Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na miejską zieleń. Miasto wydaje na to 3 mln zł

Ewelina Jakubiszyn 768358111
Teresa Moszońska i Barbara Sularz na co dzień zajmują się porządkowaniem terenów zielonych mieście
Teresa Moszońska i Barbara Sularz na co dzień zajmują się porządkowaniem terenów zielonych mieście Ewelina Jakubiszyn
Coraz ładniejsze parki, alejki w mieście cieszą oczy mieszkańców. Na ich zagospodarowanie i utrzymanie co roku z budżetu miasta idzie ponad 3 mln zł. Ale kiedy kwiaty zaczynają kwitnąć efekt jest spektakularny.

Z roku na roku tereny zielone w Głogowie są coraz bardziej zadbane. Wysadzone ciekawymi i kolorowymi kwiatami oraz krzewami. Utrzymanie zieleni w mieście sporo kosztuje. Rocznie, to 3 mln 130 tys. zł. Ale efekty tych wydatków widoczne są gołym okiem.

- Staramy się, oczywiście w miarę możliwości finansowych, tak zagospodarować te tereny, aby wyglądały jak najładniej - mówi Anna Anczykowska, z wydziału środowiska, działu estetyzacji miasta. - Wykorzystujemy coraz nowsze odmiany roślin, aby urozmaicać zieleń w mieście. Natomiast obsadzaniem terenu zajmują się osoby zatrudnione przez urząd miasta w ramach prac interwencyjnych. Jeśli realizacja projektu wymaga znacznej wiedzy teoretycznej, oraz wykorzystania specjalistycznego sprzętu prace zlecane są wyłonionej w ramach przetargu firmie. Tak było w przypadku ronda na ulicy Wały Chrobrego.

Projekt został opracowany w wydziale środowiska, natomiast realizację powierzono specjalistycznej firmie. Efekt barwny został uzyskany dzięki zastosowaniu różnorodnych krzewów oraz roślin jednorocznych. Zastosowana tutaj begonia stale kwitnącą doskonale sprawdza się w takich warunkach. Przy każdej nowej inwestycji w mieście planowane jest także zagospodarowanie zielenią terenów przy niej położonych.

Odpowiednie przygotowanie terenu, jak mogłoby się wydawać, wcale nie jest takie łatwe. Poza, oczywiście walorem estetycznym, który w tym przypadku jest bardzo istotny, trzeba brać też pod uwagę wymagania roślin. - Spośród dziesiątek gatunków i odmian do nasadzeń miejskich nadają się tylko gatunki odporne na ekstremalne warunki miejskie - mówi urzędniczka. - Oprócz grupy sprawdzonych roślin staramy się wprowadzać nowe odmiany roślin.

W ubiegłym roku z dużym powodzeniem zostały wprowadzone rośliny cebulowate. - Posadziliśmy blisko 25 tys. takich roślin - mówi Anna Anczykowska. - Było prawie 8 tys. tulipanów. Można było także zobaczyć żonkile, krokusy, cebulice i wiele innych. Kiedy zaczęły rozkwitać dało to spektakularny efekt wizualny dostrzeżony przez mieszkańców Głogowa. Posadziliśmy również zimowity - rośliny cebulowe kwitnące jesienią. Od kilku lat do zieleni miejskiej wprowadzamy również byliny i trawy ozdobne.

W planach jest także dalsza rewitalizacja fosy miejskiej, pl. Zamkowego i pl. Saperów.
Również porządkowanie terenów zielonych jest wykonywane w miarę niskimi nakładami finansowymi. - Poza naszymi pracownikami interwencyjnymi, porządkowaniem zajmują się też często więźniowie - mówi Krzysztof Sadowski, rzecznik prezydenta miasta.

- Praca nie jest ciężka - mówi Teresa Moszońska, pracownik interwencyjny. - Na świeżym powietrzu i zawsze można choć trochę zarobić - dodaje Barbara Sularz, która również zatrudniona jest przez urząd miasta.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska