wywalczyła Marta Walczykiewicz, brąz Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. Ta ostatnia na co dzień trenuje w Gorzowie. Za zdobycie brązu na igrzyskach w Londynie otrzymała nawet od miasta mieszkanie. Teraz wszystkie trzy Polki oraz Edyta Dzieniszewska wsiadają do jednego kajaka. Cel? Olimpijskie złoto.

Lagoa Rodrigo de Freitas, na której znajduje się tor kajakarsko-wioślarski, w polskiej reprezentacji powinna zostać nazwana Laguną Medali. Cztery z siedmiu wywalczonych dotychczas przez naszych zawodników krążków, wyłowiliśmy tutaj. Wczoraj, gdy Rio de Janeiro dopiero budziło się życia, Marta Walczykiewicz popłynęła po srebrny medal (K1, 200 m), a Beata Mikołajczyk i Karolina Naja po brązowy (K2, 500). - Stres był duży. Nie mogłam zjeść śniadania, koleżanka z pokoju mówiła nawet, że mi opornie te płatki dzisiaj wchodziły. Rosły w buzi, nie mogłam przełknąć. Ale kiedy zeszłam na wodę, nagle stałam się spokojna - opowiada Walczykiewicz. W jednej chwili wszystko stało się jasne jak brazylijskie słońce i proste jak tor przed nią. 200 metrów, meta, medal. 27-letnia kajakarka w końcu dopięła swego.

Pochodząca z Tychów i trenująca w Gorzowie Wlkp. Karolina Naja płynąca razem z Beatą Mikołajczyk we wtorek w Rio 2016 zdobyły brązowy medal w wyścigu kajakarskich dwójek na dystansie 500 m K2 500. Sukces odniosły we wtorek, 16 sierpnia. Cztery lata temu obie zawodniczki zdobyły brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Był to dziewiąty krążek wywalczony przez Polskę. Swoim wtorkowym występem Polski obroniły znakomite trzecie miejsce sprzed czterech lat.

26-letnia Karolina Naja to wychowanka MOSM Tychy. Jednak jej talent rozwinął się w Gorzowie pod okiem trenera Marka Zachary. Ma za sobą kilka medali na ważnych imprezach z mistrzostwami świata i Europy włącznie. Wielki sukces odniosła podczas igrzysk w Londynie. Tam w K-2 na 500 m razem z Beatą Mikołajczyk wywalczyła brązowy medal. Przez cztery lata jakie upłynęły od Londyny nie schodziła z tak zwanego topu, czego dowodem są miejsca na podium w mistrzostwach świata i Europy. W Rio Naja popłynie na tym samym dystansie, także w K-4 na 500 m.

- Karolina ma spore szanse na osiągnięcie strefy medalowej w dwóch konkurencjach - tak jeszcze przed występem swojej podopiecznej oceniał trener Marek Zachara. - Jest w wysokiej dyspozycji, w tym roku to potwierdziła. O pierwszą trójkę będzie rywalizowała z Niemkami, Węgierkami, Serbkami, Ukrainkami, Białorusinkami czy też Chinkami. Karolina jest w pełni świadomą zawodniczką. I waleczną, o czym świadczy też jej nazwisko. Naja to znaczy kobra.

Karolina Naja, kajakarka AZS AWF Gorzów, została najlepszym sportowcem 2015 r. w plebiscycie "Gazety Lubuskiej".