Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły Czytelników na świąteczne dania

oprac. antocha
fot. DiGiTouch
Skorzystajcie z przepisów Czytelników "Gazety Lubuskiej&". Znajdziecie pomysły na dania z ryb, potrawy wigilijne i ciasta.

ŚLEDZIE GARNIROWANE

Składniki: 50 dag matjasów, 3 dag grzybków marynowanych, 3 daj korniszonów, 3 dag marchwi ugotowanej, 3 dag cebuli, jajko na twardo, 3 łyżki oleju do polania.

Przygotowanie: jeżeli ryba jest za słona trzeba ją dobrze wymoczyć. Złożyć razem dwie połówki śledzia, pokroić na kawałki o szer. 3 cm. Ułożyć je na owalnym lub prostokątnym półmisku. Drobno pokroić wszystkie dodatki i ułożyć dookoła śledzi. Wszystko skropić olejem. Tak podane śledzie wyglądają kolorowo i apetycznie.

PIECZONY KARP FASZEROWANY

Składniki: 1kg karpia, 10 - 15 dag pieczarek, 10 dag tłuszczu do pieczenia, 2 jajka, sól, pieprz, 5 dag masła, 5 dag tartej bułki, pół szklanki śmietany.

Przygotowanie: karpia sprawić, z głowy wyjąć oczy i natrzeć solą. Pieczarki pokroić w paski, udusić na 2 dag tłuszczu z 2 łyżkami wody, soli i pieprzu. Masło utrzeć z 2 żółtkami, wymieszać z uduszonymi pieczarkami, bułką tartą i ubitą pianą, dodać soli i pieprzu. Jamę brzuszną karpia napełnić nadzieniem i zaszyć. Żaroodporny półmisek posmarować tłuszczem, ułożyć na nim rybę, polać z wierzchu stopionym tłuszczem. Piec ok. 40 min., podlewać powstałym sosem. Jeśli sos wyparuje należy uzupełnić wodą. Upieczoną rybę oblać lekko osoloną śmietaną i piec jeszcze 5 minut. Podawać na tym samym półmisku. Możne piec bez śmietany.
Teresa Zadka
z Zielonej Góry

RYBA PO GRECKU

Składniki: 1 kg ryby (filet z mintaja), 3 marchewki, por, pietruszka, korzeń selera, 2-3 duże cebule, koncentrat pomidorowy, sól, pieprz.

Przygotowanie: zetrzeć marchewkę, por, pietruszkę i seler na tarce o dużych oczkach. Wszystko dusić w niewielkiej ilości wody. Cebule pokroić w plastry i podsmażyć do miękkości na oleju. Dodać ugotowane i odcedzone z wody warzywa. Wszystko podsmażyć na patelni, dodać sól, pieprz, 3 łyżki koncentratu i łyżkę cukru. Ostudzonym farszem przełożyć na przemian usmażoną w kawałkach rybę, pozostawiając farsz na górze.

ŚLEDZIE Z SUSZONYMI GRZYBAMI

Składniki: 05 kg solonych filetów śledziowych, 50 g suszonych prawdziwków, czerwona słodka papryka, cebula, ogórek kiszony, oliwa, świeżo zmielony pieprz.

Przygotowanie: śledzie opłukać i podsuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić je. Namoczyć grzyby i ugotować do miękkości w niewielkiej ilości wody. Płu7n pozostawić a grzyby pokroić w paski. Paprykę upiec w piekarniku, obrać ze skórki, oczyścić z pestek i pokroić w paski. Ogórek pokroić w plasterki, a cebulę w pół plasterki. W misce układać poszczególne produkty warstwami, zaczynając od śledzia i posypując każdą warstwę pieprzem. Wywar z grzybów wymieszać z oliwą i polać nim sałatkę. Odstawić na 12 godzin. Podawać z pieczywem.

ŚLEDZIE Z RODZYNKAMI I CYNAMONEM

Składniki: 500g solonych filetów śledziowych, cebula, 1,5 łyżeczki cynamonu, 3 łyżki miodu, garść rodzynek, olej słonecznikowy.

Przygotowanie: Niewielką ilością ciepłej wody zalać rodzynki i odstawić do namoczenia. Śledzie opłukać, osuszyć i pokroić. Jeżeli śledzie są z byt słone, trzeba je wcześniej namoczyć w zimnej wodzie. Cebulę pokroić w półplasterki i zeszklić ją na rozgrzanym oleju. Do cebuli dodać miód, cynamon i rodzynki, przemieszać, zdjąć z ognia i odstawić do wystygnięcia. Śledzie ułożyć w misce i wyłożyć na nie zawartość patelni. Na wierzch polać niewielka ilość oleju i odstawić do lodówki na 12 godzin. Można podawać z piernikiem, pod warunkiem, że ten nie jest oblany czekoladą.
Edyta Grązka
Obłotne

KARP W GALARECIE

Składniki: pęczek włoszczyzny,1 kg karpia, 2 cebule, 5 łyżeczek żelatyny, 4 ziarna ziela angielskiego, pęczek koperku, pół cytryny, sól, cukier, pieprz.

Przygotowanie: włoszczyznę umyć i obrać. Cebule obrać i wbitą na widelec opiec nad ogniem. Warzywa zalać litrem wody, dodać ziele angielskie i sól. Gotować przez ok. 1 godzinę. Wywar odcedzić, zachować jednak marchewkę. Oczyszczonego karpia pokroić w dzwonka i dodać do wywaru z warzyw. Gotować na małym ogniu przez 20 minut. Karpia wyjąć, osączyć, usunąć ości. Do foremek układać warstwami - rybę, plasterki ugotowanej marchewki, dekorując każdą warstwę koperkiem. 2 szklanki wywaru rybno - warzywnego przecedzić, a następnie wymieszać z żelatyną. Doprawić solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Wystudzić i tężejącą masę wlać do foremek. Chłodzić w lodówce. Potrawę można udekorować gałązkami koperku.

ŚWIĄTECZNA POTRAWA Z PANGI

Składniki: 1 kg ryby pangi, 1 kg pieczarek, 2 cebule, śmietana 30%, 2 łyżki mąki.

Przygotowanie: pangę rozmrozić, skropić sokiem z cytryny a następnie usmażyć. Pieczarki pokroić w średnią kostkę i zmieszać z pokrojoną w piórka cebulą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Przygotować sos: śmietanę zmieszać z 2 łyżkami mąki i dobrze wymieszać. W naczyniu żaroodpornym układać warstwami: ryba, pieczarki z cebulką, sos śmietanowy. Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni około 15 minut. Podawać na ciepło.

ŚWIĄTECZNE ŚLEDZIE W OLEJU

Składniki: 40 dag płatów śledziowych, olej, 2 cebule, łyżka octu spirytusowego 10 proc., 2 listki laurowe, czarny pieprz (4-5 ziaren), ziele angielskie (4-5 ziaren).

Przygotowanie: śledzie moczyć przez 1-2 godziny w zimnej wodzie, osączyć, pokroić na kawałki lub jak kto woli paski. Cebule cienko pokroić w krążki lub piórka. Dodać pokruszone liście laurowe, ziarna pieprzu, ziele angielskie i ocet. Śledzie przełożyć do szklanego słoja, zalać olejem, tak żeby wszystko było przykryte. Odstawić na 24 godziny do lodówki.
Monika Grzelczak
z Żar

RYBA ZAPIEKANA

Składniki: 80 dag wybranej wg gustu ryby, 2 duże czerwone cebule, 2 łyżki mąki, łyżka soku z cytryny, 3-4 łyżki oleju, łyżka masła, szklanka śmietany, jajko, po ćwierć łyżeczki suszonej bazylii i tymianku, natka pietruszki lub koperku, szczypta cukru, pieprz, sól.

Przygotowanie: filety skropić sokiem z cytryny, lekko posypać solą i zostawić na pół godziny w chłodnym miejscu. Drobno posiekane cebule zeszklić na oleju. Filety obtoczyć w mące, usmażyć na dobrze rozgrzanym oleju na złoty kolor. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem, wyłożyć warstwą cebuli, na niej ułożyć filety, oprószyć solą i pieprzem. Śmietanę dokładnie rozkłócić z jajem, dodać zioła, cukier, wymieszać i zalać rybę. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 15-20 minut. Zapieczoną rybę posypać posiekaną zieleniną.

ROLMOPSY Z PAPRYKĄ

Składniki: 1 kg śledzi, kilka cebul, 2-4 owoce papryki czerwonej, olej, ocet, kawałki skórki cytrynowej.

Przygotowanie: śledzie z beczki po wypatroszeniu moczyć 12 godzin, po czym ściągnąć z nich skórę, wyjąc ości i umyć. Na każdym płacie śledzia położyć plaster cebuli i przycięty kawałek czerwonej papryki. Zwinąć płat w rulon, spiąć wykałaczką i ułożyć w słoju, zalać olejem z dodatkiem odrobiny octu. Następnego dnia śledzie są gotowe do jedzenia. Po wyłożeniu na półmisek udekorować kawałeczkami skórki z cytryny.
Zdzisława Fałat
Kostrzyn nad Odrą

ŚLEDZIE W SOSIE

Składniki: 4 sztuki matjasów, czerwona papryka, por, 2 łyżki oliwy, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, 2 łyżki przecieru pomidorowego, łyżka keczupu, 2 łyżki rodzynek.

Przygotowanie: dobrze wymoczyć śledzie. Wlać olej na patelnię, dodać posiekaną por i pokrojoną paprykę. Wszystko przyprawić i dusić warzywa aż zmiękną. Następnie dorzucić przecier, keczup i rodzynki. Kiedy sos już ostygnie, dodać do niego pokrojone śledzie.

ŚLEDŹ KRÓLEWSKI

Składniki: 10 solonych filetów, 50 ml oleju, 5 jajek ugotowanych na twardo, sok z połowy cytryny, majonez, czerwona papryka, 10 dag pieczarek konserwowych, szczypiorek.

Przygotowanie: filety wymoczyć w zimnej wodzie ok. 1 godz. Następnie wyjąć je z wody i skropić sokiem z cytryny, zalać olejem i odstawić na godz. Jajka przekroić na pół i każdą z nich owinąć filetem a następnie spiąć wykałaczką. Na półmisek położyć warstwę majonezu, pokrojoną paprykę i ułożyć śledzie z jajkami. Każdą porcję udekorować majonezem, posypać pokrojonymi pieczarkami i szczypiorkiem.
Wanda Grązka
z Głuchowa

RYBNY GULASZ

Składniki: 30 dag filetów z dorsza, sok z cytryny, sól, papryka mielona, 2 cebule, 2 dag boczku, 30 dag kwaszonej kapusty, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 0,5 szklanki czerwonego wytrawnego wina, 2-3 łyżki kwaśnej śmietany.

Przygotowanie: filety opłukać, osuszyć, skropić sokiem z cytryny, osolić i posypać papryką. Boczek i obraną cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć. Dodać kapustę kwaszoną i koncentrat pomidorowy. Podlać winem i dokładnie poddusić. Na wierzchu ułożyć pokrojoną w kostkę rybę i gotować gulasz pod przykryciem. Przed podaniem zaprawić sos śmietaną.

KAPUŚNIACZKI

Składniki: Ciasto: 50 dag mąki, 2 jajka, 4 dag drożdży, 3/4 szklanki mleka, kostka margaryny, sól, pieprz, starta gałka muszkatołowa, śmietana. Nadzienie: 40 dag kapusty, kilka suszonych grzybów, łyżka oleju, cebula, jajko, sól, pieprz.

Przygotowanie: z drożdży i mleka zrobić rozczyn, po wyrośnięciu wlać do przesianej mąki, dodać jajko i resztę mleka, gałkę muszkatołową i na końcu rozpuszczoną margarynę. Ciasto dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia. Kapustę ugotować z grzybami, odcedzić, drobno posiekać. Cebulę drobno pokrojoną usmażyć na oliwie i dodać do kapusty surowe jajko, doprawić do smaku solą i pieprzem. Wyrośnięte ciasto rozwałkować i pociąć na prostokąty. Każdy prostokąt po umieszczeniu w jego środku wałeczka z nadzienia zawinąć, ułożyć na wysmarowanej blasze. Gdy podrosną, posmarować je śmietaną lub rozbitym jajkiem i upiec na złoty kolor.

RAWIOLKI DO BARSZCZU

Składniki: ciasto, 2 szklanki mąki, jajko, 2/3 szklanki wody, szczypta soli. Nadzienie: 20dag pieczarek, 2 cebule, 2 łyżki oleju, żółtko, 2 łyżki tartej bułki, sól, pieprz.

Przygotowanie: umyte i oczyszczone pieczarki i cebulę pokroić drobno i usmażyć na oleju. Wystudzić, dodać żółtko, tartą bułkę i przyprawić do smaku solą i pieprzem. Ciasto zagnieść, wyrobić i cienko rozwałkować, po czym kieliszkiem wykrawać małe krążki. Na każdym z nich ułożyć nadzienie wielkości orzecha laskowego, nakryć drugim krążkiem i starannie zlepić brzegi. Gotować kilka minut w osolonej wodzie.

GRZYBY W CIEŚCIE PIWNYM

Składniki: po 200 gram borowików, boczniaków, pieczarek, 2-3jajka, 200gram mąki, 0,5 szklanki piwa, olej do smażenia, delikat do zup Knorr zielony i pieprz do smaku.

Przygotowanie: umyć, oczyścić grzyby i dokładnie odcisnąć od wody. Pół godziny przed smażenie, przygotować ciasto. Wymieszać mąkę, żółtka, pieprz, odrobinę Delikatu i piwo do czasu aż uzyska konsystencję ciasta naleśnikowego. Następnie ubić białka na puszystą pianę, dodać do ciasta i wymieszać. Przygotowane grzyby zanurzać w cieście i smażyć w niewielkim głębokim naczyniu na dobrze rozgrzanym oleju. Dodać delikat Knorr. Podawać na ciepło.
Barbara Brzezicka
z Iłowej

RURKI BOLOGNESE Z CUKINIĄ

Składniki: 1kg pomidorów lub dwie puszki już obranych i pokrojonych, cebula, marchewka, pół selera, mała cukinia, 4 ząbki czosnku, 4 łyżki startego żółtego sera, sól, pieprz, rozmaryn, tymianek, 5 łyżek oleju.

Przygotowanie: sparzyć pomidory, obrać ze skórki i pokroić na ćwiartki. Na rozgrzanym oleju zeszklić posiekany czosnek. Marchew, seler, cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. warzywa dodać do czosnku i razem podsmażyć. Następnie dorzucić pokrojoną cukinię i pomidory, dusić ok. 15 min. Wymieszać z posiekanymi ziołami. Rurki ugotować al dente i odcedzić. Na patelni połączyć z sosem i wymieszać. Na talerzu posypać startym serem.
Kornelia Szywała
z Kożuchowa

KWASZONE GRZYBY

Składniki: grzyby jednego gatunku, najsmaczniejsze są podgrzybki, sól.

Przygotowanie: oczyszczone grzyby ułożyć ciasno w słoiku, najlepiej po gołąbkach, posypać solą i zakręcić. Gdy puszczą sok, są gotowe do potraw.

PIEROŻKI Z MAKIEM

Składniki: 0,5 kg mąki, szklanka letniej wody, łyżka oleju, 2 szklanki maku, jajko, 5 dag cukru, 3 łyżki masła, łyżka miodu, bakalie, śmietana, cukier waniliowy.

Przygotowanie: mak sparzyć wrzątkiem i odcedzić. Przepuścić dwa razy przez maszynkę i dodać jajko, masło, miód, cukier i bakalie. Wszystkie składniki wymieszać. Rozgnieść ciasto, rozwałkować i wyciąć szklanką kółka. Na każdym położyć łyżeczkę nadzienia a brzegi skleić. Pierogi włożyć do wrzącej osolonej wody. Po wypłynięciu wyjąć i podawać ze śmietaną i cukrem waniliowym.

POSTNA KAPUSTA Z FASOLĄ

Składniki: 0,5 kg kiszonej kapusty, 0,25 kg fasoli jasiek, 5 średnich ziemniaków, dużą cebula, olej, liść laurowy, ziele angielskie, kostka rosołowa, maga, sól, pieprz.

Przygotowanie: namoczyć fasolę, kapustę pokroić tak, żeby nie była zbyt długa. Ziemniaki obrać, pokroić w ćwiartki i wrzucić do kapusty. Całość zalać wodą i gotować z liściem laurowym, zielem angielskim i kostką rosołową, aż ziemniaki będą miękkie. Fasolę gotować w osolonej wodzie w oddzielnym garnku. Gdy zmiękną ziemniaki, rozgnieść je tłuczkiem w kapuście. Dodać fasolę i doprawić do smaku solą, pieprzem i magii. Pokrojoną w kostkę cebulę usmażyć na gorącym oleju i dodać do kapusty. Całość wymieszać.

Jadwiga Drzewiecka
z Sulechowa

FILETY WIEPRZOWE Z DYNIĄ

Składniki: 50 dag polędwiczek wieprzowych, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, 1kg dyni, 3 gałązki tymianku, liść laurowy, cebula, łyżka masła lub margaryny, 250ml rosołu (instant), troche chili w proszku, 15 dag kwaśnej gęstej śmietany, łyżka miodu, łyżka musztardy, 80 dag ziemniaków.

Przygotowanie: mięso umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Podsmażyć ze wszystkich stron na łyżce rozgrzanego oleju. Przyprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Smażyć ok. 15 min. na średnim ogniu. Dynie pokroić na cząstki, obrać i usunąć pestki. Miąższ pokroić w drobną kostkę. Drobno posiekać tymianek i koperek, a cebulę pokroić w kostkę. Cebulę zeszklić na mocno podgrzanym oleju z masłem. Dodać kosteczki dyni, dusić kilka minut na małym ogniu, a następnie podlać rosołem. Przyprawić do smaku solą, chili, tymiankiem i liściem laurowym. Gotować ok. 7 min. na małym ogniu pod przykryciem. Mięso pokroić w plasterki, tłuszcz ze smażenia podlać śmietaną, miodem i musztardą. Do żaroodpornych foremek przełożyć porcję dyni, sosu i mięsa. Obrane ziemniaki pokroić, zetrzeć na tarce i posolone położyć na mięsie. Zapiekać 10 min. w temp. 225 stopni. Podawać na ciepło.

PASZTET TRADYCYJNY

Składniki: Po 25 dag mięsa wołowego bez kości, mięsa wieprzowego, cielęcego, podgardla wieprzowego lub surowego boczku i wątróbek drobiowych, 4 jajka, 2 cebule, 10 dag selera, 2 suszone grzyby, liść laurowy, 6 ziaren ziela angielskiego, starta gałka muszkatołowa, 5 dag słoniny, 2 łyżki bułki tartej, łyżka masła, sól, pieprz.

Przygotowanie: namoczyć grzyby w zimnej wodzie i odsączyć, a seler i cebulę obrać i opłukać. Mięso i podgardle zalać 2 szklankami wody i razem z selerem, cebulami, grzybami, liściem laurowym i zielem angielskim, dusić 25 min. do miękkości. Dodać wątróbki i dusić jeszcze 20 min. Wszystkie składniki wyjąć z wywaru, ostudzić i trzykrotnie zemleć. Wywar schłodzić. Do masy dodać żółtka i skrzepnięty tłuszcz z wywaru. Doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową i starannie wyrobić. Dodać pianę ubitą z jajek i wymieszać. Formę wysmarować masłem, posypać bułka tartą, położyć paski słoniny i napełnić masą do 2/3 wysokości. Pasztet piec ok.1godz. w temperaturze 200 stopni.

FANTAZYJNE ROLADKI

Składniki: 80 dag wieprzowej szynki, 12 dag pieczarek, cebula, 2 ząbki czosnku, kminek, pieprz, por, 10 dag mini marchewek, 50ml oleju, 4 jajka, 2 łyżki mąki.

Przygotowanie: mięso dokładnie umyć i rozbić na cienkie płaty. Pieczarki pokroić na drobną kostkę, cebulę posiekać, por pociąć w krążki. Warzywa podsmażyć, jaja wymieszać z solą, pieprzem, kminkiem i posiekanym czosnkiem i zalać je masą grzybową. Smażyć do momentu, aż jajka się zetną i ostudzić. Przygotowany farsz równomiernie rozsmarować na płacie mięsa. Mięso zwinąć w średniej grubości roladę, posypać solą, obwiązać nicią kuchenną i umieścić w brytfannie. Podlać wodą i piec ok. 70 min. w temp. 175 stopni. Co jakiś czas podlewać powstałym wcześniej wywarem i wodą. Gotową pieczeń wyjąć z brytfanki. Do wywaru dodać mąkę, dokładnie wymieszać i zagotować. Powstały sos przetrzeć prze sitko i podawać do rolady.

DELIKATNE GOŁĄBKI Z MIĘSEM

Składniki: 300g mięsa mielonego, cebula, 10 liści białej kapusty, kilka pieczarek, kawałek czerwonej papryki, sól, natka pietruszki, olej, 2 łyżki śmietany, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego.

Przygotowanie: we wrzącej wodzie obgotować prze 3 min. liście kapusty, wyjąć i ostudzić. Ściąć twardy nerw na wierzchu liścia. Cebulę i pieczarki drobno pokroić i podsmażyć na oleju 3 min. Dodać pokrojoną paprykę, sól, pieprz i smażyć jeszcze 2 min. Całość przełożyć do miski, wymieszać z mięsem, posiekaną pietruszką i łyżką koncentratu pomidorowego. farsz podzielić na 8 części, nakładać na liście i zwijać. w garnku położyć 2 liście kapusty, a na nich gołąbki. Podlać wodą i dusić ok. 30 min. Pod koniec dodać koncentrat wymieszany z wodą i śmietaną.

KLOPS W BEKONIE

Składniki: 60dag mięsa mielonego z indyka, 25 dag bekonu lub boczku w plastrach, skórka i sok z cytryny, 2 kromki pieczywa tostowego, 2 gałązki świeżego rozmarynu, 6 dag tartego parmezanu, 6 dag twarogu, jajko, oliwa, sól, pieprz.

Przygotowanie: pieczywo skropić obficie sokiem z cytryny i nakłuć widelcem. Kiedy namoknie starannie rozdrobnić a igiełki rozmarynu posiekać. W misce wymieszać mięso z indyka z pieczywem tostowym, rozmarynem, boczkiem, jajkiem, parmezanem, twarogiem, skórką z cytryny, solą, pieprzem. Wyrobić z tego masę i umieścić ją na środku arkusza papieru do pieczenia. Wilgotnymi dłońmi uformować klops i posmarować oliwą. Przenieść z papierem na blachę. Piec ok. 50 min. w temp. 180 stopni. Wyjąć z pieca, obłożyć plastrami boczku, ułożyć na blaszce i piec jeszcze 20 min.
Kornelia Szywała
z Kożuchowa

SCHAB ZE ŚLIWKAMI

Składniki: 1,5 kg schabu, 15 dag suszonych śliwek, 2 łyżki smalcu, łyżka vegety, łyżka majeranku.

Przygotowanie: śliwki sparzyć, schab włożyć do gorącej wody na 2 minuty. Osuszone mięso, naciąć wzdłuż na całej długości. W powstałe otwory włożyć śliwki i spiąć. Mięso posypać vegetą, majerankiem i ułożyć w brytfannie. Polać je roztopionym smalcem i obłożyć pozostałymi śliwkami. Piec przez godzinę w temp. 200 stopni. Na początku polać powstałym przy zamaczaniu śliwek sosem. Po ostudzeniu podawać w plastrach.

SCHAB MAURYCY Z PORTO

Składniki: 80 dag schabu, 4 kwaśne jabłka, 2 łyżki oleju, łyżeczka cukru, majeranek, sól, 2-3 łyżki Porto.

Przygotowanie: mięso opłukać, osuszyć, natrzeć solą, pieprzem, majerankiem i zrumienić na rozgrzanym tłuszczu. Obrane jabłka pokroić w półksiężyce, posypać cukrem, majerankiem i dodać do mięsa. Wlać pół szklanki wody, 2-3 łyżki Porto i dusić pod przykryciem. Gdy mięso będzie miękkie, pokroić i obłożyć jabłkami. Polać sosem wytworzonym podczas pieczenia.

ROLADA DROBIOWA

Składniki: kurczak, 2 cienkie parówki, 2 jajka, łyżka mąki, żabek czosnku, majeranek, sól, pieprz, tłuszcz do formy.

Przygotowanie: odfiletować kurczaka tak, aby mięso pozostało w całości (rozpoczynając od nacięcia wzdłuż grzbietu). Rozbić filet tłuczkiem, nadając mu kształt prostokąta i natrzeć go przyprawami. Ubić pianę z białek, dodać żółtka, mąkę, szczyptę soli i delikatnie wymieszać. usmażyć omlet ( aby był zielony, można dodać szczyptę szpinaku). Na filet położyć zimny omlet, wyrównać brzegi i na górę położyć parówkę. Całość zwinąć w roladę. Owinąć folią aluminiową i dusić w niewielkiej ilości wody w piekarniku przez 45 minut. Kroić zimne w niezbyt grube plastry.

SERNIK TYGRYSI

Składniki: 30 dag mąki, 4 dag kakao, 40 dag cukru, sól, łyżeczka proszku do pieczenia, 30 dag masła, 6 jaj, 1 kg gruszek, cukier waniliowy, 1 kg twarogu, sok z cytryny, budyń waniliowy, aromat waniliowy, cukier puder.

Przygotowanie: mąkę wymieszać z 10 dag cukru, jajkiem, kakao, solą i proszkiem dopieczenia. Do całości dodać aromat, 20 dag masła i zagnieść ciasto. Na 30 min. włożyć do lodówki. Na spodzie formy rozwałkować 1/3 ciasta. Pozostałe podzielić na połowę, z czego jedną część rozwałkować. Wyciąć paski i wylepić nimi brzegi, a resztę ciasta włożyć do lodówki. gruszki obrać, pokroić na połówki i wyciąć gniazda nasienne. Gotować 5 minut w syropie z 0,5 litra wody i 10 dag cukru. Osączyć i ułożyć na cieście w blaszce. Ser utrzeć z resztą cukru, cukrem waniliowym, 5 jajkami, budyniem i resztą stopionego masła. Masę serową rozłożyć na owocach. Resztę ciasta rozwałkować, porwać na kawałki i położyć na masie. Piec 1 godz. 10 min. w temp. 200 stopni. Posypać cukrem pudrem.

MAKOWIEC BASI

Składniki: ciasto: 5 dużych jaj, szklanka cukru, 5 łyżek oleju, szklanka mąki, łyżka mąki ziemniaczanej, łyżeczka proszku do pieczenia.
Masa makowa: 1,5 szklanki maku, 3 jajka, kostka margaryny, 0,75 szklanki cukru, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, rodzynki, 2 łyżki miodu.

Przygotowanie: z podanych składników na ciasto zrobić i upiec biszkopt. Zimny przekroić wzdłuż na pół. Żeby przygotować masę należy sparzyć mak i zemleć go 2 razy. Dodać aromat, mąkę ziemniaczaną i jajka. Roztopić margarynę i powoli dodawać masę makową, ciągle mieszając. Gorącą masą przekładać biszkopty i na wierzch polać polewą.

MAKOWIEC KRÓLEWSKI

Składniki: ciasto: 25 dag mąki, 15 dag masła, 15 dag cukru, 3 żółtka, skórka otarta z cytryny.
Masa makowa: 30 dag maku, łyżka dżemu śliwkowego, 20 dag cukru, 2-3 białka, po 5 dag rodzynek, orzechów i migdałów, smażona skórka pomarańczowa. Do dekoracji: 4 białka, 0,5 szklanki cukru, opakowanie kisielu cytrynowego.

Przygotowanie: z podanych składników ugnieść kruche ciasto i wstawić do lodówki. Sparzyć mak i trzy razy skręcić go przez maszynkę. Mak utrzeć z cukrem i dżemem śliwkowym, dodać bakalie i wymieszać. Z białek ubić sztywną pianę i ostrożnie połączyć z masą makową. Wyjąć ciasto z lodówki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, bezpośrednio do natłuszczonej formy. Równo przykryć warstwę maku i wstawić do gorącego piekarnika - 180 stopni, na 35 min. W tym czasie ubić bardzo sztywną pianę z 4 białek, pod koniec dodać cukier i znów ubijać. Potem dodać kisiel i delikatnie wymieszać. Podpieczone ciasto wyjąć z piekarnika i ozdobić pianą, a następnie włożyć do piekarnika na kolejne 20 -30 min. Jeśli ciasto zarumieni się za mocno, najlepiej przykryć je folią aluminiową.

MRÓWKOWIEC

Składniki: 25 dag margaryny, 6 jaj, 1,5 szklanki cukru pudru, łyżeczka proszku do pieczenia, 0,75 szklanki suchego maku, olejek migdałowy, 2 szklanki mąki pszennej.

Przygotowanie: margarynę utrzeć z cukrem i dodawać po jednym jajku i porcji mąki. Ostatnią porcję mąki należy dodać bezpośrednio do pieczenia. Na końcu dorzucić suchy mak o olejek migdałowy. Chwilę nacierać i wylać na wysmarowaną tłuszczem i wyłożoną papierem blaszkę. Upiec i po wystudzeni polać polewą.

TANI KEKS

Składniki: 22 dag mąki pszennej, 15 dag cukru pudru, 20 dag margaryny, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 4 jaja, 25 dag bakalii.

Przygotowanie: margarynę utrzeć z cukrem pudrem, dodając po jednym żółtku. Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia i bakaliami, a następnie dodać do utartej masy. Ubić pianę z białek, dodać ją do ciasta i lekko zamieszać. Ciasto przełożyć do natłuszczonej formy i piec 40-45 min. w temp. 170 stopni. Udekorować świątecznie.

PIERNIK CIOCI WANDY

Składniki: 40 dag mąki pszennej, 10 dag cukru, 2 łyżki masła, 25 dag miodu, 2 jajka, 0,5 szklanki mleka, łyżeczka sody oczyszczającej, 2 łyżki przyprawy do piernika, 30 dag marmolady do przełożenia ciasta.
Lukier: szklanka cukru, 0,5 szklanki wody, łyżka kawy rozpuszczalnej, pół łyżeczki octu.

Przygotowanie: jajka utrzeć z cukrem, masłem i mąką. Podgrzać miód w rondlu, lekko go zrumienić i wlać do utartej masy. Sodę rozpuścić w niewielkiej ilości letniej wody, wlać do ciasta, dodać przyprawę korzenną i mleko. Składniki dobrze wymieszać i odstawić na kilka godzin. formę wysmarować tłuszczem, obsypać mąką i przełożyć do niej ciasto. Piec w ciepłym piekarniku około godziny. Lukier: wodę zagotować z cukrem i gotować pod przykryciem 3 minuty. Zdjąć z ognia, ostudzić do temp. 60 stopni, ucierać aż zbieleje, po czym wlać kawę rozpuszczalną w łyżce gorącej wody. Wszystko dokładnie wymieszać. upieczony i ostudzony piernik przekroić poziomo na pół, przełożyć marmoladą i polać lukrem.

SŁONECZNIK

Składniki: biszkopt: 6 jaj, 6 łyżek cukru, 6 łyżek mąki, łyżeczka proszku do pieczenia.
Dodatki: puszka skondensowanego słodkiego mleka, 1,5 kostki masła, kostka margaryny, 30 dag ziaren słonecznika, 15 dag cukru, 3 łyżki mleka, herbatniki szkolne, rum, polewa czekoladowa.

Przygotowanie: z podanych składników zrobić i upiec biszkopt. Skondensowane mleko gotować 3 godz. Zimne już mleko połączyć z kostką masła i margaryny. Słonecznik uprażyć z połową kostki masła, 15 dag cukru i 3 łyżkami mleka. Wyłożyć na folię aluminiową i zapiec na złoty kolor. Gorący pokruszyć. gdy słonecznik całkowicie wystygnie, połączyć go z kremem i wyłożyć na biszkopt. Na wierzch ułożyć herbatniki moczone w rumie. Całość polać czekoladą.

CIASTO RÓŻOWE

Składniki: ciasto: 5 jaj, szklanka cukru,2 szklanki mąki, 5 łyżek oleju, mały proszek do pieczenia. Masa: 2 wiśniowe galaretki, 0,4 litra mleka, 2 Śnieżki.

Przygotowanie: żeby przyrządzić ciasto należy ubić całe jaja z cukrem, dodać olej, mąkę i prosze4k do pieczenia. Piec 25 min. w 180 stopniach. Ostudzone ciasto przekroić na dwa placki. Galaretkę rozpuścić w 0,4 litra wody i ostudzić. Śnieżki ubić z mlekiem i stopniowo, powoli dodawać ostudzoną galaretkę. Powstałym kremem przełożyć biszkopty i lekko docisnąć. Schłodzić lekko, a na wierzch posypać cukier puder.

SZYSZKI

Składniki: 25 dag krówek, 25 dag miękkich toffi, kostka margaryny, 2 łyżki kakao, olejek migdałowy, woreczek ryżu preparowanego.

Przygotowanie: cukierki rozgrzać, dodać tłuszcz i dobrze rozgrzać. Odstawić z ognia, żeby masa ostygła. Dodać kakao, olejek, ryż i dobrze wymieszać. Za pomocą dużej łyżki formować szyszki. Ciasteczka muszą dobrze ostygnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska