Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Ukrainy w Lubuskiem. Co jest najbardziej potrzebne, a czego zdecydowanie nie przynosić do punktów zbiórki?

W Żarach zbiórka jest prowadzona w Folwarku Zamkowym przy ulicy Poznańskiej.
W Żarach zbiórka jest prowadzona w Folwarku Zamkowym przy ulicy Poznańskiej. Małgorzata Fudali - Hakman
Wśród darów są takie, które chwytają za serce. W Żarach, między rzeczami przyniesionymi do PCK, naleziono rysunki sześcioletniej Wiktorii, która swoją twórczością chciała wesprzeć Ukraińców. Lubuszanie lawinowo ruszyli z pomocą dla uchodźców. W całym województwie działa mnóstwo punktów zbiórki darów. Sprawdziliśmy, co jest w tej chwili najbardziej potrzebne i co uchodźcom z całą pewnością się nie przyda.

To miliony gestów, które chwytają za serce. Od kilku dni w Lubuskiem, jak i w całym kraju, trwa zbiórka darów dla Ukraińców. Zebrane rzeczy trafiają do uchodźców, którzy przyjeżdżają do nas, ale będą dostarczone bezpośrednio na Ukrainę. Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Nowa Sól, Żary. Sprawdziliśmy, co potrzebne jest teraz najbardziej, co faktycznie przyda się naszym sąsiadom.

Odzew jest ogromny

Gorzów nie ustaje w pomocy dla Ukraińców i nadal mobilizuje się w działaniach na rzecz uchodźców przybywających do naszego kraju. Ręce pełne pracy mają między innymi koordynatorki akcji zorganizowanej przez parafialny zespół Caritas przy kościele NMP Królowej Polski w Gorzowie. Kiedy tylko rozpoczęła się wojna na wschodzie, zaapelowały o przynoszenie do działającej tam świetlicy najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich dzieci. Mimo upływu dni - wsparcie nie zamiera.

- Odzew był ogromny, bo w bardzo krótkim czasie udało się nam zebrać ubrania, żywność i środki czystości. Sporo jest także artykułów szkolnych, zabawek i wózków dla dzieci. Ta akcja cały czas trwa, a chętnych do pomagania nie brakuje. Wszyscy czują taką wewnętrzną potrzebę, żeby dać coś od siebie - mówi Ewa Wysocka.

Dziecięce rysunki wśród darów

Pomagają nie tylko dorośli, ale także najmłodsi. Dzieci również są świadkami tej historii, która tworzy się na ich oczach. I nie pozostają obojętne. - Pojawiła się u nas mama z dwójką dzieci. Jej córka, dziesięcioletnia dziewczynka, miała tego dnia urodziny. Powiedziała, że w ubiegłym roku prezenty od swoich przyjaciół zamieniła na karmę i przysmaki dla zwierząt z gorzowskiego schroniska. Tym razem prezentowe pieniążki postanowiła przeznaczyć na zakup środków higienicznych i kosmetycznych potrzebnych dla dzieci i ich rodzin z Ukrainy. Wykonała też piękny rysunek na kartonie z darami, na którym napisała, że wojna nie jest dobra. Takie chwile chwytają za serce - mówi ze wzruszeniem Ewa Wysocka. Ale to nie wszystko, bo dziewczynka wraz z bratem wszystkie swoje nieużywane zabawki i maskotki także przeznaczyła dla dzieci z Ukrainy, aby mogły poczuć się w naszym kraju bezpiecznie i potrzebne.

W Żarach, podczas zbiórki organizowanej w Folwarku Zamkowym znaleziono rysunki od sześcioletniej Wiktorii. Ich widok chwyta za serce.

Rysunki znalezione w darach przyniesionych do Folwarku Zamkowego. Ich autorką jest sześcioletnia Wiktoria
Rysunki znalezione w darach przyniesionych do Folwarku Zamkowego. Ich autorką jest sześcioletnia Wiktoria PCK Żary
Rysunki znalezione w darach przyniesionych do Folwarku Zamkowego. Ich autorką jest sześcioletnia Wiktoria
Rysunki znalezione w darach przyniesionych do Folwarku Zamkowego. Ich autorką jest sześcioletnia Wiktoria PCK Żary
Rysunki znalezione w darach przyniesionych do Folwarku Zamkowego. Ich autorką jest sześcioletnia Wiktoria
Rysunki znalezione w darach przyniesionych do Folwarku Zamkowego. Ich autorką jest sześcioletnia Wiktoria PCK Żary

Oddaliby ostatnie pieniądze

W Gorzowie dary można przynosić także między innymi do magazynu przy ulicy Traugutta . Tam wystarczył​ zaledwie jeden dzień, aby przestronne pomieszczenie po brzegi zostało wypełnione najpotrzebniejszymi artykułami. - To trudno po prostu wyrazić słowami. Czegoś takiego nie widziałem przez kilkadziesiąt lat swojej społecznej pracy. Praktycznie w jeden dzień magazyn był pełny. Ludzie przynieśli kilka ton najpotrzebniejszych rzeczy. To jest niespotykana skala pomocy ofiarowanej nie tylko przez gorzowian, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości. Każdy chce dać coś od siebie. Przychodzą także starsze osoby, które chcą oddać swoje ostatnie pieniądze na rzecz potrzebujących. My tych pieniędzy nie możemy przyjąć, ale w takich sytuacjach nasi wolontariusze idą z takim seniorem do sklepu, aby mógł coś kupić i przekazać taki dar - mówi Jarosław Marciniak, organizator zbiórki.

Mleko dla noworodków

- Na dziś to są najbardziej potrzebne rzeczy. Wiele mam w sytuacji stresowej nie może wykarmić swoich dzieci, więc potrzebne jest mleko dla noworodków, ale też i starszych dzieci - mówi Magda Szymańska z żarskiego oddziału PCK.

CZYTAJ TEŻ

Oprócz mleka modyfikowanego (tzw. "jedynki"), przydadzą się także butelki do karmienia, termometry, termosy, kosmetyki dla maluszków. Niezmiennie, bardzo ważne są wszelkiego rodzaju opatrunki, bandaże, opatrunki hemostatyczne, igły. W Folwarku Zamkowym w Żarach potrzebne rzeczy można przynosić codziennie w godzinach od 8:00 do 15:00 oraz 17:00 do 18:00.

Tak wyglądał pierwszy dzień zbiórki

od 16 lat

Pamiętajmy o tym, by przynosić rzeczy, które są naprawdę potrzebne. Niestety, zdarza się, że do punktów zbiórek w całej Polsce są dostarczane mocno zużyte ciuchy, czy kompletnie niepotrzebne suknie wyjściowe, nawet ślubne, znoszona bielizna. Pomyślmy, co faktycznie może się przydać uchodźcom, co sami bylibyśmy w stanie nosić. To nie jest okazja do pozbycia się rzeczy po wiosennych porządkach. Wspomina o tym m.in. sołectwo Lubomyśl (gmina Żary, gdzie prowadzona jest zbiórka

W gminie Nowa Sól rzeczy zebrane od darczyńców w sali wiejskiej we wsi Lubieszów wójt nazwała śmietniskiem i w trybie natychmiastowym wezwała do ich usunięcia. Zagroziła wezwaniem policji, jeśli tak się nie stanie. Wszystko zaczęło się od zdjęć zrobionych w wejściu do sali, które zobaczyła wójt Izabela Bojko. Worki z darami wrzucano do świetlicy do późnej nocy. Wolontariusze byli wtedy zbyt zmęczeni, aby je segregować. W ciągu dnia wszystko zostało ułożone, a ubrania i inne potrzebne rzeczy były przekazywane kobietom, które z dziećmi przyjechały z Ukrainy.

Serce pęka, telefony się urywają

Do redakcji zadzwoniła jedna z wolontariuszek zdenerwowana takim potraktowaniem akcji pomocy. – Ludzie czyszczą sobie domy. Przynoszą zużyte buty, brudne zabawki – mówiła nam wójt Izabela Bojko, która z kolei była oburzona takim zachowaniem ludzi.
Kiedy opisaliśmy sprawę na naszych portalach, odezwało się kilkadziesiąt osób. Wspierali wolontariuszy, nie mogli uwierzyć, że doszło do takiej sytuacji. – Odzież, która nie nadawała się, trafiła do worków i zabierały to firmy jako czyściwo. Pozostałe rzeczy są w bardzo dobrym stanie, są też nowe rzeczy. Odbierają je uchodźcy – wyjaśniła pani Małgorzata, która pracowała na miejscu. – Serce pęka, że to już koniec, a telefony się urywają. Wydamy wózek i całą wyprawkę dla pani, która za tydzień rodzi. Dalej uważam, że warto pomagać. W sprawie zabrał głos również prezydent Nowej Soli, który poinformował, że rzeczy zostały zabrane do miasta.

– Dary ludzi dobrej woli ze świetlicy wiejskiej w Lubieszowie już bezpieczne w powiatowo – miejskim magazynie w naszym mieście. Wolontariusze zawsze mogą liczyć na pomocną dłoń – podkreślił Jacek Milewski.

To są incydenty

W Zielonej Górze przypadki rzeczy, które nie nadawały się do przekazania dalej, zdarzyły się raz, może dwa. Dotyczyły ubrań. Ale i tak w Zielonogórskim Magazynie Darów przy ul. Zjednoczenia 110 szybko wstrzymano przyjmowanie odzieży, bo nie jest ona najbardziej potrzebna.

– Traktuję te przypadki, jako incydenty. Reszta towarów, która przyjeżdża, jest całkiem nowa. Mieszkańcy świetnie radzą sobie z przygotowaniem darów, jeśli chodzi o leki, opatrunki, żywność, chemię – podkreśla Klaudia Baranowska, koordynator pomocy w Zielonej Górze, z ramienia Urzędu Miejskiego.

– Jeśli ktoś chce przywieźć dobrej jakości ubrania, to niech to zawiezie do punktów przy ul. Dolnej 6 (godz. 10.00-20.00) i Wazów 3 (godz. 11.00-12.00), tam są punkty odbioru i tam jest też duża szansa, że ktoś za chwilę to weźmie.

Lista rzeczy, które są potrzebne.
Lista rzeczy, które są potrzebne.

W poście znajdziecie informacje z całego województwa o liście punktów zbiórek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska