Pomocna dłoń dla osób zagrożonych wykluczeniem

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Ośrodki pomocy społecznej w Lu¬¬buskiem na brak pracy i pod¬opiecznych nie narzekają. Odsetek mieszkańców regionu korzystających z pomocy państwa wciąż jest wyższy od średniej krajowej. Różnego rodzaju zasiłki są często ostatnią deską ratunku w trudnych życiowych sytuacjach, ale nie likwidują podstawowego problemu, jakim bywa brak stałego źródła dochodów.

Teraz ośrodki wsparcia i lokalne samorządy mają szansę na bardziej skuteczne działania. Mogą ubiegać się o unijne pieniądze na aktywizację społeczno-zawodową osób długotrwale bez¬ro¬botnych, starszych, niepełnosprawnych, z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających zakłady karne oraz młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W ramach projektu mogą zaproponować m.in. staże w zakładach pracy, kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje. – Ważne jest, aby wszelkiego rodzaju kursy kończyły się egzaminem, tak aby każdy uczestnik otrzymał formalne potwierdzenie uzyskanych umiejętności. Powinien to być dokument honorowany na rynku pracy, wystawiony przez instytucję do tego uprawnioną – wyjaśnia Małgorzata Zasina, specjalista w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Zielonej Górze. – Dla każdej osoby zostanie opracowana indywidualna ścieżka integracji z uwzględnieniem jej obecnych problemów i potrzeb oraz potencjału i predyspozycji. W razie potrzeby może zostać zaproponowana pomoc np. psychologa czy doradcy zawodowego.

Programy aktywizacji mogą być realizowane na zasadzie partnerstwa m.in. ze stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami rynku pracy czy podmiotami ekonomii społecznej.

Wnioskodawcy muszą odnieść się do gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych –_to warunek konieczny. Drugim ważnym kryterium, które należy spełnić, jest zawarcie porozumienia z powiatowym urzędem pracy. –_W razie jego braku wnioskodawca powinien zobowiązać się, że umowa zostanie podpisana i dostarczona przed rozpoczęciem realizacji wsparcia – podpowiada Zasina.

Dodatkowe punkty można uzyskać, gdy co najmniej 60 proc. uczestników projektu stanowić będą osoby należące do tzw. trzeciego profilu pomocy, czyli najbardziej oddalone od rynku pracy, których aktywizacja jest najtrudniejsza.

Komentarz eksperta
MAŁGORZATA ZASINA, Specjalista W Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich W Zielonej Górze:

Działania, które będą realizowane w ramach projektu, mają przyczynić się do poprawy sytuacji społecznej i ekonomicznej jego uczestników. Wnioskodawcy muszą więc wziąć pod uwagę, że są zobowiązani do osiągnięcia minimalnego poziomu tzw. efektywności społeczno-zatrudnieniowej.

To oznacza, że tak należy dobrać wsparcie, aby przynajmniej 22 proc. osób, w ciągu trzech miesięcy od zakończenia projektu, znalazło zatrudnienie. Nie jest wymagana umowa o pracę, może to być umowa-zlecenie czy samozatrudnienie. Jeżeli jednak mówimy o stosunku pracy, to należy pamiętać, że musi to być co najmniej połowa etatu na przynajmniej trzy miesiące. W przypadku umowy cywilnoprawnej musi być ona zawarta na trzy miesiące, a jej wartość powinna być równa lub wyższa od trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W odniesieniu do osób niepełnosprawnych wskaźnik efektywności został określony na niższym poziomie i wynosi 12 proc.

Nabór wniosków potrwa do 16 sierpnia. Minimalna wartość projektu to 90 tys. zł, maksymalna nie została okreś¬lona. Koszt wsparcia przypadający na jednego uczestnika nie może przekroczyć 10 tys. zł. Łatwo więc określić maksymalny budżet projektu – wystarczy pomnożyć liczbę uczestników przez 10 tys. zł. Wymagany jest wkład własny, rzeczowy lub finansowy, w wysokości 15 proc. wartości projektu. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to listopad tego roku.

**

rpo.lubuskie.pl

**

Więcej o funduszach: **

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Zielona Góra - tel. 68 45 65 454, e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska