Polskie nauczycielki smaku

Materiał informacyjny Tydzień Kuchni Polskiej
Z pewnością słyszeliście o hollywoodzkim hicie na temat Julii Child. To amerykańska autorka książek kucharskich i telewizyjnych programów kulinarnych, która uczyła gotować całe pokolenia gospodyń domowych w USA już w latach 60-tych XX wieku. Warto jednak przyjrzeć się również polskim „nauczycielkom smaku”, które swoją wiedzę kulinarną przekazywały już ponad 100 lat temu! Czy znacie działalność Rebekki Wolf, Lucyny Ćwierciakiewiczowej bądź Marii Ochorowicz-Monatowej? Jeśli nie, zapraszamy w krótką podróż w czasie.

„Polska kuchnia koszerna” autorstwa Rebekki Wolff

Pod koniec XIX wieku kilka milionów Żydów zamieszkiwało tereny Polski. Na co dzień w kuchni stosowali się oni do zasad narzuconych przez wiarę, a więc skupiających się na pojęciu koszerności.

Warto wspomnieć, że mimo tak licznej społeczności żydowskiej, pierwsza książka kucharska pochodziła zza granicy. W 1877 roku pojawiła się „Polska kuchnia koszerna, zawierająca najrozmaitsze potrawy i pieczywa, konfitury i soki, oraz szczegółowy przewodnik do urządzenia koszernego gospodarstwa”. Książka ta autorstwa Rebekki Wolf była adaptacją do polskich warunków. Obok setek koszernych receptur, ujęto w niej wiele cennych porad dotyczących koszernego przygotowania potraw. Znajdziecie w niej również rozdział o „Polskiej kuchni koszernej”, który sprawia, że warto do niej zajrzeć.

„365 obiadów za 5 złotych”- książka Lucyny Ćwierciakiewiczowej

Książkę „365 obiadów za 5 zł” Lucyny Ćwierciakiewiczowej nadal możecie znaleźć w wielu polskich domach. A wiecie kiedy wydano ją po raz pierwszy? Dokładnie 162 lata temu w 1860 roku. Co ciekawe Lucyna Ćwierciakiewiczowa w swoim poradniku przygotowała propozycje czterodaniowych obiadów na każdy dzień roku wraz z poradami oraz sposobami przygotowania potraw. Chętnie wprowadzała nowinki na swój stół, dzięki czemu pojawiały się one na stołach w tysiącach polskich domów.

Ćwierciakiewiczowa szybko zyskała popularność. Otrzymała nawet od wielbicieli tytuł „narodowej kucharki”, w czasach kiedy Polska była pod zaborami. Książka „365 obiadów” doczekała się już kilkudziesięciu wznowień.

„Uniwersalna książka kucharska” Marii Ochorowicz-Monatowej

Maria Ochorowicz-Monatowa urodziła się sześć lat po premierze „365 obiadów.” Chociaż na pewno korzystała z książki „365 obiadów za 5 zł”, dość szybko zaczęła tworzyć własne przepisy. Publikowała je nawet w kobiecym czasopiśmie „Bluszcz”.

Jej pierwsze małżeństwo z Julianem Ochorowiczem nie było szczęśliwe, jednak po rozwodzie udało się jej odnaleźć spokój i miłość w Zakopanem. Poznała tam swojego drugiego męża Henryka Monata, który namówił ją do wydania przepisów. Zostały one opublikowane w 1910 roku w książce pt.: „Uniwersalna książka kucharska”. Dzieło to zostało podzielone na receptury zup, przystawek, dań mięsnych, rybnych, warzywnych oraz na desery i ciasta. Znajdziecie w niej również liczne propozycje na cały dzień w zależności od pory roku, wagi wydarzenia i okazji. Przepisy na śniadania skromne i wykwintne, obiady skromne gospodarskie, postne i wreszcie te mniej wystawne i wykwintne. Dla każdego coś w sam raz i to na wiosnę, lato, jesień i zimę.

Bogactwo przepisów w „Uniwersalnej książce kucharskiej” wręcz onieśmiela. Wiele z propozycji nawiązuje do kuchni francuskiej, co wynika z faktu, że Monatowa uczyła się w Paryżu. W jej książce znajdziecie wiele przykładów dań, nieobecnych już we współczesnej kuchni, takich jak na przykład kwiczoły, a także rozbudowany dział porad dla gospodyń. „Uniwersalna książka kucharska” doczekała się kilku wydań, a jej autorkę okrzyknięto po latach ikoną polskiej sztuki kulinarnej.

Powyższe przykłady pokazują, że historia kuchni polskiej również jest pełna postaci, które podobnie jak Julia Child dzieliły się swoimi przepisami oraz poradami. Niesamowitą okazją do poznania narodowych smaków jest Tydzień Kuchni Polskiej, który rozpocznie się już w tym tygodniu i potrwa do 20.11.2022. To akcja w ramach Polskich Skarbów Kulinarnych, których celem jest promowanie kulinarnego patriotyzmu oraz wspieranie lokalnych restauracji. Zapraszamy do udziału: https://tydzien-kuchni-polskiej.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polskie nauczycielki smaku - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie