Pomysłów na Gorzów nie brakuje. Mieszkańcy mają ich ponad 150

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Zakończył się nabór wniosków do budżetu obywatelskiego 2024 w Gorzowie.
Zakończył się nabór wniosków do budżetu obywatelskiego 2024 w Gorzowie. UM Gorzów
156 wniosków złożyli gorzowianie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. To o kilkanaście więcej niż w poprzedniej edycji. Tradycyjnie najwięcej pomysłów dotyczy poprawy infrastruktury drogowej, budowy nowych miejsc parkingowych czy remontów chodników. Nie brakuje również projektów związanych z miejską zielenią.

Czekali do ostatniej chwili

W minioną niedzielę, dokładnie o północy, zakończyło się przyjmowanie wniosków do kolejnej edycji gorzowskiego budżetu obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy na zgłaszanie swoich pomysłów mieli nieco więcej czasu. Wcześniej był na to tylko miesiąc, ale teraz wnioskodawcy zyskali dodatkowe dwa tygodnie na przygotowanie projektów. Na finiszu była spora niepewność, bo jeszcze kilka dni przez zakończeniem naboru złożonych wniosków było zaledwie kilkanaście.

To pokazuje, że gorzowianie w pełni wykorzystali czas na składanie wniosków, a praca nad nimi trwała do samego końca. W ostatni weekend zamykający nabór na platformę obsługującą budżet obywatelski wpłynęło sześćdziesiąt wniosków. Ten nabór trwał nieco dłużej niż w latach ubiegłych, więc mieszkańcy mogli poświęcić więcej czasu na dokładne przygotowanie i zgłoszenie pomysłów. Już widać, że one są rzeczywiście bardziej dopracowane, bo więcej osób dołączyło do wniosków na przykład szczegółowe mapy i bardziej dokładne opisy - mówi Iga Kalbarczyk z Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji w gorzowskim magistracie.

Drogi i chodniki, ale nie tylko

By powalczyć o wybudowanie dodatkowych miejsc parkingowych na osiedlu lub postawienie ławeczki przed blokiem wystarczyło tylko dobrze opisać oraz oszacować planowaną inwestycję, a następnie zebrać pod wnioskiem dwadzieścia podpisów.

Podobnie jak w poprzednich latach, dużo wniosków dotyczy właśnie modernizacji dróg, chodników czy oświetlenia. Wnioskodawcy zgłosili również pomysły związane z zielenią. O głosy mieszkańców będą miały szansę zawalczyć także bardziej nietypowe inicjatywy, bo wpłynęło też sporo tak zwanych miękkich projektów, czyli związanych na przykład z organizację jakiejś imprezy lub wydarzenia. Obecnie jesteśmy na etapie analizowania zgłoszonych wniosków i potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby dowiedzieć się, jak rodzaje tych zadań poukładały się w tym roku - dodaje Iga Kalbarczyk.

Tak wygląda harmonogram

W najbliższym czasie złożone wnioski zostaną dokładnie sprawdzone między innymi pod względem zakresów planowanych inwestycji oraz kosztorysów. Weryfikacja pomysłów potrwa do lipca. Lista pozytywnie i negatywnie ocenionych projektów zostanie opublikowana na początku sierpnia.

  • We wrześniu odbędą się spotkania dyskusyjne.
  • Głosowanie i ogłoszenie wyników zaplanowano na październik.

Wybrane pomysły będą realizowane w kolejnym roku. Tym razem na ten cel miasto przeznaczyło ponad osiem milionów złotych, a więc o prawie milion złotych więcej niż rok wcześniej. Pula została podzielona na poszczególne kategorie. W ramach wszystkich dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego udało się zrealizować już ponad dwieście zadań, na które przeznaczono w sumie kilkadziesiąt milionów złotych.

Zobacz również:

Obejrzyj wideo: Gazeta Lubuska. Słońsk. Rowerzystka uderzyła w busa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Internauta '' iwangrozny2'' 18.03.2023, 19:16 napisał

''Generalnie widać jak na dłoni, że politycznie Gorzów przegrał na starcie. To Gorzowowi powinno zależeć na tym, żeby wcielić CAŁE stare gorzowskie do lubuskiego. Tymczasem odeszło Choszczno, Recz, Barlinek, Dębno, Myślibórz i Międzychód. Układ sił w lubuskim jest GW 1/3 - ZG 2/3. W tej sytuacji politycznie GW zawsze będzie do tyłu. To jest pokłosie zaniedbania na początku i braku walki o wymienione wcześniej miasta. I chociaż nominalnie GW jest współstolicą, to faktycznie jest miastem powiatowym. Aż dziw bierze, że gorzowski pis tego nie wykorzystuje w walce o głosy. Widać brak silnych liderów w każdej formacji. W tej sytuacji GW miałby lepiej w Wielkopolsce. Też byłby drugi, ale po Poznaniu. Przynajmniej transport kolejowy by się rozwijał. Zobaczmy, jak się mają Koleje Wielkopolskie, ile realizują połączeń i ile linii reaktywowali. Niestety, polityczne pokolenie p. Płonki i jej kolegów ze wszystkich środowisk liczyło chyba, że sprawy się same załatwią, wystarczy pokazać się z biskupem czy premierem.''
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie