MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 20 milionów złotych dla lubuskich szkół zawodowych. Na co pójdą te pieniądze?

Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Te pieniądze mają pomóc lepiej przygotować się młodzieży do przygotowania do wejścia na rynek pracy. A jednocześnie mogą się przyczynić do zatrzymania młodych Lubuszan w regionie. – To niekończące się potrzeby. W oświatę trzeba inwestować i to jest dobry kierunek – komentuje starosta zielonogórski Tadeusz Pająk, przewodniczący zarządu Związku Powiatów Lubuskich będącego liderem projektu.

Edukacja zawodowa w regionie. Rusza nowy projekt

W poniedziałek, 12 sierpnia w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze została zawarta umowa na dofinansowanie projektu „Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy”.

Działaniami objęte zostaną 24 placówki kształcenia zawodowego w 12 lubuskich powiatach. Szkoły te zostały wybrane w oparciu o diagnozę kształcenia zawodowego w województwie. Łącznie w projekcie udział weźmie 3 261 uczniów i 132 nauczycieli. Wsparta zostanie edukacja w takich zawodach, jak m.in.: barista, kucharz, kelner, cukiernictwo nowoczesne i nowoczesna grafika, instalator fotowoltaiki i pomp ciepła. Natomiast nauczyciele m.in. będą się uczyć się wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji. Wezmą też udział w szkoleniach, dzięki którym będą mogli lepiej pomagać uczniom zmagającym się depresją czy niską samooceną. Będą też podnosili swoje kwalifikacje.

– To wsparcie powiatowych szkół zawodowych środkami unijnymi, po to młodzież z województwa lubuskiego uzyskała wartościowe, potrzebne i oczekiwane na rynku pracy kwalifikacje – mówił marszałek Marcin Jabłoński.

– Czy to pomoże zatrzymać młodych Lubuszan w regionie? – dopytujemy. – To jeden z celów, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Jesteśmy przekonani, że Lubuskie to miejsce, w którym warto planować swoją przyszłość, w którym można znaleźć atrakcyjną pracę i godną płacę, a żeby tak się stało trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Chcemy udzielić wszelkiej możliwej pomocy młodym ludziom, wspierając szkoły zawodowe, w których się uczą. Robimy to z instytucjami z otoczenia biznesu, dzięki czemu wiele z tych młodych osób, będzie mogła natychmiast znaleźć pracę zgodną z ich kwalifikacjami – odpowiada marszałek Jabłoński.

Praca w miejscu stażu

Jarosław Nieradka, wiceprzewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej przypomina, że projekt jest kontynuacją innego, wcześniej również skierowanego do uczniów szkół średnich zawodowych i branżowych. Już wtedy w miejscu staży, wielu uczniów znalazło pracę.

– Miks współpracy organizacji pozarządowych, biznesowych i samorządów powiatowych jest bardzo efektywny i przy wykorzystaniu środków unijnych przy wsparciu zarządu województwa, za kilka lat będziemy mogli mówić o świetnie przygotowanych do pracy Lubuszanach – podkreśla J. Nieradka.

Organizacją staży w lubuskich przedsiębiorstwach, podobnie jak OPZL, będzie zajmowała się też Zachodnia Izba Przemysłowo – Handlowa.

– Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Dlatego ważna i konieczna jest praktyczna nauka zawodu. Program nauczania może nie być dostosowany, ale firmy reagują na zmiany na rynku, a to gwarantuje, że uczeń obywając staż praktyczny w przedsiębiorstwie, nabywa umiejętności, które będą aktualne – zapewnia Kamila Szwajkowska, dyrektor ZIPH. – Zależy nam, aby nauka zyskała praktyczny wymiar, a pracodawcy docelowo uzyskali cennych pracowników. To będzie dla nich znakomita okazja, aby wzmocnić swoje zaplecze kadrowe.

Projekt łącznie z wkładem własnym powiatów jest wart ok. 24 mln zł.

– To nie są wielkie pieniądze. Chciałoby się więcej – przyznaje starosta zielonogórski Tadeusz Pająk, przewodniczący zarządu Związku Powiatów Lubuskich, który jest liderem projektu. – To niekończące się potrzeby. W oświatę trzeba inwestować i to jest dobry kierunek.

Starosta przyznaje, że zawsze w budżetach powiatów brakuje pieniędzy na szkolnictwo, tym bardziej na branżowe, które jest najdroższe. Jako były wicedyrektor CKZiU w Sulechowie dodaje, że takie placówki mają problemy z zakupieniem sprzętu, aby młodzież mogła się uczyć tego, co jest wymagane na rynku pracy. – To jest najważniejsze, aby iść razem z pracodawcami w tym samym kierunku, aby szkoły nie zostawały w tyle – podkreśla.

Pierwsza grupa uczniów skorzysta ze staży już we wrześniu.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska