Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponadczasowa "Seksmisja" kończy 39 lat. Komedia Machulskiego zmieniła oblicze polskiego kina

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
"Seksmisja" kończy 39 lat. Film Machulskiego był zrobiony z wielkim rozmachem
"Seksmisja" kończy 39 lat. Film Machulskiego był zrobiony z wielkim rozmachem fot. kadr z filmu "Seksmisja"
Dziś mija dokładnie 39 lat od premiery "Seksmisji". Film Juliusza Machulskiego po dziś dzień uchodzi za jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą) polskich komedii. O czym jest "Seksmisja", kto w niej zagrał i jakie kultowe powiedzonka z filmu wciąż są na czasie?

Spis treści

"Seksmisja" ma już 39 lat. Jak została przyjęta w 1984?

Przed kinami tego dnia ustawiły się kolejki chętnych do obejrzenia post-apokaliptycznej ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym. Co ciekawe, obraz robił furorę nie tylko w Polsce, ale także w Czechach czy Związku Radzieckim. Swoją popularnością wyprzedził takie amerykańskie produkcje jak "E.T." czy "Poszukiwaczy zaginionej Arki".

W momencie, gdy "Seksmisja" biła rekordy oglądalności, Juliusz Machulski nie miał jeszcze nawet 30 lat. Choć reżyser miał już jednak na koncie kultowy "Vabank", którym przekonał do siebie publiczność.

Główne role w filmie zagrali:

  • Jerzy Stuhr jako Maksymilian „Maks” Paradys,
  • Olgierd Łukaszewicz jako Albert Starski,
  • Bożena Stryjkówna jako Lamia Reno,
  • Bogusława Pawelec jako Emma Dax,
  • Hanna Stankówna jako dr Tekla, szefowa „Genetix”,
  • Beata Tyszkiewicz jako dr Berna, szefowa „Archeo”,
  • Ryszarda Hanin jako dr Jadwiga Yanda, córka Maksa,
  • Janusz Michałowski jako profesor Wiktor Kuppelweiser,
  • Wiesław Michnikowski jako Jej Ekscelencja.

Fabuła "Seksmisji". O czym jest film Machulskiego?

Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Głowni bohaterowie, Maks i Albert, dobrowolnie poddają się hibernacji w ramach eksperymentu prowadzonego przez profesora Wiktora Kuppelweisera. Budzą się dopiero w roku 2044, kiedy świat wygląda już zupełnie inaczej.

Szybko dowiadują się, że kiedy spali, na świecie wybuchła wielka wojna, podczas której użyto tajemniczej broni. Doprowadziła ona do zniszczenia męskich genów. Maks i Albert mają być więc jedynymi mężczyznami ocalałymi na Ziemi. Kobiety z kolei przy użyciu "partenogenezy" od dawna "produkują" w warunkach laboratoryjnych dzieci - ale same dziewczynki. Nie potrzebują więc mężczyzn do zachowania ludzkości.

Maks i Albert są zszokowani. Szybko orientują się, że znajdują się pod ziemią, a kobiety zamierzają prowadzić na nich eksperymenty. W końcu Jej Ekscelencja nakazuje, aby zostali poddani zmianie płci, w przeciwnym wypadku będą musieli zginąć.

Udaje im się jednak uciec. Wydostają się na powierzchnię i obalają jedno z największych kłamstw tamtego świata - informację o tym, że Ziemia jest skażona promieniowaniem radioaktywnym. Zaraz później demaskują Jej Ekscelencję, która okazuje się mężczyzną. Ostatecznie dokonują biologicznego sabotażu, wskutek którego zamiast dziewczynek rodzą się pierwsi od czasu wojny chłopcy.

Proroctwo Machulskiego? "Seksmisja" ciągle "na czasie"

Mówi się, że, tworząc "Seksmisję", Juliusz Machulski okazał się prorokiem. Przewidział bowiem ofensywę wojującego feminizmu. W oczach dzisiejszych feministek, film może uchodzić za antyfeministyczny, szowinistyczny, a nawet mizoginistyczny. W latach 80-tych była to, przede wszystkim, komedia zrealizowana z niecodziennym w polskim kinie rozmachem. Jej budżet był 7-krotnie wyższy niż "Vabanku".

Do dziś, gdy słyszymy: "Nie wstanę! Tak będę leżał", "Nas? Bohaterów? Prądem?!", "Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę", "Późne rokokoko" albo "Riplej! Riplej! No, no, no nie dały tego ripleja…" - od razu stają nam przed oczami kadry z filmu.

"Seksmisja" śmieszy za każdym razem.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponadczasowa "Seksmisja" kończy 39 lat. Komedia Machulskiego zmieniła oblicze polskiego kina - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska