Pomoc po suszy 2018. Jakie warunki musi spełnić rolnik, żeby wystąpić o wsparcie?

AGW
pixabay.com, AGW
Ministerstwo rolnictwa wielokrotnie przekazywało, jakie formy pomocy przewiduje dla gospodarstw dotkniętych suszą w 2018 roku. Straty są duże i rolnicy dobrze o tym wiedzą. Jak skorzystać z tej pomocy? Trzeba będzie złożyć wniosek.

Pytanie o zasady przyznawania wsparcia - dotacji do hektara czy dopłaty do kredytu - zadaliśmy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która będzie koordynowała udzielanie pomocy. Oto odpowiedź:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, realizując zadania wynikające z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, udziela m.in. wsparcia w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Obecnie, z uwagi na występującą suszę, producenci rolni, po oszacowaniu strat w uprawach rolnych przez komisje powołane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce ich wystąpienia, mogą ubiegać się o pomoc w formie: (tu ARiMR wymienia i wyjaśnia zasady udzielania pomocy).

1. Preferencyjny kredyt „klęskowy” obrotowy na wznowienie produkcji po wystąpieniu szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Kredyt może być przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego). Kredytobiorca jest obowiązany udokumentować 50% poniesionych wydatków. Warunkiem uzyskania kredytu „klęskowego” jest dołączenie do wniosku o kredyt protokołu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce ich wystąpienia.

Zobacz też: Targi AGRO SHOW 2018 w Bednarach jubileuszowe. Na początku był strach i entuzjazm

Kredyty „klęskowe” mogą być udzielane przez banki, w terminie do 12 miesięcy od daty sporządzenia ww. protokołu, indywidualnym rolnikom, mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwom, a także dużym przedsiębiorstwom. Warto zaznaczyć, że jeżeli wysokość poniesionej szkody w uprawach rolnych i zwierzętach gospodarskich wynosi 30% lub poniżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej – wówczas dopłaty do oprocentowania są stosowane na zasadach pomocy de minimis w rolnictwie.

W celu uzyskania wsparcia, poszkodowany rolnik powinien wypełnić wniosek o kredyt „klęskowy” na formularzu przygotowanym przez ARiMR - dokument można wydrukować ze strony www.arimr.gov.pl lub otrzymać w banku. Do wniosku należy dołączyć protokół oszacowania szkód i wraz z innymi wymaganymi dokumentami złożyć w banku współpracującym z Agencją.

Wniosek o kredyt rozpatruje bank i to bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu oraz – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku – zawiera z rolnikiem umowę kredytu. Kredyty udzielane są przez następujące banki:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze,
  • SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze,
  • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Zachodni WBK S.A.,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy.

Pomoc Agencji w formie dopłat do oprocentowania kredytów „klęskowych” jest obecnie w pełni dostępna. Na internetowej platformie aplikacyjnej ARiMR udostępniła współpracującym bankom na 2018 r. limity akcji kredytowych oraz środki na dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów „klęskowych” w następujących wysokościach:
- limit akcji kredytowej w wysokości 1 mld zł,
- środki w kwocie 8,3 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.

2. Poręczenia i gwarancje spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z suszą.

Rolnicy, którzy spełniają warunki do uzyskania kredytu „klęskowego”, posiadają zdolność do spłaty kredytu, nie zalegają z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie, nie posiadają wymaganego przez bank zabezpieczenia kredytu mogą ubiegać się o poręczenie lub gwarancję spłaty takiego kredytu. Pomoc w formie poręczenia lub gwarancji stosowana jest maksymalnie do wysokości 80% wykorzystanej kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 300 tys. zł.

Warunkiem ubiegania się o udzielenie poręczenia lub gwarancji jest w szczególności:

  • zawarcie pomiędzy bankiem a kredytobiorcą warunkowej umowy kredytu,
  • złożenie za pośrednictwem banku wniosku o udzielenie poręczenia lub gwarancji wraz z wymaganymi załącznikami.

Zobacz też: Pasternak poparzył sześć osób pracujących w polu! To wina upału [zdjęcia]

O poręczenie lub gwarancję można ubiegać się w tych samych bankach, co o kredyt „klęskowy”. Poręczenia i gwarancje są terminowe i obejmują wyłącznie kapitał udzielonego kredytu. W przypadku poręczeń i gwarancji kredytów „klęskowych” Agencja od udzielonej pomocy pobiera jednorazowo prowizję w wysokości:

  • 0,3 % kwoty poręczenia lub 0,5% kwoty gwarancji (linie K01 i K02),
  • 0,5 % kwoty poręczenia lub 1% kwoty gwarancji (linie DK01 i DK02).

3. Dotacje dla producentów rolnych prowadzących uprawy rolne lub chów i hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych, poszkodowanych w wyniku wystąpienia w 2018 r. suszy lub powodzi.

3 sierpnia 2018 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 1483). Zgodnie z ww. przepisami Agencja, w ramach jednorazowych pomocy klęskowych, będzie udzielała pomocy finansowej:

· producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi i objęły co najmniej 30% powierzchni danej uprawy (§13r);
· podatnikowi podatku rolnego, który w 2018 r. prowadził chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których w 2018 r. wystąpiła susza lub powódź (§13s).

Przepisy wchodzą w życie po 14 dniach od ich opublikowania, czyli 18 sierpnia.

Termin składania wniosków, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MRiRW najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. W ogłoszeniu zostaną określone również stawki pomocy na 1 ha uprawy w zakresie pomocy udzielanej w związku ze szkodami w uprawach rolnych. Natomiast w przypadku pomocy dotyczącej chowu lub hodowli ryb, stawka pomocy (zgodnie z zapisami rozporządzenia) będzie wynosiła 300 zł na 1ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi.

W związku z publikacją powyższych przepisów trwają intensywne prace związane z przygotowywaniem wniosków, zasad oraz aplikacji umożliwiającej obsługę nowych form pomocy.

Formularze wniosków będą udostępnione na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Będzie je można również otrzymać w każdym Biurze Powiatowym ARiMR.

Wnioski składane będą do Kierownika BP ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

4. Spłaty przez ARiMR na rzecz banków, w których producenci rolni mają kredyty z dopłatami do ich oprocentowania stosowanymi przez Agencję, pełnego oprocentowania przez okres nie dłuższy niż 2 lata - w przypadku zawieszenia przez banki spłaty kapitału tych kredytów w takim samym okresie.

Producenci rolni poszkodowani w wyniku wystąpienia w 2018 r. suszy lub powodzi, a także w związku z wprowadzeniem ograniczeń handlowych lub w związku z zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, posiadający zobowiązania z tytułu zaciągniętych wcześniej kredytów preferencyjnych, tj. kredytów inwestycyjnych i klęskowych z dopłatami ARiMR do oprocentowania, będą mogli ubiegać się w bankach o zawieszenie ich spłaty na dwa lata. Przez ten czas pełne oprocentowanie kredytu za kredytobiorcę będzie płaciła Agencja.

Zobacz też: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2018. Gospodarzom problemów nie brakuje. Spróbujmy poszukać rozwiązań

Przepisy umożliwiające stosowanie ww. zawieszenia spłaty, tj. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r., wejdą w życie 18 sierpnia 2018 r. Ponadto, niezbędne będzie podpisanie w tej sprawie aneksów do umów o współpracy zawartych pomiędzy ARiMR a bankami. Następnie, wnioski o zastosowanie zawieszenia spłaty producenci rolni będą składać w bankach, w których zaciągnęli kredyty preferencyjne. Decyzję o zawieszeniu spłaty kapitału kredytu będą podejmowały banki.

Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc po suszy 2018. Jakie warunki musi spełnić rolnik, żeby wystąpić o wsparcie? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie