MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 tys. złotych... w miesiąc! 680 zł na godzinę.! Tyle można zarobić w marszałkowskim szpitalu

Robert Bagiński
skyline.org.pl
Kwestia zarobków w gorzowskim szpitalu od wielu miesięcy wywołuje emocje. Wszystko dlatego, że prezesami lecznicy są funkcyjni działacze Platformy Obywatelskiej, co nie zawsze gwarantuje pełną transparentność.

Dzisiaj już wiemy, że wynagrodzenia są tam bardzo zróżnicowane i zależą od pełnionej przez osoby tam zatrudnione funkcji, rodzaju specjalizacji oraz doświadczenia.

Nie brakuje jednak opinii, że w niektórych przypadkach kluczową rolę pełnił uznaniowość, a najlepiej wynagradzani wcale nie są ci, którzy pracują najciężej np. na SOR-e i niektórych oddziałach. – Ta uznaniowość jest wręcz rażąca, ale nikt się nie sprzeciwi, a tym bardziej nie powie o tym publicznie. Niech za przykład posłużą pielęgniarki, które zmuszane są do podpisywania niekorzystnych dla siebie aneksów. Nie ma żadnej sprawiedliwości ani obiektywnych kryteriów - mówi GL osoba pracująca w szpitalu.

Czy to możliwe, aby 21 osób zarobiło w ciągu roku w gorzowskim szpitalu 22 miliony złotych? Z informacji jakie otrzymaliśmy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, wynika, że tak. Tylko 6 pracowników zainkasowało w grudniu ponad pół miliona. Wszyscy oni zarabiają miesięcznie ponad 100 tysięcy złotych, co w skali roku daje niebagatelną kwotę ponad 8 milionów tylko dla tych kilku pracowników. Kolejnych 15 lekarzy zarabia rocznie ponad 13 milionów, a kolejnych 80 osób kasuje średnio 43 miliony złotych rocznie.

Innym nie powodzi się już tak dobrze. Z odpowiedzi szpitala wynika, że w WSzW w Gorzowie zarobki kształtują się w następujący sposób (kwota brutto):

- powyżej 100 tys. zł miesięcznie zarabia 6 pracowników, - w przedziale od 60 – 100 tys. zł miesięcznie zarabia 15 pracowników, - w przedziale od 30 – 60 tys. zł miesięcznie zarabia 80 pracowników, - w przedziale od 12 – 30 tys. zł miesięcznie zarabia 237 pracowników, - w przedziale od 6 936 zł – 12 tys. zł miesięcznie zarabia 753 pracowników, - w przedziale od 3491 zł – 6935 zł miesięcznie zarabia 823 pracowników, - w przedziale od 0 do 3490 zł miesięcznie zarabia 190 pracowników.

W zdecydowanej większości przypadków zarobki w gorzowskim szpitalu nie są duże, a nawet skandalicznie niskie. Poza dyskusją jest fakt, że lekarze powinni zarabiać godnie, a nawet dużo. Okazuje się, że w niektórych przypadkach w Gorzowie zarabiają więcej, niż gdziekolwiek w Europie. – Każdy wie kto dokładnie i dlaczego zarabia dużo i nie w każdym przypadku są kryteria dla pozostałych zrozumiałe – dodaje nasz rozmówca.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, które publikowane są co dwa lata, pensja lekarza brutto waha się w przedziale 4200 zł – 8400 zł. Jak podaje portal politykazdrowotna.com średnie stawki dla specjalistów za godzinę nie przekraczały w ub.r. 200 złotych. Wyższe stawki oferowane były jedynie w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców i dotyczyły zaledwie kilku specjalizacji (urologia, pediatria, endokrynologia, kardiologia).

Łatwo policzyć, że w przypadku kilkunastu osób, stawki w gorzowskim szpitalu, przy założeniu 160 godzinnego miesiąca pracy, wynosiły pomiędzy 460 zł, a 680 zł. Inny z branżowych portali – rynekzdrowia.pl, wskazuje, że na stawkę 350 zł za godzinę w ub.r. liczyć mogli jedynie hematolodzy oraz genetycy kliniczni.

Na plus dla WSzW w Gorzowie trzeba oddać to, że po artykule GL oraz ponagleniu, w kwestii wynagrodzeń, okazał się być jednak transparentny. Inaczej niż Szpital Akademicki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, który informacje na ten temat, będzie musiał udostępnić w efekcie orzeczenia sądowego. O tę kwestię próbowaliśmy zapytać marszałek Elżbietę Polak, ale tym razem, nie zdecydowała się na udzielenie odpowiedzi. Wszystko, pomimo deklaracji transparentności w podległych jej spółkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska