Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagają głuchoniewidomym już od dekady! Dzień urodzin TPG był okazją do świętowania i radości

Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc
Urodzinowe szaleństwo i moc dobrej zabawy wypełniły salę ośrodka.
Urodzinowe szaleństwo i moc dobrej zabawy wypełniły salę ośrodka. Artur Anuszewski
Międzyrzecz: Lubuska jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym obchodziła jubileusz dziesięciolecia.

Lubuska jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym swoją stolicę ma w Międzyrzeczu i tu właśnie świętowała swoje okrągłe, bo dziesiąte już urodziny.

Taniec, muzyka, śpiew

Nieodłącznym elementem spotkań TPG jest muzyka. Sami głuchoniewidomi kolejny raz udowodnili, że w duszach gra im głośno i wyraźnie. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Międzyrzeczu, gdzie zorganizowany został jubileusz, odbył się niezwykły koncert. - Muzykoterapeutyczne zjawisko „Dotknąć Sztuką Nieba” przełamuje wszelkie bariery związane z komunikacją, wciągając uczestników wydarzenia w niezwykły spektakl tworzony przez osoby głuchoniewidome poprzez etniczne instrumenty pochodzące z najdalszych zakątków świata - mówi Ewa Skrzek-Bączkowska.

To właśnie z jej inicjatywy dziesięć lat temu powstała lubuska jednostka, która pod opieką ma ponad 40 osób z jednoczesnym, znacznym uszkodzeniem wzroku i słuchu. W swoim życiu napotykają na bardzo duże trudności w poruszaniu się, dostępie do informacji i w komunikowaniu się z otoczeniem. Jak podkreślają terapeuci, jest to bardzo specyficzna forma niepełnosprawności, dlatego wymaga specjalistycznej i ukierunkowanej pomocy. Jedyną organizacją zdolną wyjść naprzeciw potrzebom osób głuchoniewidomych jest właśnie Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Organizacja działa w Polsce od lat osiemdziesiątych, odnosząc ogromne sukcesy. Od dekady również w naszym województwie. - Koncert - rewelacja! Podobnie jak całe wydarzenie - rewelacja! w każdym słowie, w każdym geście, w każdym spojrzeniu czuć klimat nie z tej ziemi! A już muzyka to wisienka na torcie - zachwycała się goszcząca na urodzinach dyrektor TPG, Monika Nowak.

Na imprezę przyjechali też głuchoniewidomi z innych województw. Były tańce, poczęstunek, radość i śmiech. - Wielu ludzi przyczyniło się do tego, że mogliśmy tak wspaniale uczcić ten dzień. Dzięki wsparciu i gościnności międzyrzeckiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mogliśmy zaprosić tak wielu wspaniałych przyjaciół. Dziękujemy wszystkim - mówi Ewa Skrzek-Bączkowska.

Pomagaj i Ty

W Polsce żyje nawet osiem tysięcy głuchoniewidomych. Jednoczesne problemy ze wzrokiem i słuchem wiążą się z ograniczonym dostępem do informacji. Jeżeli więc wiesz, że w Twoim otoczeniu jest osoba z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu, to upewnij się, że wie o TPG. - Tu pomogą im wyszkoleni specjaliści, tłumacze-przewodnicy. Komunikacja, dbanie o dom, poruszanie się z białą laską to tylko niektóre trudności, które wspólnie pokonujemy! Gdy uda się przełamać bariery, własny strach i opór, naturalną potrzebą każdego człowieka staje się rozwój. Razem się realizujemy - mówi Ewa Skrzek-Bączkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska