Pomnik Wikipedii stanie w Słubicach

  Pomnik Wikipedii stanie w Słubicach

  Beata Bielecka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, żeby uhonorować twórców 30 mln haseł.
  Tak wygląda pomnik, który zostanie jeszcze tylko pomalowany.

  Tak wygląda pomnik, który zostanie jeszcze tylko pomalowany. ©Archiwum Urzędu Miejskiego

  Czterech mężczyzn dźwigających kulę, symbol Wikipedii, zrobiono z laminatu o wyglądzie mosiądzu. Pomnik o wysokości 1,7 metra stanie w parku przy placu Frankfurckim, dwa kroki od Collegium Polonicum. Kosztował 43 tys. zł. Zostanie odsłonięty 22 października o 18.00. Na tę uroczystość przyjadą wikipedyści z kilku krajów, a także przedstawiciel Wikimedia Foundation z San Francisko, która wydaje tę niecodzienną encyklopedię.

  Pomysłodawcą pomnika był dr Krzysztof Wojciechowski, szef Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, a projekt stworzył ormiański rzeźbiarz Mihran Hakobyan, który studiował na słubickiej uczelni. Wykonaniem pomnika zajęła się firma Malpol z Nowej Soli, której rzeźby można spotkać w Europie, Azji, Ameryce i Australii.
  To właśnie w jej fabryce powstała m.in. maskotka mistrzostw świata w koszykówce, które były w 2005 roku w Serbii i Czarnogórze, czy największy na świecie pomnik papieża Jana Pawła II, który stoi w Częstochowie.

  Dr K. Wojciechowski od kilku lat namawiał gminę, żeby w Słubicach postawić pomnik Wikipedii. Przekonywał, że to największy projekt współtworzony kiedykolwiek przez ludzi. - Tysiące anonimowych autorów zredagowało w 280 językach, w ciągu 14 lat istnienia Wikipedii, 30 milionów haseł stanowiących kompendium obecnej wiedzy ludzkości - mówi dziś. - Od początku Polacy należeli do najaktywniejszych współtwórców - podkreśla.

  Co ciekawe mamy w Lubuskiem wikipedystę, który już dawno przestał liczyć, ile haseł sam stworzył. - Na pewno kilka tysięcy - mówi 40-letni Maciej Boryna ze Szprotawy, na co dzień księgowy, który kończy niebawem studia z zakresu bezpieczeństwa narodowego. - Jestem pasjonatem lokalnej historii południowej części województwa lubuskiego, a pierwsze hasła do Wikipedii stworzyłem ok. 10 lat temu - wspomina. - Dotyczyły Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Potem opisywałem też mało znane pomniki, nieistniejące osady. Zależało mi, żeby odkrywać przed mieszkańcami to, co zapomniane. Nie chodziło tylko o historię czy zabytki, ale też przyrodę czy ważne wydarzenia - mówi. Jest autorem m.in. hasła o potrójnym wiadukcie w Szprotawie, który jest ewenementem, czy o kamieniu napoleońskim w Szprotawce. Hasła tworzy nie tylko w języku polskim, ale też angielskim i niemieckim.

  Czy każdy może zostać wikipedystą? - Każdy - mówi M. Boryna, ale podkreśla, że hasło musi być bardzo starannie przygotowane merytorycznie i udokumentowane. Po jego zgłoszeniu administratorzy sprawdzają je i decydują, czy może zostać opublikowane.

  Te, które budzą wątpliwości są przekazywane do publicznej dyskusji wśród innych użytkowników lub odrzucane. M. Borynie nigdy się to nie zdarzyło. Mówi, że najsurowsi administratorzy są w Niemczech. - Czasami aż za bardzo - uważa, ale mimo to podkreśla, że warto tworzyć hasła w obcych językach, bo wiedza o danym miejscu idzie wtedy w świat.

  Zobacz też: Wybory samorządowe 2014. Kandydaci na radnych do Sejmiku Województwa Lubuskiego (lista)

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018