Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla przedsiębiorców i pracowników w związku z koronawirusem. Na jaką pomoc z ZUS-u można jeszcze liczyć?

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Krzysztof Kapica/Polska Press
Aby zredukować negatywne skutki ekonomiczne COVID-19, wprowadzono tzw. Tarczę antykryzysową. Jedną z jej najważniejszych założeń i najpopularniejszych form pomocy było zwolnienie z opłacania składek. Wniosek o wsparcie można było składać do 30 czerwca. Na jaką pomoc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy i pracownicy?

Świadczenie postojowe można dostać kolejny raz

Choć nie można już skorzystać ze zwolnienia ze składek, to wciąż można składać wnioski o świadczenie postojowe. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników wykonujących umowy cywilnoprawne. Świadczenie może być wypłacone maksymalnie trzy razy, więc jeśli ktoś jeszcze nie skorzystał z tej formy pomocy, cały czas może to zrobić.

Świadczenie postojowe można dostać kolejny raz nawet jeśli pierwszym a drugim wnioskiem była np. miesięczna przerwa. Wnioski o to świadczenie można składać wyłącznie przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych. Do tej pory lubuskie oddziały ZUS wypłaciły ponad 55,5 tys. postojowych w kwocie 109 mln zł.

- Dodatkowo 24 lipca wejdą w życie zmiany, które poszerzą grono osób mogących samodzielnie ubiegać się o świadczenie postojowe. Dołączą do nich zleceniobiorcy, których zleceniodawca z jakiegoś powodu odmówił złożenia wniosku o świadczenie – informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Odroczenie terminu płatności składek, bądź ich rozłożenie na raty

Kolejną z form wsparcia wciąż oferowaną przez ZUS jest także odroczenie terminu płatności składek, bądź ich rozłożenie na raty bez konieczności opłaty prolongacyjnej.

Aby skorzystać z pomocy, trzeba zawrzeć z ZUS stosowną umowę. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy czy czas prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki uldze można opłacać raty lub odroczone należności w późniejszym terminie, bez konieczności płacenia odsetek.

- Istotny jest moment złożenia wniosku, ponieważ jeśli zostanie on złożony przed terminem płatności składek, nie poniesie się żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek będzie złożony po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku – tłumaczy Agata Muchowska.

Wniosek należy złożyć przez PUE.

Zobacz też: Przewoźnicy autokarowi protestowali w największych polskich miastach. „Stoimy na krawędzi bankructwa”

Odstąpienie od pobierania odsetek od zaległości

Płatnicy, którzy mają zaległości w opłacaniu składek za okres od stycznia 2020 r., mogą wystąpić o odstąpienie od pobierania odsetek od zaległości. Ta forma pomocy skierowana jest do wszystkich, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek ZUS w następstwie COVID-19.

Odstąpienie od pobierania odsetek możliwe jest wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało konieczność naliczenia odsetek za zwłokę. Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć wniosek RDO za pośrednictwem platformy PUE.

Zobacz też: Dlaczego emerytury kobiet są niższe od emerytur mężczyzn?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska