Do końca roku we wszystkich powiatach województwa lubuskiego z rąk myśliwych, którzy zajmą się odstrzałem sanitarnym, zginie 16 586 dzików. W ten sposób

Sebastian Wołosz

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/15] Następne

Ponad 16 tysięcy dzików zginie w Lubuskiem. Wojewoda zarządził odstrzał

Do końca roku we wszystkich powiatach województwa lubuskiego z rąk myśliwych, którzy zajmą się odstrzałem sanitarnym, zginie 16 586 dzików. W ten sposób w całej Polsce walczy się z afrykańskim pomorem świń.

Afrykański pomór świń to choroba wirusowa, która przenosi się w bardzo łatwy sposób. Jest ona śmiertelna dla zakażonych zwierząt. Na ASF podatne są dziki, świnie i świniodziki. Pierwszy przypadek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików w Lubuskiem, został odnotowany 14 listopada 2019 r. Wirus został wykryty u zwierzęcia potrąconego przez auto w gminie Sława. Od tego momentu w Lubuskiem trwa walka z ASF.

W tym roku odnotowano już kilkaset przypadków ASF u dzików, a 18 marca potwierdzono pierwsze w tym roku ognisko tej niebezpiecznej choroby w gospodarstwie rolnym. Wirus pojawił się na fermie w powiecie świebodzińskim, na której znajdowało się około 17 tysięcy zwierząt.

WIDEO: ASF - co zrobić, gdy znajdziesz martwego dzika?
<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/22d996f8-d119-470c-b2f0-c079334dfb92,7cc248ce-3edc-f901-26d5-4560e3875cd0,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Zdania na temat skuteczności zwalczania wirusa ASF poprzez odstrzał dzików są podzielone. Przeciwnicy strzelania do zwierząt podkreślają, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania wystąpieniu ASF u trzody chlewnej jest stosowanie zasad bioasekuracji. Przypominają też ważną rolę, jaką dziki pełnią w ekosystemie. Nazywane są sanitariuszami lasu, bo ich pokarmem są między innymi larwy szkodników leśnych i padlina. Ryjąc ściółkę, wzruszają glebę i mieszają jej warstwy, co przyspiesza rozkład liści, szyszek, gałęzi itp. - Zachwianie biologicznej równowagi może przynieść opłakane skutki - podkreślają.

Na kolejnych slajdach podajemy, ile dzików zostanie zastrzelonych w poszczególnych powiatach >>>

Czytaj także: Leśnicy postawili ogrodzenie przy drogach krajowych. Ma zatrzymać dziki

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy