OPRAC.:
Mateusz Pietras
Udany dzień polskich kajakarzy w zawodach Pucharu Świata w Poznaniu
Udany dzień polskich kajakarzy w zawodach Pucharu Świata w Poznaniu FACEBOOK/POLSKI ZWIĄZEK KAJAKOWY
Popołudniu polscy kajakarze na własnym torze zaprezentowali się z przyzwoitej strony. Awans do finału wywalczyły dwie osady. Martyna Klatt i Helena Wiśniewska w K2 500 m oraz dwójka kanadyjkowa Adrian Kłos, Kacper Sieradzan na nieolimpijskim dystansie 1000 m. Zawody w Poznaniu rozgrywane są ramach Pucharu Świata. Finały w sobotę.

W sesji porannej polscy kajakarze spisali się bardzo solidnie. Pięć osad awansowało do finału Pucharu Świata rozgrywanego w Poznaniu. Serię chcieli również podtrzymać popołudniu.

Z rewelacyjnej strony na polskim akwenie zaprezentowały się Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Kajakarki zwyciężyły w sowim przedbiegu K2 500 m, sensacyjnie pokonując wicemistrzynie olimpijskie i mistrzynie świata - Karolinę Naję i Annę Puławską, które wystartują w półfinale.

W poprzednich zawodach w Szeged, zwyciężczynie zajęły drugie miejsce. Polki płyną ze sobą od niedawna.

Na pewno jest satysfakcja i też taki spokój, ale z pokorą będziemy przygotowywać się do finału. To, że akurat płynęliśmy obok siebie w torze to nic nowego, bo przecież często na treningach tak startujemy

.
Powiedziała PAP, Martyna Klatt

Kajakarki ścigały się także w innej olimpijskiej konkurencji K1 500 m – Justyna Iskrzycka i Sandra Ostrowska. Polki w sobotę popłyną w półfinałach.

Awans do finału wywalczyła także dwójka kanadyjkowa Adrian Kłos, Kacper Sieradzan na nieolimpijskim dystansie 1000 m. Rafał Rosolski w kajakowej jedynce na 1000 m był czwarty w półfinale i wystąpi tylko w finale B.
Łukasz Witkowski startujący w jedynce na 1000. Kanadyjkarz wygrał swój półfinał, lecz okazało się, że miał niedowagę łódki i został zdyskwalifikowany.

Kanadyjkarze rywalizowali także w dwójkach na nowym olimpijskim dystansie 500 m. Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli drugą lokatę podobnie jak Norman Zezula i Aleksander Kitewski w swoim wyścigu eliminacyjnym. Obie osady wystąpią w półfinałach. W jedynkach na 500 m Arsen Śliwiński oraz Oleksii Koliadych także byli na drugich pozycjach, co dało im awans do półfinału. W kobiecych jedynkach na C1 500 Angelika Dorozińska i Patrycja Mendelska powalczą w półfinale.

W dwójkach kajakowych na 500 m wystąpiły dwie polskie osady - Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński oraz Jakub Stepun z Bartoszem Grabowski. Polacy będą musieli powalczyć w dodatkowym wyścigu

Pierwsze finały zaplanowano na sobotnie przedpołudnie.