Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady z prawa rodzinnego

(gm)
Porad udziela Pani Beata Grzybek, adwokat z Zielonej Góry.
  • Syn ma 18 lat, ukończył szkołę zawodową, a teraz będzie uczył się w technikum wieczorowo. Czy nadal muszę płacić alimenty?
  • - Trzeba wyjaśnić, dlaczego syn będzie uczył się wieczorowo, czy nauka ta będzie odbywała się codziennie, czy tylko w wolne dni. Czy skończenie szkoły zawodowej pozwala mu na podjęcie pracy zarobkowej. Czy jest on w stanie samodzielnie się utrzymać?

    Proponuję porozmawiać z synem, ewentualnie skierować pozew do sądu, ale nie musi sąd uchylić tego obowiązku - będzie to zależało od całokształtu okoliczności w tej sprawie i pana sytuacji materialnej.

  • Opiekuję się pasierbem, ponieważ moja żona nie żyje. Ojciec chłopca nie jest znany. Pasierb ma ukończone 18 lat i jest częściowo ubezwłasnowolniony, ma I grupę inwalidzką. Czy mogę zostać jego opiekunem, bo to ułatwiłoby mi sprawowanie opieki nad nim?
  • - Opiekę ustanawia się dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, natomiast osoba częściowo ubezwłasnowolniona podlega kurateli. Sąd Opiekuńczy ustanawia dla takiej osoby kuratora- na pana wniosek i Sąd ustali zakres Pana uprawnień jako kuratora pasierba.

  • Moja córka urodziła dziecko i ojciec uzależnia uznanie go, od nadania jego nazwiska. Czy ma takie prawo? Co ona ma zrobić, jeżeli nie uzna on dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego? Chciałaby także ustalić wysokość alimentów, czy może to zrobić w jednej sprawie?
  • - To wyłącznie matka małoletniego dziecka decyduje o tym, czy dziecko będzie nosiło nazwisko matki czy ojca. Jeżeli on nie uzna dziecka w USC, to wówczas matka powinna złożyć w Sądzie Rejonowym w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich w miejscu jej zamieszkania pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty. W pozwie tym domaga się ona: ustalenia ojcostwa dziecka, nadania lub nie nadawania mu nazwiska ojca, powierzenia lub ograniczenia lub pozbawienia wykonywania władzy rodzicielskiej ojcu, ustalenia wysokości alimentów na rzecz małoletniego, zwrotu kosztów tzw. wyprawki oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki dziecka w okresie porodu.

    Wysokość alimentów uzależniona jest od potrzeb dziecka, jego stanu zdrowia oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego. Ma także znaczenie, czy matka dziecka jest osobą pracującą, czy może z jakiś istotnych powodów nie pracuje.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska