Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Bohaterów w Zielonej Górze do przebudowy! Co powstanie w tym miejscu? [ZDJĘCIA]

Maciej Dobrowolski, Mariusz Kapała
Mariusz Kapała / GL
Według informacji, do których udało nam się dotrzeć, trwają już przymiarki do przebudowy pomnika Bohaterów na pl. Bohaterów w Zielonej Górze. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście zyska nowe oblicze.

Dyskusja na temat pomnika Bohaterów toczy się już od dawna. Jednym z pomysłodawców jego przebudowy jest Władysław Starczewski, członek Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - W styczniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami miasta oraz urzędu wojewódzkiego. Przedstawiliśmy nową koncepcję, tak aby pomnik zyskał nowy wizerunek na 100-lecie niepodległości Polski - twierdzi W. Starczewski.

Projekt miał rzekomo zyskać wstępną akceptację. Według ostatnich planów sporne elementy dotyczące usytuowania Godła Rzeczpospolitej Polski oraz wizerunku sowieckich żołnierzy miałyby ulec modyfikacji. Boczne ściany dotyczące tego elementu zostałyby zakryte płytami wykonanymi z brązu. - Na ich powierzchni znalazłyby się wizerunki słynnych Polaków, którzy walnie przyczynili się do odzyskania niepodległości. Mowa tu m.in. o Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim czy też Romanie Dmowskim - mów Włodzimierz Starczewski.

Jak udało nam się ustalić w urzędzie miasta pomysł ma być teraz zaopiniowany przez radę pomnikową. Podczas ewentualnych prac cały obiekt zostałby również gruntownie wyczyszczony.

Warto również przypomnieć historię pomnika Bohaterów. - W 1945 roku na dawnym Placu Hindenburga, któremu nadano nazwę Placu Bohaterów, powstał cmentarz wojskowy. Pochowano na nim 196 żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas zdobywania tych ziem. Pośrodku nekropolii wzniesiono Pomnik Wdzięczności, nazywany także Pomnikiem Bohaterów Armii Radzieckiej – twierdzi Igor Myszkiewicz, autor książki „Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe”. - Monument miał formę obelisku zwieńczonego radziecką gwiazdą, którego strzegły postacie trzech żołnierzy z pepeszami i sztandarem. Cmentarz zlikwidowano w 1953 roku, sam pomnik przetrwał dłużej.

W 1965 roku Radziecki Pomnik Wdzięczności postanowiono zastąpić nowym, upamiętniającym obok Armii Czerwonej także i polskich żołnierzy. Rozpisany na nową formę konkurs wygrał co prawda zielonogórski artysta Leszek Krzyszowski, władze zdecydowały się jednak na realizację projektu poznańskiej artystki Anny Krzymańskiej.

- Pomnik wykonał Tadeusz Dobosz przy współpracy Józefa Rajchela, odsłonięcia monumentu dokonano 22 lipca 1965, w 21. rocznicę powstania Polski Ludowej i 20. powrotu ziem zachodnich do Macierzy. Forma wykonanego z bloków piaskowca nawiązuje symbolicznie, zgodnie z duchem epoki, do rękojeści piastowskiego miecza wbitego w prasłowiańską ziemię – mówi I. Myszkiewicz. - Znakiem czasu były i są także zawirowania wokół Pomnika Braterstwa Broni. Już na początku lat 90. zmieniono nazwę monumentu na pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, zatarto elementy kojarzące się z Armią Czerwoną na postaciach żołnierzy, a sierp i młot zastąpiono dużym orłem w koronie. Nie wszyscy byli jednak tym usatysfakcjonowani.

W 2012 roku miasto podjęło uchwałę, zgodnie z którą dodano dodatkowe godło państwowe w górnej części pomnika. Był to trzeci orzeł, obok istniejącego od początku orła piastowskiego i tego dodanego w latach 90. Okazuje się, że nie zakończyło to jednak rozmów dotyczących kolejnej przebudowy pomnika Bohaterów.

Zobacz też: Najnowszy Magazyn Informacyjny GL (16.03.2018)

Polecamy również:

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

W niedzielę (21 stycznia) w hali CRS w Zielonej Górze odbyła się VII edycja Lubuskich Targów Ślubnych. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tłumy odwiedzających miały okazję zapoznać się z bogatą ofertą najlepszych salonów sukien ślubnych, jubilerów, kwiaciarni oraz fotografów. W jednym z pokazów sukni ślubnych wzięła udział Anna Piszczałka z programu Top Model. Jej występ zapowiedziała pochodząca z Zielonej Góry aktorka, Sandra Staniszewska.Zobacz też: Izabela Janachowska zdradziła jakie suknie ślubne są teraz hitem

Najmodniejsze suknie ślubne na Lubuskich Targach Ślubnych w ...

Nieobyczajne wybryki w miejscu publicznym, zakłócanie ciszy nocnej, niszczenie mienia publicznego - za te i inne wykroczenia grożą srogie mandaty. Sprawdziliśmy, jaki mandat grozi za konkretne wykroczenie. Zebraliśmy te najbardziej nietypowe. Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach w galerii.W internecie bardzo często trwają dyskusje, czy policja lub straż miejska słusznie wystawiła konkretny mandat. Dotyczy to m. in. plucia w miejscu publicznym, czy poruszania się niewłaściwą stroną drogi poza terenem zabudowanym. Mandaty dostawały też osoby, które wyrwały kwiaty z klombu w miejscu publicznym. Zdarzało się, że mundurowi karali mandatami pary, uprawiające seks w miejscu publicznym. Niektóre przepisy są dość skomplikowane. Poznać je powinni m. in. właściciele psów. Jest wiele niuansów, które decydują o ostatecznej karze dla właściciela w zależności od tego, czy pies wyrządził jakąś szkodę, czy może kogoś pogryzł.Sprawdź na kolejnych zdjęciach w galerii za jakie nietypowe wykroczenia można dostać mandat. Przeczytaj też:  Ceny mandatów i punkty karne za wykroczenia [MANDATOWNIK 2017]Zobacz też wideo: Policja wypatruje kierowców przez lornetki i wystawia wysokie mandaty za używanie telefonów

Mandat możesz dostać za sikanie, albo uprawianie seksu w mie...

Kiedyś piękne i zadbane, dziś zniszczone i zapomniane. Takich miejsc w województwie lubuskim nie brakuje. Rozsiane po miastach i malutkich miejscowościach popadają w ruinę. Niektóre z nich powoli odzyskują swój dawny blask dzięki nowym właścicielom, którzy remontują. Jednak wiele z nich nie da się już uratować. Zapraszamy Was na wędrówkę po ciekawych miejscach na Ziemi Lubuskiej.Na zdjęciach pałac w Bojadłach dwa lata temu (2014 r.) widziany z zewnątrz. Zdjęcia z wnętrza zrobione w 2016 roku. Pałac ma prywatnego właściciela, który prowadzi w nim prace konserwatorskie.Zobacz: Tajemnice hitlerowskiej fabryki amunicji D.A.G Alfred Nobel w Nowogrodzie Bobrzańskim

Opuszczone i zapomniane miejsca na Ziemi Lubuskiej [ZDJĘCIA, CZ. 1]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska