MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego w centrum Zielonej Góry czeka na odsłonięcie. Uroczystości będą jednak musiały być skromne

hak, kali
Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego stoi na skwerze przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. Czeka na odsłonięcie podczas 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich
Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego stoi na skwerze przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. Czeka na odsłonięcie podczas 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Na skwerze przy konkatedrze pw. św. Jadwigi stoi już nowy pomnik w Zielonej Górze. Rzeźba przedstawia ks. Kazimierza Michalskiego. Kiedy odsłonięcie?

Uroczystość odsłonięcia pomnika ks. Kazimierza Michalskiego będzie kameralna

Uroczystość odsłonięcia pomnika księdza Kazimierza Michalskiego w Zielonej Górze odbędzie się na 30 maja 2020 r. W związku z pandemią koronawirusa – uroczystości będą kameralne – z udziałem władz kościelnych, miejskich i radnych. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć relacje w mediach.

Obchody 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich będą kameralne

Odsłonięcie pomnika ks. Kazimierza Michalskiego odbędzie się podczas obchodów 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich, o których mówi nagradzany na festiwalach dokument Gazety Lubuskiej – „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” w reż. Rafała Brylla.
SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY WYDARZENIOM ZIELONOGÓRSKIM

Uroczysta msza w konkatedrze pw. św. Jadwigi dla maksymalnie 90 osób

Z powodu pandemii koronawirusa odsłonięcie pomnika ks. Kazimierza Michalskiego 30 maja 2020 r. odbędzie się bez udziału mieszkańców. W uroczystej mszy świętej w konkatedrze pw. świętej Jadwigi Śląskiej będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 90 osób. Zaplanowano też złożenie kwiatów na grobie księdza Kazimierza Michalskiego przy konkatedrze oraz pod pomnikiem Wydarzeń Zielonogórskich przy Filharmonii Zielonogórskiej.

Ks. Kazimierz Michalski musiał opuścić Zieloną Górę po Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 roku

Ksiądz Kazimierz Michalski to pierwszy polski proboszcz w powojennej Zielonej Górze, dziekan, organizator i inicjator życia religijnego i społeczno-kulturowego. W czasie II wojny światowej został kapelanem wojskowym, przez pięć lat był więziony przez Niemców w obozie koncentracyjnym Dachau. W październiku 1945 r. przyjechał do Zielonej Góry, gdzie został proboszczem parafii pw. św. Jadwigi, a następnie dziekanem. W 1953 r. został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia miasta. Powrócił do Zielonej Góry po trzech latach. Drugi raz wydalony został po Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska