Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na przepisy: syrop z buraka, zupa z dyni, pierogi z farszem

Redakcja
Zupa z dyni to świetny pomysł na pierwsze danie.
Zupa z dyni to świetny pomysł na pierwsze danie. www.rondelek.pl
Kuchnia powiatu słubickiego to zlepek tradycji przywiezionych przez osadników z Kresów Wschodnich, poznaniaków, a nawet górali, którzy zostali tutaj przeniesieni pod koniec lat czterdziestych w ramach Służby Polsce. Mało jest już domów, w których stosuje się tylko jedną kuchnię. Przepisy wędrują z domu do domu i się mieszają.

Zupa z dyni na zacierkach

(przepis ze Wschodu i Wielkopolski)
2 litry mleka, 800 g musu z dyni, zacierki - pół kilo mąki, 1 jajko, łyżka masła

Gotujemy dynię w kostkach, przecieramy ją na mus. Do gotującego, wiejskiego mleka wlewamy mus i wszystko razem znów gotujemy. Następnie dodajemy zacierki. Słodzimy, lekko solimy i do smaku przyprawiamy cukrem waniliowym.

Porzeczkowiec

Syrop z buraka.
Syrop z buraka.

Porzeczkowiec

(przepis Marty Żenowskiej z Kowalowa, wyróżniony w konkursie Lubuskie Ciacho 2009)
ciasto: półtora szklanki mąki, 5 jajek, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody i pół szklanki cukru; masa kakaowa: 3/4 szklanki oleju, 1/2 szklanki wody - zagotować i ostudzić, 1 szklanka cukru i 3 łyżki kakao; masa serowa: 0,5 kg sera waniliowego, 1 kostka masła, 6 łyżek cukru pudru - masło utrzeć z pudrem dodając ser; dżem porzeczkowy; bita śmietana

Białka ubić z cukrem, dodając po jednym żółtku. Zmiksować, wlać ostudzoną masę kakaową. Wszystko dobrze wymieszać, wsypać proszek z mąką i sodę i kolejny raz wymieszać.
Upieczone ciasto przekroić na pół. Na jedną część wyłożyć dżem porzeczkowy i masę serową. Na masę serową położyć drugą część ciasta. Wierzch posmarować dżemem porzeczkowym, na to wyłożyć bitą śmietanę (0,5 litra 30 proc. śmietany ubić z łyżeczką cukru pudru i dwoma opakowaniami miksu do śmietanki). Posypać startą czekoladą.

Syrop z buraka

Pierogi z farszem.
Pierogi z farszem.

Syrop z buraka.

(przepis gospodyń wiejskich z Kowalowa)

Buraki cukrowe dokładnie szorujemy, następnie szatkujemy. Wkładamy do garnka i zalewamy odrobiną wody. Następnie lekko gotujemy jak powidła. Gdy buraki puszczą sok, a woda odparuje i powstanie syrop, odcedzamy je. Wyciskamy na prasie szatkowane buraki, dodajemy do soku, obgotowujemy delikatnie mieszając. Najlepsze jest trzydniowe gotowanie, bo wtedy syrop się zagęszcza, wchodzi w kolor ciemno-brązowy. Trzeba jednak pamiętać o ciągłym mieszaniu, bo bardzo łatwo go przypalić. Najlepszy do tego jest garnek miedziany. Po zakończeniu gotowania syrop przelewa się do słoików. Nie pasteryzuje.

Pierogi z farszem z podrobów wieprzowych

Pierogi z farszem.

(przepis w oparciu o ciasto góralskie)
Farsz: 300 g wątroby, 400 g serc, 200 g płucek, 200 g mięsa z łopatki, 2 łyżki masła, sól i pieprz do smaku. Ciasto: 3 szklanki mąki dwa razy przesianej, jedna szklanka bardzo ciepłej wody przegotowanej, zmieszanej z dwoma łyżkami dobrego oleju.

Ciasto wyrabiamy, rozwałkowujemy, wyciskamy krążki ok. 7 cm. Nakładamy farsz, zlepiamy brzegi dokładnie, wrzucamy do gotującej, posolonej wody. Farsz: płucka, mięso i serce ugotować, a wątróbkę usmażyć. Następnie wszystko przepuścić przez maszynkę i zmieszać z podsmażoną cebulą.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska