Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poniedziałek to najlepszy dzień na szukanie pracy

(MAW)
Dla wielu znudzonych i sfrustrowanych pracowników poniedziałkowy poranek jest także dobrym momentem do rozpoczęcia poszukiwań nowej, ciekawszej i lepiej płatnej pracy.
Dla wielu znudzonych i sfrustrowanych pracowników poniedziałkowy poranek jest także dobrym momentem do rozpoczęcia poszukiwań nowej, ciekawszej i lepiej płatnej pracy. Fot. DiGiTouch
Pierwszy dzień nowego tygodnia, doskonale nadaje się do podejmowania nowych wyzwań i zobowiązań.

Dla wielu znudzonych i sfrustrowanych pracowników poniedziałkowy poranek jest także dobrym momentem do rozpoczęcia poszukiwań nowej, ciekawszej i lepiej płatnej pracy. Poniedziałki są więc najbardziej niebezpiecznym dniem dla pracodawców, bo uciekają im pracownicy.

Tę obiegową opinię potwierdza wielu psychologów, według których pierwszy dzień tygodnia jest najbardziej odpowiednim momentem do rozpoczynania nowych przedsięwzięć i poszukiwania nowej pracy.

- Organizm, wypoczęty po weekendzie, łatwiej mobilizuje się, dlatego nawet dla tych osób, które nie lubią poniedziałku jest on dobrym dniem na wykorzystanie nagromadzonej podczas wolnych dni energii na rozpoczęcie nowych zadań i wprowadzanie w życie swoich postanowień - twierdzi Anna Skrzypek, psycholog serwisu infoPraca.pl.

Najbardziej aktywni w styczniu

Jak wynika z obserwacji prowadzonych od 2005 roku w serwisie infoPraca.pl, właśnie w poniedziałek pojawia się najwięcej nowych aplikacji. Różnica w liczbie wysłanych aplikacji pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem wynosi średnio 30 proc. Natomiast pomiędzy poniedziałkiem a dniami weekendowymi różnica ta jest jeszcze większa i sięga prawie 40 proc.!
Co ciekawe, nie jest to zjawisko charakterystyczne tylko dla Polski. Na siostrzanym portalu w Austrii różnica w aktywności osób poszukujących nowej pracy pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem wynosi 20 proc., natomiast pomiędzy weekendem a poniedziałkiem różnica jest jeszcze większa i sięga nawet 50 proc.

Szczególną, poniedziałkową aktywność w poszukiwaniu nowej pracy widać w takich miesiącach, jak styczeń, kiedy dużo osób planuje realizować swoje postanowienia noworoczne związane ze znalezieniem nowej pracy.

Optymizm zawsze po weekendzie

Poniedziałek to także dzień największej aktywności pracodawców, którzy właśnie w tym dniu zaczynają poszukiwać pracowników i umieszczają najwięcej nowych ofert pracy.

- Pracodawcy, tak jak pracownicy wykorzystują energię zgromadzoną w weekend i w tym dniu wykazują się większym optymizmem i chęcią do działania - uważa Beata Szilf-Nitka, country manager serwisu infoPraca.pl.

- Na przykład, paradoksalnie poniedziałki przed długim weekendem w maju w tym roku były dniami, kiedy pracodawcy opublikowali najwięcej ofert pracy - dodaje.

Uwaga!
Od 2009 roku, jeśli wyrazimy na to zgodę, będziemy pracować nawet 65 godzin tygodniowo. A wszystko dlatego, że unijni ministrowie pracy optują za wprowadzeniem w życie tzw. klauzuli opt-out. Mówi ona, że za zgodą pracownika, będzie można mu wydłużyć tydzień pracy nawet do 65 godzin. Polskie przepisy zezwalają na stosowanie tej klauzuli (od 1 stycznia tego roku) w przypadku lekarzy. Nie zmienia się jednak norma czasu pracy.

Obecnie czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Natomiast tydzień roboczy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może być dłuższy niż 48 godzin. Mówi o tym art. 129 Kodeksu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska