Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-niemieckie ćwiczenia na granicy. Projekt jest warty prawie 700 tysięcy euro

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Scenariusz ćwiczenia przewidywał otrzymanie informacji o uprowadzeniu dziecka przez jednego z rodziców.
Scenariusz ćwiczenia przewidywał otrzymanie informacji o uprowadzeniu dziecka przez jednego z rodziców. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz niemieckiej policji uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach. To element trwającego od listopada 2018 roku projektu wsparcia finansowego Wspólnych Polsko – Niemieckich Placówek ze Środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W ubiegły czwartek, 19 listopada odbyło się drugie z trzech zaplanowanych szkoleń zorganizowanych w ramach Projektu ISF „Wsparcie finansowe Polsko-Niemieckich Placówek”. W ćwiczeniach uczestniczyło sześciu funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz dziewięciu funkcjonariuszy BPOL. Ćwiczenia rozpoczęto wspólną odprawą dla wszystkich funkcjonariuszy, którą poprowadzili niemieccy trenerzy policyjni.

Ćwiczyli odzyskanie dziecka

Scenariusz ćwiczenia przewidywał otrzymanie informacji o uprowadzeniu dziecka przez jednego z rodziców. Funkcjonariuszom patroli podano markę pojazdu oraz numer rejestracyjny samochodu, który należy zlokalizować i zatrzymać do kontroli. Kierowca pojazdu na widok oznakowanego radiowozu próbował uciec, jeżdżąc ciasnymi uliczkami miasta. Następnie wjechał na teren opuszczonej szkoły i biegnąc z dzieckiem na rękach, ukrył się w budynku.

Scenariusz ćwiczenia przewidywał otrzymanie informacji o uprowadzeniu dziecka przez jednego z rodziców.
Scenariusz ćwiczenia przewidywał otrzymanie informacji o uprowadzeniu dziecka przez jednego z rodziców. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

W trakcie bardzo realistycznych ćwiczeń trenerzy policyjni BPOL oceniali wymianę informacji pomiędzy patrolami, zabezpieczenie budynku przed ucieczką, wzajemne ubezpieczania się funkcjonariuszy, umiejętności językowe, reakcję funkcjonariuszy po odnalezieniu osoby z dzieckiem, jak również wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego.

Praktyczne i potrzebne szkolenie

Ważnym celem takich ćwiczeń jest doskonalenie podejmowanych czynności, umiejętność współpracy, komunikowania, a także podniesienie kompetencji językowych funkcjonariuszy biorących udział w ćwiczeniach. Dodatkowo zaangażowanie profesjonalnych niemieckich trenerów policyjnych, pozwoliło wskazać zarówno bardzo dobrze wykonane elementy jak i te, które wymagają dalszego doskonalenia.

Organizowanie wspólnych ćwiczeń polsko-niemieckich patroli jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Projekt jest wart 679 tys. euro. Oprócz aspektu szkoleniowego, z tych środków zakupiono także sześć samochodów patrolowych i sprzęt łączności.

- W przedsięwzięciu, poza ćwiczeniami i seminariami mającymi integrować funkcjonariuszy z obu krajów, wskazano również zwiększenie liczby patroli w strefie granicznej, wzmocnienie efektywności działania służb oraz wiedzy na temat przestępczości i nielegalnej migracji w strefie nadgranicznej - powiedziała nam mjr SG Joanna Konieczniak, rzeczniczka prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska