Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na zajęcia dla dzieci? A może kamishibai w międzyrzeckiej bibliotece... [ZDJĘCIA]

katarzyna tureczek
katarzyna tureczek
Przedstawienie w bibliotece zostało wzbogacone efektami świetlnymi, nie wykluczone, że kiedyś pojawią się dźwiękowe i jakieś rekwizyty.
Przedstawienie w bibliotece zostało wzbogacone efektami świetlnymi, nie wykluczone, że kiedyś pojawią się dźwiękowe i jakieś rekwizyty. Katarzyna Sanocka-Tureczek
Kamishibai tłumaczony z języka japońskiego znaczy dosłownie: papierowy teatr. Ferie jeszcze trwają i pomysłów na nie nie brakuje. Biblioteka w Międzyrzeczu właśnie podczas zimowego wypoczynku dzieci, zaczęła przygodę z teatrem kamishibai. To stara japońska sztuka opowiadania.

W czasach telewizji, komputerów, telefonów, smartfonów, coraz trudniej zachęcić dzieci do obcowania z książką. I chociaż na rynku jest całe mnóstwo pięknie ilustrowanych bajek i opowiadań, wcale nie oznacza to, że uczniowie sięgają po nie z chęcią. Papierowym formom przekazu brakuje dynamiki obrazu, do którego dzieci często są przyzwyczajane już od najmłodszych lat. Tajemnicą książki jest to, że ożywa dzięki wyobraźni...

Biblioteka w Międzyrzeczu postanowiła sięgnąć po inny środek oddziaływania na wyobraźnię, a zarazem dość bliski książce. Na japoński teatr kamishibai składają się: drewniana skrzynka pełniąca rolę sceny oraz karty z opowiadaniem. Karty od strony słuchaczy są ilustrowane, po stronie prowadzącego jest tekst. Prowadzący, w tym przypadku Agnieszka Czekała z biblioteki, ma za zadanie zmieniać te karty w toku snutej opowieści.

Przedstawienie w bibliotece zostało wzbogacone efektami świetlnymi, nie wykluczone, że kiedyś pojawią się dźwiękowe i jakieś rekwizyty. Dzieci bardzo emocjonalnie zaangażowały się w pierwszą bajkę pt. "Szukając Marudka" autorstwa Kumiko Yamamoto. Po obejrzeniu i wysłuchaniu bajek w tej formie, zostały zaproszone do stworzenia własnego teatrzyku kamishibai. A. Czekała zapowiada, że zajęcia w międzyrzeckiej bibliotece z teatrem kamishibai, będą się powtarzać.

Więcej o wydarzeniu przeczytacie w kolejnym wydaniu tygodnika "Głos Międzyrzecza i Skwierzyny", w sprzedaży od środy 28 lutego.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska